Natalie Oldfors saadab Mickey M-i väärikalt pensionile

Võidukad Natalie Oldfors ja Mickey M Tallinn International Horse Showl. Foto: Magnus Järve

Rootsi koolisõitja Natalie Oldfors, kes on mitmel korral Eestiski võistlemas käinud, saadab enda kasvatatud Mickey M-i pärast pikka ja edukat karjääri erru. „Ta on andnud mulle kõik,“ ütleb ratsanik.

38-aastane Natalie Oldfors on koolitanud mitmeid hobuseid noorhobuste klassidest kuni Grand Prix tasemeni, kuid enda kasvatatud Mickey M, keda koduselt tunti Henkena, on alati olnud eriline. Noorhobusena polnud Henke just kõige silmapaistvam. Tema parimateks allüürideks olid samm ja galopp, traav oli tal aeglane ja ilmetu. Natalie meenutab, et üks treener, kellega ta kunagi töötasin, vaatas hobust noorena ja küsis: “Mida sa selle poniga peale hakkad?” Sel hetkel ei teadnud seda Natalie ise ka.

„Mul polnud võimalust osta valmis võistlushobust. Olen õppinud ennast teistega mitte võrdlema, vaid keskenduma sellele, mis mul on ja tegema sellest parima. Otsustasin sellesse hobusesse panustada. Edu pole kunagi ideaalsete tingimuste tulemus – see on vastutuse võtmine ja parima tegemine sellest, mis sul on,“ sõnas ta Rootsi väljaandele antud usutluses.

Tunne oma hobust

Natalie meenutab, et teekond tippu pole olnud sirgjooneline. Noore hobusena tabas Mickey M-i vigastus, mis vajas hiljem operatsiooni. Sellele järgnesid aastad hoolikat treeningu planeerimist, et tagada hobuse pikaajaline vastupidavus. Natalie lükkab ümber ka arvamuse nagu oleksid sporthobused veatute röntgenpiltidega. „Paljud arvavad, et tipptasemel võistlushobuste röntgenpildid on veatud, aga see pole nii. Väga vähestel hobustel pole mingeid kõrvalekaldeid. Erinevus seisneb selles, kuidas sa treeningut üles ehitad, et see hobust tugevdaks ja talle sobiks,“ on naine veendunud. Natalie on alati tähelepanu pööranud treeningu järk-järgulisele ülesehitusele, ennetavale hooldusele ja puhkustele.

Natalie sõnul on oluline tunda oma hobust, kohandades treeningut vastavalt tema vajadustele. “Ei tohi eirata pisidetaile, mis võivad pikas perspektiivis suurt mõju avaldada. Samuti on tähtis mitte üle treenida, vaid varieerida harjutusi, et hobune naudiks seda, mida ta teeb. Peamine on, et hobune tunneks end õnnelikuna. Tasakaalu leidmine töö, taastumise ja hoolduse vahel on hädavajalik, et hobune tunneks end hästi nii füüsiliselt kui vaimselt,” sõnab ta.

Perila CDI-lt viidi koju esikoht. Foto: Anett Jaadla

Debüüdi Grand Prix klassis tegid nad 2018. aastal, saavutades kohe tulemuseks enam kui 69%. Samal aastal osalesid nad Falsterbo võistlusel, esindades Rootsi rahvuskoondist Rahvuste Karikal Hicksteadis ja võistlesid edukalt Tallinn International Horse Showl. Tallinnast viisid nad koju kaks esikohta. 2019. aastal kutsuti nad osalema viie tärni võistlustel Dohas. Kõige erilisemateks võistlusteks peab ta võistlemist kodupubliku ees Rootsis. Natalie ja Mickey M-i viimane ühine võistlus oli 2024. aasta oktoobris Tallinnas, kus nad saavutasid Grand Prix’s teise koha ja GP vabakavas kolmanda koha.

19-aastane ruun jääb elama Natalie kodutalli. Kuigi võistluskarjäär on läbi, ei jää hobune koplisse konutama. “Ta saab siiski edasi trenni teha ja liikumist nautida. Ta armastab tööd, tehes kõike endiselt väga kergelt. Ta on oma elu parimas vormis, tugevam kui kunagi varem, terve, õnnelik ja täis energiat – ja just seetõttu otsustasin ta tipus lõpetada, mitte jätkata võistlemist viimase piirini. Ta on mulle kõik andnud ja nüüd on tema kord lihtsalt elu nautida.“