Tänavuse MK finaali teine võistluspäev algas takistussõitjate etteastega kõrgusel 145 cm, kus jagati punkte Rolex Ranking nimelisse maailma edetabelisse. Kivisild ja Calina olid end registreerinud ja seetõttu ka toimetus kohal.
Ei ole seda head vormi
Tiit ja Calina startisid kaheksandatena ja kogusid kaheksa karistuspunkti. Paremate hulka see ei viinud, meie paar lõpetas, nagu hommikustes uudistes juba kajastasime, viimaste hulgas. Pärast võistlust Tiiduga pikemalt vesteldes ei osanud me kumbki tulemust muuga, kui väikese ebaõnne ja võibolla mitte parima vormiga põhjendada. Kolmas takistus, mille latt pudenes, tundus täiesti arusaamatu ja ebaõnnest tingitud, kaheksandal jäi hobune tõenäoliselt veekraavi vaatama.
Tiit ja Calina. Foto: Külli Tedre
Cinnamoniga Tiit täna ei startinud, selle asemel plaanib osaleda laupäevases CSI3* Grand Prix sõidus. Eilse kohta ütles takistussõitja, et ei leidnud õiget rütmi ja kuna rada oli enamuse võistlejate seniseid saavutusi ja tiitleid arvestades raske, ei saanudki palju paremat tulemust loota.
Cornelissen ei vedanud kodupublikut alt
Edasi jätkus päev jätkus koolisõidulainel. Maailmakarika arvestuses sõitjatel tuli anda oma panus GP programmis, kus suuri üllatusi ei olnud. Mullusel üldvõitjal Adelinde Cornelissenil siin väga palju tõsiseid konkurente ei ole, kuna MK tiitlit ei üritanudki püüda sellised tippsõitjad nagu näiteks Carl Hester, Charlotte Dujardin, Laura Bechtolsheimer, Matthias Rath ega ka eelmise aasta teine koht Nathalie zu Sayn-Wittgenstein. Cornelissen, kes samuti käesoleval aastal on võistelnud vaid kahel show-l, pääses võistlusele kui 2010-2011. hooaja võitja.
Esikoht kuulus hollandlannale tulemusega 78.024 % ning kõik kohtunikud olid üksmeelel, et võitja on just Cornelissen. Siiski võib öelda, et parajat närvikõdi sai esinumbergi tunda, kuna Parzival nimelt ei läbinud esimest veterinaarkontrolli. Adelinde ei osanud seda väga põhjalikult kommenteerida, kuna tema sõnul oli hobune koguaeg terve. Teise kontrolli nad siiski läbisid, kuid korralikku ettevalmistust see intsident igatahes sportlase sõnul mõjutas tugevalt. "Und mulle eile öösel just väga palju ei kingitud," lausus ta. Siiski oli tiitlikaitsja oma sooritusest meeldivalt üllatunud, lisades, et tema hobune on kõikides harjutustes alati hea ning koostööaldis. "Ta on hobune, kellele võib alati loota," kommenteeris ta, lisades, et neil on ka töös uus vabakava, ehkki hetkel tuleb veel esitamisele vana.
Adelinde ja Parzival. Foto: Külli Tedre
Teise koha pälvisid meeldiva sõiduga ja väikeste apsudega Helen Langehanenberg ja alati imeilus Damon Hill NRW, teenides soorituse eest 76.125%. Enda sõnul kolmanda koha üle üllatunud noor itaallanna Valentina Truppa esitas samuti suurepärase ja skeemi, saades tulemuseks 75.106 %. "Tavaliselt on minu hobune parem välisvõistlustel, kuid täna näitas ta suurepärast vormi. Siiski, vaadates lugupeetud konkurentide nimekirja, ei lootnud ma end leida esikolmikust," lausus sõitja.
Valentina ja Eremo Del Castegno. Foto: Külli Tedre
Leinaseisak ootamatult lahkunud Holger Schmezeri auks
Kogu üritust varjutab ka tugev traagikanoot, mis puudutab enim just koolisõitjaid, kuna alates 2001. aastast Saksa koolisõidukoondise peatreeneriks olnud Holger Schmezer (65) leiti eile õhtul oma s’Hertogenboschi hotellitoast surnuna. Sakslastel, keda võistleb siin kolm – Isabell Werth, Helen Langehanenberg ja Nadine Capellmann – oli pärast magamata ööd ja traagilist uudist väga raske võistluseks valmistuda, kuid ühiselt otsustati treeneri mälestuseks siiski startida.
Võib öelda, et täielikult ebaõnnestus Isabelli sõit. El Santo NRW keeldus korduvalt ühte nurka minemast ning testi edenedes oli ilmselge, et täna omavahelist klappi ei leita. Paari skooriks kujunenud 69.802% jättis nad 10. kohale. Helen Langehanenberg hoidis pressikonverentsil pisaraid tagasi, kui küsiti, kuidas treeneri surm tema etteastet mõjutas. "Istusime eile kõik koos ning nentisime, et ta oleks tahtnud, et me võistleme. Nii me ka otsustasime teha. See oli siiski väga raske," kommenteeris ta.
Isabell ja El Santo. Foto: Külli Tedre
Autasustamistseremooniale eelnes minutiline leinaseisak ning kõik sakslased startisid täna käsivarre ümber mähitud mustade lintidega.
Poleemika stardipositsioonide üle
Paljud ajakirjanikud avaldasid täna ka rahulolematust koolisõidu stardijärjekordade üle. Võistluste president Gerrit-Jan Swinkels oli pahameelitsejatega igati päri ja lausus, et reegel, kus nö staarid võivad sattuda stardijärjekordades ettepoole, tuleks koheselt ringi teha, kuna show seisukohalt on see täielik jama: "Staarid stardivad ära ja siis publik läheb šoppama! See ei saa ju nii olla. Stardijärjekorrad tuleb jagada vähemalt kaheks grupiks." FEI seisukoha järgi aga on selline reegel tehtud just sellepärast, et kõikidel võistlejatel oleks võrdne võimalus sattuda järjekorra lõppu või algusesse. Otsuse selle reegli muutmise või säilimise kohta teeb FEI juhtkond.
Teine kvalifikatsioon oli traditsiooniliselt raske
Päeva põhisündmuseks takistussõidus oli loomulikult finaali teine osavõistlus. Takistuste kõrgus oli valdavalt 160 cm, laiusegagi ei oldud tagasi hoitud. Viimase okseri laiuseks oli näiteks 180 cm. Takistused alates viiendast kuni 12-ni olid seotud ning puhkamise ja korrigeerimise võimalused puudusid. Raja raskus kajastus ka tulemustes – puhtaid sooritusi oli kolm 33-st.
Meeldivalt suutis üllatada esimese osavõistluse viimasena lõpetanud ja seetõttu esimesena startinud venelanna Ljubov Kochetova, kelle hobune Aslan oli justkui ümber sündinud. Kui eilsel võistlusel pudenes takistusi ridamisi, siis täna ei olnud kaugel puhas sooritus. Lõpuks siiski neli karistuspunkti ja 14s koht. Samuti esimeste hulgas startinud Gutkauskasel ja Lascaril nii hästi ei läinud. Koguti 13 karistuspunkti, mis neid pühapäevasesse lõppsõitu ei viinud.
Esimest puhast sooritust andis oodata piisavalt kaua. Sellega said hakkama Saksamaa tipptakistussõitja Marco Kutscher ja Ukrainas asuva Zaskovi kasvandusega seotud täkk Cornet Obolensky. Mõne aja pärast tegid vigadeta sõidu ka Philipp Weishaupt ja Monte Bellini ning tundus, et ümberhüpped jäävad Saksamaa siseasjaks. Esimesena püüdis sakslaste ülemvõimu lõhkuda olümpiavõitja Lamaze, kel oli hobusega Coriana van Klapscheut õnnelikke kobistamisi mitmetel takistustel, kuid teatavasti on õnn ainult tugevate poolel. Saal rõkkas, kui Lamaze ja Coriana olid puhtalt ületanud viimase takistuse, kuid peagi selgus, et 0.05 sekundit jäi täielikust õnnest puudu. Paar oli ületanud normiaega ja seega ümberhüpetele ei kvalifitseerunud.
Philipp Weishaupt ja Monte Bellini. Foto: Külli Tedre
Siiski ei jäänud esikoht vaid sakslaste otsustada. Pius Schwizer ja Carlina olid kolmandad, kel õnnestus rajal vigu vältida. Eilsed võitjad Fellers ja Fexible tegid publikut ahhetama panevaid hüppeid, kuid lõpetasid sarnaselt paljudega nelja karistuspunktiga ning lõpp-protokollis andis see neile kaheksanda koha.
Ümberhüppeid alustas esimesena Kutscher. Nagu ta hiljem pressikonverentsil ütles, ei ole Cornet just kiire hobune ning seetõttu ta ka liigselt riskima ei läinud. Samas õnnestus kõik hästi ja järgmised ei saanud end rahulikult tunda. Teisena startinud Weishaupt mainis, et vastupidiselt Kutscherile, tuli temal minna riskile, mis seekord viis sihile ja tõi võidu. Mõlemad kartsid alati kiiret šveitslast Schwizerit, kuid seekord suutis viimane edestada vaid Kutscherit.
Šveitslaste lootused enne finaali kõrgel
Vaadates keerulise süsteemi alusel arvestatud edetabelit, on enne pühapäevast otsustavat vooru liidriks Pius Schwizer, kellele eraldatud null karistuspunkti. Teiselt kohalt leiame ühe punktiga samuti Šveitsi takistussõitja Steve Guerdat’, kes jagab seda kohta ameeriklase Rich Fellersiga. Kolme punktiga on neljas prantslaste liider Kevin Staut , viiendat kohta jagavad viie punktiga kanadalane Eric Lamaze ja belglane Rik Hemeryck.
Pius Schwizer ja Carlina. Foto: Külli Tedre