Lugusid ja kommentaare võistlejatelt koolisõidu EM finaali eel

Koolisõidu EM Windsoris on tänavu olnud erakordselt põnev. Vaatame, mida arvavad enda sooritustest GP kvalifikatsiooni järel võistlejad ise. Kes üllatasid, kes põrusid. Millised on tänavused staarid ja lood nende taga.


Maailma edukaim koolisõitja Anky van Grunsven (NED) platseerus kvalifikatsiooni järel alles 6. kohale. Anky sõnas, et kui ta sisenes võistlusväljakule, oli tema hobune Salinero küllaltki närviline, sest tollele meeldivat palav ilm, aga Windsoris on külm ja tuuline. Anky lähenes meelega väljakule siis, kui kestis veel aplaus eelmisele sõitjale, kuna tema arvates on 15 aastat (hobusel – toim.) piisavalt küps vanus sellise asja välja kannatamiseks..

„Meil oli liiga palju vigu“, tunnistas Anky. Salinero pidurdas jalavahetuste seerial, ja kummagi peatuse ajal keeldus ta seisma liikumatult, mistõttu sai ta viimase peatuse eest hindeid "2" ja "4" vahel. Vaatamata ebaõnnestumisele ütles Anky, et ta ei ole masendunud ning loodab, et finaaliks rahuneb hobune maha ja neil läheb paremini.

foto: Getty Images

*****

Kolmanda koha tulemuse sõitsid välja Laura Bechtolsheimer (GBR) ja 14aastane massiivne punane Mistral Hojris, kellele oli see elu parim tulemus. Nende viimane piaffee oli väärt kolme hinnet "9". Laura sõnul on Mistral tema elu ausaim hobune. „Nüüd olen teinud oma panuse koodise tulemustesse ja homses individuaalses finaalis saan ma võtta riske“ ütles ta pärast kvalifikatsiooni.
24aastane Laura lõpetas paar aastat tagasi ülikooli filosoofia ja poliitika erialal! Tema isa oli samuti olnud Suurbritannia koolisõidukoondise liige.

foto: Leanjo de Koster

*****

Põnev lugu on Inglismaa sõitja Carl Hester’i hobusega Liebling II. Ta oli ostetud 10 000 naela eest kui takistussõiduhobune kuskil "lõpumüügil". Kolm nädalat hiljem võistles ta juba Prantsusmaal väga edukalt koolisõidus, sõitja enda üllatuseks tulid nad esikohale.
EM-i eel tunnistas Hester, et neil on olnud liiga intensiivsed treeningud, ning pärast nõupidamist veterinaari ja koondise pealikuga, kes mõlemad ültesid: „võta aeg maha!“, andis Carl hobusele kolm vaba päeva, mille järel saavutas paar oma elu parima tulemuse.

foto: Lewis Harding

*****

Loomulikult oli eilse õhtu (kolmapäevane kvalifikatsioon – toim.) apogeeks Edward Gal, kes võttis oma fantastilise esitusega Totilasel publikul hinge kinni. See must täkk liigub nii vabalt, et randmed ulatuvad traavis peaaegu ninani. Pikendustel ta lausa tulistab esijalgu välja, ja tõstab neid samuti väga kõrgele passaažis ja piaffees. Totilas loob tribüünil uskumatu atmosfääri – kõik jälgivad hiirvaikselt, peaaegu et võiks olla kuulda veetilga kukkumist tema esinemise ajal. Kohtunikud selgelt armastavad teda, jagades üheksaid ja kümneid, mille tulemuseks oli ka maailmarekord ning kvalifikatsioonisõidu võit.

foto: Ken Braddick / dressage-news.com

Küsimusele, kuidas on sõita sellise hobusega, vastas Gal, et tunne on väga hea, kuid tuleb olla ettevaatlik mõjutusvahenditega, sest liiga palju pressingut viib vigadeni ja kui midagi läheb valesti, siis läheb väga valesti.
Sõitja usub, et lisaks uskumatule talendile ja praegusele vormile suudab Totilas isegi rohkem ja neil on ikka veel arenguruumi: „Minu hobune ei tunne, et ta on staar, vaid teeb, mida ta teeb, sest ta suudab seda. Kui Totilasel on nõrk külg, siis seda ainult tema noor vanus“.
Gal räägib, et minnes esmakordselt täkku proovima, ei meeldinud seljas istumise tunne talle üldse, kuna hobune tundus ülivõimas ja Gal polnud kindel, et suudab teda kontrollida. Täna on muidugi hoopis teine lugu ja omanikel on väga palju pakkumisi Totilase ostmiseks, kuid ta ei ole müügiks, kuni Gal soovib temaga sõita. „Ma tahan temaga sõita kuni me saavutame 100%“, naerab ta.

*****

Monica Teodorescu
räägib kolmandaks tulnud Saksa koondisest: „See oli meile tore nädal ja me saime koondisena ilusti hakkama. Enne meie tulekut räägiti, et meil on nõrk koondis, kuid oleme oma pronksiga väga rahul oma. Mathiase (Mathias Alexander Rath – toim.) jaoks oli see esimene rahvusvaheline võistlus üldse ja tema elu parim tulemus.“

*****

Vene sõitja Aleksandra Korelova oli pettunud oma 22. kohaga fantastilisel „politseihobusel“ Balagur: „Kui ta soovib, saab ta teha kõike, kuid täna soovis ta liiga palju ja seetõttu oli tal kogu aeg kiire!“. Balagur on 19 aastat vana, kogenud koolisõiduhobune, kelle piaffee on vaieldamatult parim.

foto: dressagedirect.com

David Holmes, FEI spordidirektor kommenteerib, miks autasustamine viidi läbi hobusteta: „Selline otsus oli vastu võetud, kuna mõned olid mures hobuste heaolu pärast ja hobuste heaolu on primaarne“.