Kui hispaanlane Santiago Varela parkuure disainib, on esikohal hobused ja nende heaolu ning siis alles ratsanikud.
Enam kui aasta on Santiago Varela, keda tuntakse ka nime Santi all, mõlgutanud mõtteid takistussõidust. Kutse teha olümpiamängudel parkuurid sai ta möödunud aasta lõpus. Mees ei usu, et ta oli korraldajate esimene valik, kuid võttis väljakutse pikemalt mõtlemata vastu. 56-aastane Madridis sündinud hispaanlane ei ole olümpiaparkuuride ehitamises algaja. Tema käe alt tulid ka Tokyo olümpiaparkuurid ja sellest sai alguse seiklus, mida ta vaevalt ette oskas kujutada.
Tokyo väljakutsed
Tokyo olümpiamängude ajal kehtisid veel karmid piirangud, mis tähendas muuhulgas seda, et ta ei saanud minna Tokyosse võistlusväljaku seisukorda hindama. Seetõttu pidi ta kõik neli parkuuri, olümpiamängudel otsustatakse võitja neljas voorus, ümber joonistama.
“Üks võistlustest pidi toimuma prožektorite valguses ja avastasin väga hilja, et valguse peegeldused veetakistuses muutusid liiga intensiivseks,” meenutab ta. See tähendas, et vahetult enne takistussõidu võistluse algust pidi ta parkuuri ümber tegema. Kõrvalseisjale tundub see lihtsa muudatusena, mis seal siis ei ole ühte takistust muuta. “Ei ole võimalik muuta lihtsalt ühte takistust, sest parkuuri erinevad osad moodustavad ühtse mustri,” selgitas ta.
Annab hobusele võimaluse
Pariisi olümpiamängudeks on ta saanud valmistuda paremini. Kuidas esitleda takistusi hobusele, ratsanikule ja maailmale nõuab kõik oma. Olümpiamängude parkuuri ehitamine ei erine oluliselt teiste võistluste parkuuri ehitamisest. “Mõtlen nagu teistel võistlustel. Esikohal on hobused, see aitab hoida sama joont. Hobusel peab olema võimalus teha parim sooritus. Seejärel on ratsaniku ülesanne teha parimaid otsuseid täiuslike parkuuride jaoks.”
Ratsanikud peavad mõtlema nii enda sooritusele, aga ka sellele, mida teevad konkurendid. Olümpiamängud on suured tiitlivõistlused, kuid parkuuri ehituses on põhimõtted samad. Santi sõnul võib olümpial esineda edukalt sportlased nö. “tundmatutest” riikides, kuid kõige olulisem on tema jaoks see, et parkuur on ehitatud hobuse huve silmas pidades.
Olümpiamängud jätkuvad täna takistussõidu individuaalse kvalifikatsioonivõistlusega.
5. august, esmaspäev- takistussõidu individuaalne kvalifikatsioon
Algusaeg kell 14:55 Eesti aja järgi
Otseülekanne Discovery+ kanalilt
6. august, teisipäev- takistussõidu individuaalne finaal
Duo 5, kell 14:00-16:00
Kommenteerivad Anni Kaljund ja Kristi Luha.