Nädalavahetus Helsinki Horse Show’l

Kuigi vahendasime Helsinki Horse Show’d teieni möödunud nädalavahetusel olulisemate uudiste näol, on siinkohal paslik edasi anda neid muljeid, mis paar päeva tagasi kirjeldamata jäid. Käesolevalt toome teieni veel paar parkuuri, mis Helsinkis nädalavahetusel aset leidsid ning kus eestlased vähem või rohkem rolli mängisid.

LAUPÄEV

HELSINKI GRAND PRIX PRESENTED BY PORSCHE

Kaheosalise 160 cm kõrguste tõketega Helsinki Grand Prix Porsche auhindadele võitis Barcelona olümpiamängude kuldmedalistist sakslane Ludger Beerbaum (fotol) 9-aastasel Selle Francais’l Lavillon, kellega ta on treeninud alles 6 kuud. Pärast 1. osa oli Beerbaum ka liidrikohal ja startis 2. osas seega viimasena. Ta kommenteeris, et viimasena minna oli küll hea, aga see oli ka suur väljakutse, sest eelnevalt olid ette sõidetud väga kiired ajad. Võit tuli talle enda sõnul väga ootamatult, kuna hobusega on koos treenitud alles vähe ja tegelikult pole Beerbaum veel lõplikku otsustki teinud, kas nende koostöö jätkub ka pärast käesolevat aastat.

Kogunisti 9 sportlast lõpetas parkuuri 1. osa vigadeta ning 2. osasse pääses ka 2 kiiremat 4 karistuspunktiga sõitjat. 2. osa kiireim oli küll iirlanna Jessica Kürten, kuid kahjuks 4 karistuspunktiga. Aga kuna tal oli ka 1. voorust üks mahaaetud tõke, poleks ka puhas sõit teda esikohale viinud. 2. osas võistlenud sportlaste maksimaalne ajavahe oli 5 sekundit ja näha võis täiesti hulljulgeid, praktiliselt olematuid pöördeid, kus hobused ületasid 160 cm mängeldes ja peaaegu hoovõtuta.

Teiseks ja kolmandaks tulid šveitslased Pius Schwitzer BMC Loving Dancer’il ja parima naisratsutaja eriauhinna saanud Clarissa Crotta Magnus Romeol. Nimetatud hobune pälvis suurt tähelepanu, kuna Clarissa Crotta on temaga töötanud alles 4 kuud ja nende tulevik tõotab tulema helge.

Soomlaste suureks rõõmuks pälvis 4. auhinnalise koha nooruke Noora Forsten oldenburgi tõugu hobusel Quinault. Noora ise oli oma sõiduga rahul ja hindas, et maksimaalselt oleks ta võinud saavutada 2. koha, kuid esikoht oleks niikuinii püüdmatuks jäänud. Hobuse miinuseks luges ta suurt ajakulu hüpetel ja seetõttu proovis ta tõketevahelisel alal võimalikult kiire olla. Ka märkis ta, et olles võistlustules, tundis ta väga suurt publiku poolehoidu ja tuge, mis kõvasti kannustasid.

Eestlastest oli parim Gunnar Klettenberg Novestal, kes pälvis 9 karistuspunkti (sh üks 1 karistuspunkt ületatud normaja eest) ja 31. koha. Seejuures parkuuri 1. osa raskeima elemendi, kus kolmesele süsteemile järgnes kohe okser, sooritas Klettenberg vigadeta. Klettenbergist tahapoole jäi ka mitmeid maailma nimekaid sportlasi. Rein Pill Virgin Expressil (fotol A Big Boy’ga) ja Tiit Kivisild Torrerol otsustasid pärast ebaõnnestunud 3. takistust, milleks oli kahene süsteem, võistluse katkestada.

AGRIMARKET FEDERATION CUP – Finland vs Rest of the World

Soome naised vs Urmas Raag ja maailm – tegelikult oli võistluse ametlik nimetus küll Agrimarket Federation Cup, mis sisaldas endas nii individuaalset 140 cm kõrgust puhtus-kiirus parkuuri kui ka kahevõi(s)tlust Soome versus ülejäänud maailm. See tähendas, et võistlejad saabusid areenile paarikaupa, üks Soome esindaja ja üks ülejäänud maailma riikide esindaja.

Ülejäänud maailma esindav võistleja sai ilma korgita ja korgiga pastaka valimise näol proovida loosiõnne, mis selgitas välja kumb võistleja alustab. 16-st võistluspaari hulgas esindasid soomlasi 14 naist, kelle hulka oli jälgede segamiseks poetatud ka 2 meessoo esindajat. Ülejäänud maailm koosnes jälle meestest ja prantslannast Penelope Leprevost (fotol). Viimane tegi ka üksi kogu töö ära, purustas nii Soome naiste lootused kui ka saavutas Soome naiste ning kogu maailma meeste ees individuaalse esikoha. Tema hulljulge ja kiire sõit pani kogu publiku ahhetama. Aga võetud riskid õigustasid end igati.

Kogu nais- ja meeskondlik võistlus kulges väga tasavägiselt. Eesti saatis Soome naistega võitlevasse ülejäänud maailma meeste rühmitusse oma raskekahurväe, sellesuvisel Narva GP-l kõik naissoost pealtvaatajad ära hullutanud Urmas Raagi, kes valis korgita loosipastaka, andes seega tõelise härrasmehena eesõiguse alustada võõrustajatele ehk soomlastele. Oma härrasmehelikkuses puistas Raag ka ühe tõkke maha, sest vastasel juhul oleks tema kiire sõit soomlastele kõvasti probleeme valmistanud. Kuid nii säilis pinge lõpuni. Lõppkokkuvõttes tuli Raag Laguna vd Roshove’l tublile individuaalsele 10. kohale.

Kogukondliku heitluse võitsid samuti lõppkokkuvõttes ülejäänud maailma mehed ja prantslanna. Soome naised saavutasid seega auhinnalise teise koha.

PÜHAPÄEV

NORDIC-BALTIC FINAL

Eestlased olid juba varahommikul kogunerud Hartwall Arenale lootuses, et Andrus Kallaste ja maailma parim Tori hobune Opaal toovad Nordic-Baltic finaalilt võidu. Kahjuks oli täna Jumal siiski soomlane ja kolmikvõidu viisid Soome nende tublid tüdrukud. Esikoht selgitati ümberhüpetega, kus osalesid Ilona Korpelainen ning Silja Oranen väärikate nimedega ratsudel Athena II ja Othello III. Ilona ja Athena tegid ka ümberhüpetes puhta sõidu. Silja Oranen tegi tõrke, millega kadus nii võidulootus kui ka võistlusrütm, ja lõpptulemuseks koguni 16 karistuspunkti.

Andrus Kallaste tegi küll hea sõidu, kuid eelviimane tõke siiski kukkus ja 4 karistuspunkti koos sellega ka tulid. Kokkuvõttes 9. koht. Esimesena startinud Karin Peks ja Caretina 19 sõit ebaõnnestus täielikult ning 17 karistuspunkti viisid ta lõpetanud sportlastest viimasele kohale.

INTERNATIONAL 145 cm FINAL

Helsinki Harwall Arena on veel hommikuselt vaikne, rahvast on vähem ja ilmselt on kõik tänaõhtuse suurvõistluse ootel. Lõppenud on rahvusvaheline võistlus, tõkete kõrgusega 145 cm. Eestlaseid oli võistlustules kaks: Tiit Kivisild Torrerol ja Gunnar Klettenberg Bingol. Urmas Raag Axel’il starti ei ilmunud.


Gunnar Klettenbergi tulemus oli 6 karistuspunkti (sh 2 ületatud aja eest) ja 19 koht. Tiit Kivisild tegi suurepärase etteaste, kuid jäi napilt normiajast välja ja sellest tulenevalt ka 1 karistuspunkt ja 13. koht.

Hoolimata karmist normajast läbis siiski 11 sportlast raja vigadeta. Võitja otsustati ümberhüpetega. Esikohale tuli võistluse ainuke Ameerika Ühendriikide esindaja Lauren Hough (alumisel fotol) oldenburgi täkul Prezioso S. Praktiliselt võrdse ajaga jagasid teise ja kolmanda koha omavahel sõjaväevormis itallaanna Giulia Mertinego Marquet ratsul Loro Piana Chammartin ja eilse kõrgushüppe kolmas Rik Hemeryck hobusel Canto Z.