Maailma ratsaspordi säravaimad tähed kohtusid taas Aachenis

Maailma Ratsaspordi Festival (CHIO Aachen) tõi 29. juunist 8. juulini Saksamaale Aachenisse taaskord tipptasemel ratsaspordi. Kümne päeva jooksul peeti lisaks individuaalsetele klassidele Rahvuste Karika võistlused takistussõidus, koolisõidus, kolmevõistluses, neljarakendites ja voltižeerimises.

Osalejate nimekirjas oli ligi 500 hobust ja 300 sportlast rohkem kui 20st riigist. Festivali suurimateks sponsoriteks on Mercedes-Benz, ROLEX ja Warsteiner. Võistluse õnnestumisele aitas kaasa umbes 1200 vabatahtlikku, publiku koguarvuks hinnati rohkem kui 360 000 inimest. Üles oli paigutatud üle 200 müügitelgi, mis katsid enam kui 22 000 ruutmeetrise pindala. Nende numbrite juures on selge, et tegemist on maailma ühe suurima ja ka kuulsaima ratsavõistlusega, millest osa võtmine ja kus võitmine on ihaldusväärne igale sportlasele.

Moment showprogrammist "Hobune ja Sümfoonia". Foto: http://www.chioaachen.de/

Vanameister Whitaker tõestas enda kuulumist maailma tippu

Takistussõidus tegi imepärase saavutuse legendaarne Michael Whitaker (GBR) hobusel GIG Amai, kelle saagiks langes Rolex Grand Prix võidu eest 110 000 Eurot auhinnaraha. Whitaker oli üks kahest sportlasest, kes suutis kahevoorulise sõidu ning takkaotsa ka ümberhüpped läbida vigadeta. Esimesena ümberhüpetel startinud sakslase Thomas Voßi aega ületas ta pea viie sekundiga. Ainus, kes Whitakeri ja GIG Amai liidripositsiooni võis veel ohustada, oli kolmas ja viimane ümberhüppaja Meredith Michaels-Beerbaum Bella Donnal, kes eksis kodupubliku kurvastuseks neljandal takistusel.

Michael Whitaker ja GIG Amai

Britt, kes osales esimest korda Aacheni GP-l aastal 1984, oli hinnalist auhinda jahtinud juba 30 aastat. Kahjuks aga pole Whitaker valitud Suurbritannia olümpiakoondisse. Küsimusele, kas nüüd, pärast Aacheni saavutust võidakse ringi mõelda ning siiski kaaluda tema osalemist OMil, vastas Whitaker naljatades: "Nad peaksid seda kaaluma küll!"

Foto: http://www.chioaachen.de/

Rahvuste Karikal näitasid parimat vormi prantslased, kes võtsid võidu 10 karistuspunktiga. Võistkonnas andsid oma panuse Eugenie Angot, Roger Yves Bost, Pénélope Leprevost ja Olivier Guillon. 12 kp-ga lõpetasid sakslased ning 20 kp-ga iirlased.

Võidukas Prantsuse võistkond. Foto: Kit Houghton / FEI

Koolisõidus vallutavad tippu uued tähed

Koolisõidus näitasid sakslased kõrget taset. Tihe rebimine käis esmajoones Helen Langehanenbergi ja 25aastase uue staari Kristina Sprehe vahel. Viimane osutus parimaks nii GP-s kui GP Specialis. GPs mitmeid näpukaid teinud Langehanenberg kogus tulemuseks 78.426%, mis andis teise koha. Sprehe ja imeilus must täkk Desperados olid nelja kohtuniku arvates viiest väärt esikohta ning nende tulemuseks kujunes 79.702%. Kolmanda koha võttis Victoria Max-Theurer (AUT) hobusel Augustin OLD, kelle tulemus 77.894% oli samuti äärmiselt konkurentsivõimeline.

Kristina Sprehe ja Desperados. Foto: http://www.facebook.com/chioaachen

Specialis suutsid nii Langehanenberg kui Sprehe ületada 80% piiri, Sprehe ja Desperadose võitu väärt tulemuseks jäi 81%. Kolmanda koha võttis siingi Max-Theurer tulemusega 77.600%.

Kristina Sprehe ja Desperados. Foto: http://www.chioaachen.de/

Pühapäevases küris oli täielikult sakslannade päev. 85.150% seadis Langehanenbergi ja Damon Hilli veatu esitusega esikohale, ehkki skoorid varieerusid 82%st 87%ni ning ainult kaks kohtunikku pidasid võitjateks just neid. Küride hinded, eriti artistlikkuse osas on korduvalt olnud murelapseks. Aacheni võistlus näitas taaskord, kui tihe on tipus konkurents ja kui väikesed asjad võivad saada määravaks. Fakt, et tänavusel Olümpial selgub individuaalne kuldmedal ainult küri tulemuste põhjal, mitte aga kõigi kolme päeva tulemuste kokkuvõttes, on tekitanud hulganisti küsitavust, ning tõenäoliselt ei selgu sel moel mitte parim koolisõitja, vaid see, kellel satub õigel hetkel olema hea päev ning natuke rohkem õnne ja kohtunike poolehoidu.

Helen Langehanenberg ja Damon Hill. Foto: http://www.facebook.com/chioaachen

Aacheni GP küri teise koha võitles välja Kristina Sprehe Desperadosel, kel olid väiksed probleemid muusikasse sobitumisega ning mõneti ebaühtlane passaaž. Nende esitus oli väärt 84.700%. Kolmanda koha võtsid Dorothee Schneider (GER) ja Diva Royal, kes näitasid jõulist ning rütmiliselt korrektset vabakava, mida hinnati tulemusega 81.100%.

Pole kahtlustki, et Rahvuste Karika võitsid sakslased, kelle võistkonda kuulus lisaks eelmainitutele veel Anabel Balkenhol hobusel Dablino FRH. Teine koht läks Taani ja kolmas Hollandisse.

Kolmevõistluse võitis alles 2 aastat tagasi rahvusvahelisel tasemel võistlema asunud Christopher Burton

Kolmevõistluses läks individuaalne võit Christopher Burtonile (AUS) hobusel Underdiscussion, kes tõusis viiendalt kohalt pärast koolisõitu kolmandaks takistussõidu järel ning võttis võidu puhta sõiduga krossil lõpptulemusega 38,8 mp. Kindlasti üks favoriite, sakslane Michael Jung hobusel La Biosthetique-Sam FBW pidi leppima teise kohaga (40,6 mp). Kolmas koht läks pärast avaala juhtima asunud Laura Collettile hobusel Rayef (40,6 mp). Valusalt maksid britile kätte krossilt kogutud 4,4 miinuspunkti. Burton, kes võistles Aachenis alles teist korda elus, võttis võistlusest osa ka teise hobusega Haruzac, kellega tuli kümnendaks.

Christopher Burton ja Underdiscussion. Foto: http://www.facebook.com/chioaachen

Meeskondliku võidu võtsid sakslased tulemusega 136,40 mp, teiseks tulid 141,00 mp kogunud britid ning kolmandaks Rootsi 176,80 mp-ga.

Boyd Exell on rakendispordis endiselt ületamatu

Neljarakendites jätkus Boyd Exelli ülemvõim. Tulemusega 139,49 mp jäi austraallane taaskord teistele püüdmatuks. Teise koha võttis hollandlane Koos de Ronde (151,59 mp), ülinapilt tuli kolmandaks sakslane Christoph Sandmann (151,64 mp). Exelli üks suurimaid konkurente Ijsbrand Chardon (NED), kes asus teisele positsioonile pärast koolisõitu, põrus muudel aladel ning lõpetas võistluse 16ndana, sarnane saatus oli ka pärast koolisõitu võimsalt juhtima asunud Chester Weberil (USA), kelle tulemuseks jäi 10. koht. 24st ekipaažist ei lõpetanud võistlust vaid 1, kahjuks elimineeriti maratonil alati rõõmsameelne ungarlane Jozsef Dobrovitz.

Boyd Exell. Foto: Rinaldo de Craen /FEI

Lisaks peeti maha ka üks vahva kombineeritud võistlus, kus meeskonna moodustasid üks rakendisõitja ja üks takistussõitja. Chardonile, kelle partneriks takistussõitja Piet Raijmakers, tuli siit lohutuseks võit. Teise koha võtsid Pius Swizer ja Werner Ulrich, kolmanda aga valitsev maailmameistrer Boyd Exell, kelle partneriks Katari esindav Sheik Ali Al Thani.

Rakendite Rahvuste Karika võit läks Hollandisse, teine koht Saksamaale ja kolmas Rootsi.

Meeste voltižeerimise võitis austerlane Stefan Csandl hobusel Solitaire Legacy skooriga 8.242. Sakslastele tõi aga suurima rõõmu naiste individuaalvõitja Joanne Eccles hobusel WH Bentley tulemusega 8.434. Võistkondlik võit läkski Saksamaa esimesele võistkonnale, teiseks tulid austerlased ning kolmandaks Saksa 2. võistkond.

Foto: http://www.facebook.com/chioaachen

Tänavune festival oli arvult juba kaheksakümneesimene. Aachenis peeti esimene võistlus 1924ndal aastal, mil takistussõidu kõrval leidsid aset ka võiduajamised. Esimene Rahvuste Karikas toimus viis aastat hiljem. Kolmevõistlus ning voltižeerimine aga lisandusid alles 2007ndast aastast. Ehkki teise Maailmasõja ajal võistluse traditsioon katkes kuueks aastaks, hakkas ta üha suuremaid mõõtmeid omandama selle taaselustamise järel. Tänaseks on Aachen CHIO kuulsaimaid ja suurimaid ratsavõistlusi maailmas.

Aacheni tulemustega võite lähemalt tutvust teha siin: http://www.chioaachen.de/