Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) teatas täna, et pärast 2028. aasta olümpiamänge tuleb ratsasporti harrastada ainult ratsutamissimulaatoritega. Otsus on tekitanud tormi nii sportlaste, kui ka hobuste endi seas.
ROK-i pressiesindaja sõnul on tegemist läbimõeldud sammuga, mille eesmärk on tagada võrdsem võistluskeskkond, vähendada hobuste heaoluga seotud muresid ja teha sport keskkonnasõbralikumaks. „Oleme juba näinud, kuidas e-spordis saavutatakse tipptulemusi ilma, et keegi peaks sadulast maha kukkuma. Ratsaspordis on aeg edasi liikuda sama teed,“ seisis ametlikus teates.
Rahvusvaheline Ratsaspordi Liit (FEI) on otsuse suhtes skeptiline, kuid ROK-i sõnul on tulevikku suunatud mõtlemine hädavajalik. „Lõpuks on see kasulik kõigile – sportlased saavad treenida täpselt samasugustes tingimustes, hobused saavad nautida oma elu rahulikult karjamaal ning Maa hingab kergendatult,“ selgitas ROK-i keskkonnaprogrammi juht. Ratsutamissimulaatorid saavad olema tipptasemel tehnoloogia meistriteosed, mis suudavad matkida pärishobuse liikumist ja iseloomu.
Ratsanikud üle maailma on jagunenud kahte leeri. Mõned tervitavad muudatust, tuues esile turvalisuse ja hobuste ekspluateerimise vähendamise. Teised aga kurdavad, et ratsaspordi tõeline olemus – partnerlus elava olendiga – kaob lõplikult.
Kuigi FEI lubab otsuse vaidlustada, on hobuste reaktsioon olnud pigem positiivne. Esialgsete teadete kohaselt ei paista hobused ROK-i otsuse vastu erilist protesti ilmutavat – pigem on märgatud üldist meeleolu paranemist ja sagedasemat mõnusa põõnamise praktiseerimist.