Ööpäevaringne liikumine vähendab hobustel longet ja koolikuid

Värske Rootsi Põllumajandusülikooli (SLU) uuring (“Frequency and nature of health issues among horses housed in an active open barn compared to single boxes—A field study”) näitab, et hobustel, kes on ööpäevaringselt koplis ja elavad stabiilses karjas, esineb longet harvemini.

Strömsholmi ratsakooli õppehobustel, kes osalesid Hippoloogi õppekava 2. ja 3. kursusel, jälgiti ühe aasta jooksul vigastusi ja longet. Kõik hobused osalesid sarnases treeningprogrammis: nendega ratsutasid sama tasemega õpilased ning treening toimus samal pinnasel.

Üks rühm hobuseid elas ööpäevaringselt varjualusega koplis, teine aga ööbis boksis ning veetis päeva koplis, kas üksinda või paarikaupa. Hobuste keskmine vanus oli mõlemas rühmas sarnane. SLU pressiteate kohaselt esines esimeses rühmas mitte-traumaatilist longet vähem (18%) kui tallis peetud hobuste seas (26%). Koolikuid täheldati ainult tallis peetavate hobuste hulgas (5%).

Stabiilne kari on võtmetähtsusega

Kuigi vabapidamisel peetavatel hobustel esines rohkem vigastusi (83%) kui boksis elavatel hobustel (52%), viis neist vaid ligikaudu pool (55%) pausideni treeningus.

Vabapidamisel sagenesid vigastused märgatavalt pärast hobuste ümberpaigutamist. Vigastuste arv näitas langust, kui kari oli mõne kuu möödudes üksteisega kohanenud. Uuring rõhutab ööpäevaringse liikumise tähtsust hobuse tervisele, aga ka stabiilsete karjade olulisust vigastuste riski vähendamisel.