Michael Jung tõestas täna, miks ta on maailma parim kolmevõistleja ja võitis kolmanda individuaalse kuldmedali olümpiamängudelt. Seeläbi tegi Michael Jung ajalugu, olles esimene ratsanik, kes on kolmevõistluses võitnud olümpiamängudelt kolm kuldmedalit. Fenomenaalse Chipmunk FRH-ga koguti vaid 21.8 karistuspunkti, mis jääb tähistama uut tippmarki ja olümpiarekordit. Varem kuulus olümpiarekord madalaima lõppskoori osas David O’Connrile ja Custom Madele, mis on püsinud aastast 2000.
Kogenud Michael Jungile ei ole suurvõistluste melu ja pinge võõrad ning taas suutis ta olukorda kontrollida. Jung alustas tugevalt juba koolisõidus, saades 17,8 karistuspunkti ja jätkas puhta krossiga, mis viis ta liidriks. Seega sai otsustavaks tänane takistussõidu voor. Ehkki takistussõidus pudenes üks latt, oli Jungil õnne, sest ka teised eksisid või kogusid karistuspunkte ületatud normiaja eest. “Olen oma hobusega väga rahul, endaga mitte nii väga,” ütles Jung pärast esimest vooru. “Chipmunk hüppas hämmastavalt. Mul oli imeline parkuur, aga viimasel kombinatsioonil olin natuke palju siseliinil. Chipmunk proovis kõike, ta hüppas täiuslikult, kuid siis ei saanud teda okseri jaoks piisavalt laiaks.” Jung lubas teise vooru paremini sõita ja mees pidas sõna. Teine voor lõpetati puhaste paberitega.
Mitmekülgsed kolmevõistlejad
Individuaalses arvestuses võitis hõbemedali austraallane Chris Burton, kes naasis sel hooajal võistlustulle ja kolmevõistluste juurde mõneti ootamatult. Nimelt on mees teinud viimased kolm aastat hoopis takistussõitu ja kuulus meeskonda tänu kellele võitis Austraalia koondis takistussõidu olümpiapääsme. Nüüd on Burton tagasi kolmevõistluse radadel.
Burton oli võistlustules Ben Hobdayle kuuluval Shadow Manil, kes anti kuueks kuuks Burtonile laenuks. Burton on aga tuntud selle poolest, et leiab hobustega kiire klapi ja Shadow Man ei olnud erandiks. 22,4 karistuspunkti jättis nad siiski sel korral teiseks (vahe esikohaga oli vaid 0,6 punkti!), kuid Burton oli oma esimese individuaalse medaliga väga rahul. 2016. aasta olümpiamängudelt on Burtonil olemas meeskondlik pronks kolmevõistluses.
Nagu öeldud on Shadow Mani ja Burtoni koostöö väga värske. Koos alustati treenimisega alles selle aasta alguses. “Sel hetkel kui sadulasse istusin, olin kohe temaga sõber,” ütles Burton. “Ta on kõige kaunim hobune, teda on väga lihtne tundma õppida.” Chrisi naasmine kolmevõistlusesse ei rõõmustanud mehe abikaasat. “Kui läksin ja küsisin naiselt, kuidas ta suhtub sellesse, et ma jälle kolmevõistlusega tegelen, vastas ta “ei, absoluutselt mitte mingil juhul”, aga siin me nüüd oleme,” rääkis Chris. “Olümpial osalemine on viimase hetke otsus ja ma ei suuda uskuda, et me selle ära tegime,” kõneles mees olümpiakoondise moodustamise kohta.
Individuaalse pronksi sai kaela esimese päeva liider ja samuti olümpiarekordi omanik Laura Collett. Laura ja London 52 lõpptulemuseks kujunes 23.1 karistuspunkti. “Tokyos arvasin, et oleksin pidanud võitma individuaalse medali, kuid asjad ei läinud plaanipäraselt, aga õnneks ma õppisin oma vigadest,” sõnas naine. “Meil oli siia tulles planeeritud suurepärane reis, me ei tahtnud samu vigu korrata ja plaan tasus end ära. Mul on vedanud, et mulle anti teine võimalus, paljud inimesed ei saa seda. Mul oli õnn pääseda kahel korral suurtele võistlustele, nii et tunnen suurt kergendust.”
Meeskondlik kuld Suurbritanniale
Lisaks individuaalsele pronksmedalile sai Laura Collett kaela meeskondliku kulla. “Maailma tipus,” olid esimesed sõnad Laura suust, kui ta kohtus ajakirjanikega. Suurbritanniat võis pidada tiitlikaitsjaks, sest Tokyo olümpiamängudelt võideti samuti kuldmedal. Suurbritannia jäi teistele meeskondadele püüdmatuks ja esikohta hoiti alates koolisõidust, ehkki pärast krossi ei saanud britid ennast väga kindlalt tunda. Kohtunike otsusega liideti Ros Canteri tulemusele 15 karistuspunkti, mis tähendas, et takistussõidu eel lahutas neid Prantsusmaast vaid 3,7 karistuspunkti. Põnevust, aga pinget, lisas asjaolu, et takistussõidus kogusid karistuspunkte nii Collett kui Canter. Tom McEwen tegid seevastu puhtad parkuurid ja aitasid meeskonna esikohta säilitada.
“Olen miljon korda öelnud, kuid seda ei saa piisavalt korrata- võlgnen kõik oma hobusele, ta on mu elu hobune ja ma olen tema üle nii uhke,” sõnas Laura Collett. Canterile lisatud karistuspunktid ei olnud see, mida nad meeskonnana oleksid oodanud, kuid Laura sõnul võtsid nad end koondisega kokku ja sisestasid endale, et täna on järjekordne päev ja järjekordne väljakutse.
Võõrustajariik Prantsusmaa säilitas teise koha ja sai kaela hõbemedali. Takistussõidus lisandus meeskonna skoorile 16 karistuspunkti, mis andis kokku 103,6 karistuspunkti. Kõige emotsionaalsem oli ilmselt Jaapani meeskond. Täna hommikul pidid hobused läbima ülevaatuse ja Ryozo Kitajima hobust ei lubatud takistussõitu. See tähendas, et Jaapanil tuli 20 karistuspunkti eest kutsuda starti reservis olnud Toshiyuki Tanakas ja Jefferson. Kolm Jaapani kolmevõistlejat tegid kõik puhtad parkuurid, saades karistuspunkte vaid ületatud aja eest, ja 115,8 karistuspunktiga kuulus pronksmedal teenitult neile. Lõpptulemus on Jaapani jaoks ajalooline, sest kunagi varem ei ole Jaapan ratsutamises meeskondlikku olümpiamedalit võitnud. Jaapani meeskonna parimana saavutas individuaalses arvestuses 5. koha Kazuma Tomoto, talle järgnes 7. koha omanik Yoshiaki Oiwa, kes treenib Suurbritannias legendaarse kolmevõistleja Pippa Funnelli käe all.
Ainus medal, mille Jaapani sportlane on ratsaspordis võitnud, on 1932. aasta olümpiamängudelt, kui Takeichi Nishi hobusega Uranus võitsid kuldmedali takistussõidus.
Kõik tulemused leiab SIIT. Homme asuvad starti koolisõitjad.