24.-28. aprillini toimub Rootsis Göteborgis Scandinaviumi nime kandvas hallis järjekordne Maailmakarika finaal, seda nii takistus- kui koolisõidus. Pika ajalooga show on sportlaste ja külastajate poolt kõrgelt hinnatud ning Hobumaailm on kohal, et selles ise veenduda.
Juba 1980ndate keskel omistati Göteborgi Horse Show-le prestiižne märge ”Euroopa parim sisvõistlus”. Scandinaviumi publiku hulgas on väga palju noori ja entusiastlike kaasaelajaid ning show meeldib rootslastele väga.
Tallinna horseshow korraldajate õppereis Göteborgi
Göteborgi Horse Show oli tegelikult ükstteist aastat tagasi eeskujuks Tallinna omale. 2002.a. kevadel käisid Siim Nõmmoja ning teatrisfäärides nime teinud Paavo Nõgene, Silver Vahtre ja Jüri Peetson vaatamas justnimelt Göteborgi Horse sShow'd, et saada ideid ning teadmisi suurvõistluse korraldamiseks. Muidugi vahe kahe ürituse vahel on suur, kuna Rootsis on korduvalt peetud Maailmakarika suuri finaale ning siin on alati kohal kogu maailma eliit. Meie show puhul aga võiks välja tuua tõsiasja, et mis jääb puudu sportliku poole pealt, on enam kui täielikult korvatud meelelahutusega, mida jällegi Göteborgis on väga vähe. Sportlike etteastete vahele mahub palju vaba aega ja parkuuride ehitamist võetakse rahulikult ning tõsiselt. Peab ju siin sel nädalavahetusel selguma järjekordne Maailmakarika omanik.
19 Maailmakarika finaali Scandinaviumis
Göteborgi Horse Show korraldati esimest korda 1977. aastal ning selle aja jooksul on seda Scandinaviumis külastanud pea kaks miljonit inimest. Esimene takistussõidu Maailmakarika etapi finaal peeti siin 1979. aastal ning traditsioon jätkus päris pikka aega umbes iga aasta või paari tagant, viimasest finaalist on aga möödas 5 aastat.
2006. aastal hääletati Göteborgi Horse Show maailma parimaks sisevõistluseks rahvusvahelises takistussõidus. Selle võistluse suurimaks eduteguriks ja magnetiks võib nimetada entusiastlikku publikut, lojaalseid koostööpartnereid ja kindlasti ei saa mainimata jätta ka vabatahtlikuid. Jätkuvalt leidub neid, kes on pea algusest saati aasta aasta järel show korraldamisel abis käinud.
Scandinaviumis on läbi viidud tänavusega koos 13 takistussõidu Maailmakarika finaali, millest viimase võitis Meredith Michaels-Beerbaum legendaarsel Shutterfly'l. Lisaks on võitjatest olnud suurimad publikumagnetid näiteks Ian Millar Big Benil, John Whitaker Miltonil ning Rodrigo Pessoa Baloubet du Rouet'l. Sama kehtib muidugi ka kõigi Rootsi rahvuskoondise võistlejate kohta, kes on aastate jooksul kodupubliku silme all õnne proovinud.
Juba 1982. aastal oli esmakordselt programmis ka kõrgtasemel koolisõiduvõistlus ning 1989. aastal peeti Göteborgis esimest korda ka Maailmakarika finaal, mida on nüüdseks koolisõidus toimunud kuus. Kokku vaatas 11 000 inimest, kuidas prantslane Margit Otto-Crepin Corlandusel võitjaks tuli ning sellega paljudele koolisõiduekspertidele kogu maailmast muljet avaldas.
Skandinaavia kvaliteet
Paremat kohta oligi meil ilmselt raske oma horseshow korraldamisel eeskujuks leida. Kogu ürituse puhul hakkab silma nn. Skandinaavia kvaliteet. Vähem juttu, rohkem tegusid. Kõikidele probleemidele leitakse kohe lahendus, inimesed on ülimalt lahked, abivalmid ja professionaalsed. Tundub, et igas meeskonnas on piisav arv inimesi, et tööga maksimaalselt hästi hakkama saada ning inimesed tahavad seda vabatahtlikku tööd tõesti teha. Platsimeeskond töötab kiirelt, pressiteenistus teeb ajakirjaniku jaoks kõik nõutava, kuskilt ei kuule vastust: "Ei oska öelda" või kui ei teata, leitakse kohe keegi, kes teab. Inglise keelega ei ole mõistagi kellelgi ühtegi probleemi.
Selge on see, et sellise võistluse korraldamine nõuab palju raha. Samas on ka avalik huvi väga suur. Lõpututes koridorides ja kõrvalhallides on pea võimatu liikuda, sest messipiirkond on rahvast tulvil ja sumiseb nagu herilaspesa. Osta võib siit küll tõenäoliselt kõike, mida soovite. Pressiruum on tõeliselt meeldiv ja ehkki ajakirjanikke on meeletult palju (ainuüksi registreeritud fotograafe pidi olema umbes 100), on alati laual toit, kohv ja tee. Muidugi hoolitseb peasponsor Rolex selle eest, et külalistel oleks võimalikult teretulnud tunne – korraldatakse loosimisi, jagatakse nänni ja peeti ka traditsiooniline ametlik vastuvõtt. Vahepeal käib Rolexi esindaja küsimas, kas meil on kõik hästi ja tuju hea.
Sportlased, groomid ja ajakirjanikud saavad kasutada shuttle-teenust, mille abil jõuab kiiresti nii lennujaama kui hotelli ja tagasi, just siis, kui sina seda soovid. Autojuhtki ei häbene öelda, et on läbi ja lõhki hobuseinimene ning on üritusele oma panuse andnud juba selle esimesest toimumisaastast peale.
Kõik lubatu toimub õigeaegselt, seda nii areenil kui pressiruumis. Logistika on lihtne ja kõik vajalik asub nö käe-jala juures. Fotograafidele on tagatud mugav ligipääs areeni äärde ning kõik need pikkade torudega mehed ja naised ei peagi üksteisel seljas elama nagu paljudel teistel suurvõistlustel. Sportlaste huvi Göteborgi Horse Show vastu on alati olnud suur ka siis, kui see ei ole parasjagu tiitlivõistlus, mis ilmselt kinnitab, et meeldiv on siin ka neil.
Ümmargune areen ja erakordne hulk lillede ilu
Võistluspaiga eripäraks peetakse ümmargust maneeži, mis esitab rajameistrile huvitava väljakutse. Sportlased leiavad, et kõik sõltub hobusest, kes nurkades on ebalev, sellele ümmargune areen sobib paremini. Maneež ja kogu võistluspaik on ülimalt uhkelt ehitud. See olevat üks selle show kaubamärke. Nagu ehk lugesite koolisõidu-uudisest, tekitasid dekoratsioonid ka juba probleeme, kuna suursugused vanikud ja seaded raja servas ajasid mitmed koolisõiduhobused väga pingesse ning esitati isegi üks ametlik protest. Fotograafi jaoks on see ilu muidugi kõik fantastiline ning pealtvaatajad ei pea samuti pettuma. Hallis on 12 000 istekohta ning eile õhtul olid need juba peeagu kõik hõivatud. Täismaja on kindlasti oodata täna ja homme, mil toimuvad põhilised võistlused – koolisõidu vabakava ning takistussõidu finaal.
Roheline merelinn
Göteborg rajati 1621. aastal pärast mitmeid ebaõnnestunud katseid kunigas Gustaf II Adolfi poolt. Rootsi jaoks oli Göteborg strateegilises plaanis väga olulise asukohaga linn, kuna oli ainsaks väravaks Põhjamerele ja Atlandi ookeanile, mis olid põhiliseks kaubanduskanalik.
Göteborg on väga roheline linn, omades paljusid parke, mille suurused varieeruvad 10 meetrist sadade hektariteni. Rahvast on pisut enam kui pool miljonit elanikku. Siin asub Skandinaavia üks suurimatest ülikoolidest, kus õpib ligi 25 000 üliõpilast, ning Skandinaavia pikim trammiteede võrgustik kogupikkusega 80 km. Turistide meelispaigaks on loomulikult Lisebergi lõbustuspark, mis 2005. aastal valiti 10 maailma parima lõbustuspargi hulka.
Meelelahutus ja Ninja La Silla hüvastijätt
Meelelahutusliku poole pealt võiks Göteborgi Horse Show'l välja tuua selle, et publikut ei ole tegelikult vaja millegi erilisega kuumaks kütta, nad on seda niigi. Publik on tõesti väärt kõiki neid omadussõnu, millega neid on iseloomustatud. Fakt, et nende silme all võistlevad maailma suurimad staarid, on piisav, et panna kogu saal tõeliselt elama viisil nagu ma seda kuskil mujal näinud ei ole. Kohalikke sportlasi oodatakse areenile ergutava plaksutamisega, mis algab juba enne, kui paar värvast sisse astub.
Iga päev toimub siiski ka midagi vahvat. Näiteks kõikide võistluspäevade vältel peetakse Ratsamänge, mis seisnevad nelja rahvusvõistkonna vahelises osavusvõistluses ponidel. Ja need ponid on tõesti osavad ning kiired. Harjutuste hulka kuuluvad erinevad täpsust nõudvad ülesanded, mida sooritatakse kiiruse pealt.
Kindlasti annavad showle lisaväärtuse tippratsanike ja -treenerite kliinikud, mida seekord on andmas Kyra Kyrklund ja Kevin Staut. Lisaks demonstreerivad Flyinge keskuse treenerid ohjes kadrilli ehk rivisõitu, kus ratsanikud juhivad hobuseid maast, mitte sadulas. Ja et koerad ja hobused on alati kokku käinud, toimub täna ja homme ka agility show.
Tihti valivad sportlased koduse suurvõistluse selleks, et saata pidulikult pensionile oma pikaaegne partner, kelleks sedapuhku oli Rolf-Göran Bengtssoni 18aastane Ninja La Silla. Paar saavutas koos mitmeid silmapaistvaid tulemusi, millest säravaimad olid Euroopa Meistrivõistluste kuld 2011. aastal Madridis ja Hong Kongi OM-i hõbemedal 2008. aastal.
"On olnud suur au sõita nii fantastilise hobusega ja ma olen tema omanikule Alfonso Romole selle võimaluse eest väga tänulik. Iga ratsanik sooviks endale sellist teekonda nagu meil oli koos Ninjaga. Ta on fantastiline karakter, mitte lihtsalt hobune, aga sõber, kes väärib karjääri pidulikku lõpetamist kodupubliku ees," lausub Rolf oma kodulehel.
Ühtlasi on teatatud, et senine koostööleping La Silla kasvanduse ja Rolf-Göran Bengtssoni vahel jõuab pärast Göteborgi showd lõpule ühise sõbraliku otsusega. Casall La Silla ja Quintero La Silla jäävad siiski Rolfiga, et sportlane saaks minna kaitsma oma Euroopa meistri tiitlit tänavu suvel Taanis, kuid kõik teised La Silla hobused lähevad tagasi Mehhikosse, et toetada sealset rahvuskoondist. Ninja La Silla veedab oma pensionipõlve samuti seal.