Parakoolisõidu olümpiamedalid on jagatud- meeskondlik kuld USA-le, individuaalsed medalistid Snikus, Howard, Hart, Haerkens ja George

USA võitis ajaloolise kuldmedali. Foto: FEI

Möödunud nädalal jagati parakoolisõidus olümpiamedalid. USA-st sai teine riik Suurbritannia kõrval, kes on võitnud parakoolisõidus meeskondliku kuldmedali. Individuaalsed medalid jagati välja viies astmes. Kuldmedalid võitsid Snikus, Howard, Hart, Haerkens ja George.

Ajalooline kuldmedal USA-le

Dramaatilises lõppheitluses võitis meeskondliku kuldmedali 235,267 punktiga USA, edestades Hollandit (232,850 punkti) ja Saksamaad (233,751 punkti). “Alati on veidi pingeline olla meeskonna ‘lõpetaja’ ehk viimane võistleja,” ütles 39-aastane ameeriklanna Rebecca Hart, kes koos meeskonnakaaslaste Trunnelli ja Kate Shoemakeriga kuulus USA meeskonda, mis võitis Tokyo 2020 pronksi. Hartil oli ees keeruline ülesanne, sest meeskondliku kuldmedali kindlustamiseks pidi ta sõitma isikliku rekordi. “Minu senine parim tulemus on olnud 75%-ga. Rixt (NED) oli vahetult enne mind ja teadsin, et hollandlased on teinud kaks head sõitu ning ka Rixt annab endast parima. Vaatasin kiirelt tabloole ja mõtlesin, et hea küll, mäng on alanud. Teadsin, et peame tegema midagi erilist,” lausus Hart võistlustejärgses kommentaaris.

“Floratina tundis atmosfääri ja tundis end hästi ning värskena. Mul tuli vaid tagada, et kogu see energia saaks kasutatud positiivselt.” Harti ja Florantina tulemus 78,567% tagas USA-le võidu, jättes hollandlased teisele kohale.

USA eelmine parim medalisaak oli Atlanta (1996) ja Tokyo (2020) olümpiamängudelt, kui võideti kaks kuldmedalit ja üks pronks. Pariisis on see tulemus ületatud, sest koju viiakse seitse medalid- viis kulda, üks hõbe ja üks pronks. USA-st sai ka teine riik Suurbritannia kõrval, kes on võitnud parakoolisõidus meeskondliku kuldmedali. Alates 1996. aastast, kui parakoolisõit on kuulunud olümpiakavva, on seda domineerinud Suurbritannia, kes on seni võitnud kõik meeskondlikud kuldmedalid.

Suurbritannia pidi Pariisi mängudel leppima 6. kohaga. “Me oleme olnud nii kaua eesotsas,” ütles Suurbritannia Natasha Baker, kes sai Dawn Chorus’iga III astmes tulemuseks 75,367%. “Me ei oodanud Tokyo meeskonnakulda, nii et see oli uskumatu. Ülejäänud maailm on meile järele jõudnud. Nüüd on küsimus selles, kuidas me suudame tagasi tippu jõuda.”

Norra esindaja Jens Lasse Dokkan, ainus pararatsutaja, kes on võistelnud kõigil kaheksal paraolümpial alates 1996. aasta Atlantast, kinnitas, et Pariisi mängud on tõenäoliselt tema viimased. “Ma tundsin täna emotsioone,” ütles 63-aastane Dokkan. “Ma teadsin, et see on minu viimane paraolümpia. Ma ei ole veel lõplikku otsust ratsutamise lõpetamise kohta teinud, kuid praegu tunnen, et tahan pensionile jääda.”

“Parem kui kunagi varem”

Richards Snikus (LAT) vahetas Tokyo 2020 hõbemedali Pariis paraolümpiamängudel kulla vastu, saavutades võidu hobusel King of the Dance I astme vabakavas. 36-aastane lätlane ja tema ruun teenisid tulemuseks 82,487% meeleoluka muusika taustal. „Valisime rõõmsa muusika, sest oleme rõõmus meeskond,“ ütles Läti pararatsutamise peatreener Daria Tihhomirova.

Rihards Snikus ja King Of The Dance . Foto: FEI/Liz Gregg

„Ma saan kunstilist naudingut teda vaadates, nagu teatris, kui kuuled head ooperit või näed suurepärast etendust. See on tohutu töö tulemus, mille on teinud tema tehniline treener ja kogu meeskond. Ma arvan, et see oli tema parim vabakava esitus. See oli lihtsalt hämmastav.“

Sara Morganti (ITA), kes startis viimasena hobusel Mariebelle, võitis oma teise medali nendel paraolümpiamängudel, võttes hõbeda tulemusega 81,407%. Mari Durward-Akhurst (GBR) võitis hobusel Athene Lindebjerg pronksmedali tulemusega 77,747%.

Howard võidutseb II astmes

Päev lõppes kahe kuldse hetkega USA-le, kui Fiona Howard ja Diamond Dunes esitasid oma debüütparaolümpiamängudel järjekordse isikliku parima esituse, võites II astme individuaalse vabakava. 25-aastane ameeriklanna ja tema raudjas ruun said tulemuseks 81,994%. „Kui ma nendel mängudel alustasin, tahtsin lihtsalt anda endast parima,“ ütles Howard. „Need olid minu esimesed paraolümpiamängud ja ma tahtsin lihtsalt anda oma parima ja aidata meeskonda. Kuid see on ületanud kõik minu ootused.”

Fiona Howard (USA) ja Diamond Dunes. Foto: FEI/Liz Gregg

„Kolmandal päeval tuleb veidi sügavamale kaevata, sest mu lihased on kindlasti väsinud, aga Diamond Dunes suurepärane partner ja ta teab oma tööd. Ta andis mulle kõik nagu kahel eelmisel korral. Ma ei oleks saanud rohkemat küsida.“

Georgia Wilson (GBR) ja Sakura võitsid hõbeda tulemusega 79,374%. 69-aastane Heidemarie Dresing (GER) – vanim parakoolisõitja Pariis 2024 mängudel – võitis oma esimese paraolümpia individuaalse medali pärast kolme varasemat neljandat kohta, teenides pronksi hobusel Dooloop tulemusega 76,127%.

Rebecca Hart võidukas III astmes, pettumus van der Horstile

Hart lõpetas võistluse, võites Floratinaga oma teise individuaalse kulla – ja kolmanda kokku, sealhulgas meeskonnavõistlus – III astme vabakava pingelises finaalis. 39-aastane ameeriklanna  ja tema mära said viimastena startides tulemuseks 83,534%, mis oli nelja võistluspäeva kõrgeim individuaalne tulemus Versailles’s.

Rebecca Hart (USA) ja Floratina. Foto: FEI/ Liz Gregg

„See oli nii imeline,“ ütles Hart. „Ma olin veidi mures, kui me hakkasime traavi minema, aga ma mõtlesin endamisi „ta tuleb tagasi minu juurde, ta teeb seda alati“. See oli lihtsalt elektriline. Ma ütlesin talle, et kõik on korras. Ta küsis: „Kas me oleme okei?“ ja ma vastasin: „Jah, oleme korras“ ja siis ta ütles: „Olgu, ma usaldan sind“ ja see oli nii maagiline hetk. Siis tabasime täpselt neid märke, mida pidime.“

See oli mõru pill van der Horstile, kes oli teinud suurepärase tulemuse 83,007% hobusel Royal Fonq, kuid pidi leppima oma kolmanda järjestikuse hõbemedaliga nendel paraolümpiamängudel. „See polnud mu südamele hea,“ ütles ta, kui nägi, kuidas viimasena startinud võistluspaar temalt kulla röövis. „Ma olin nii innukas, et täna kuld võita, ja olen natuke pettunud, et see ei õnnestunud, aga me võime olla tõesti uhked. Kolm hõbemedalit on päris hea.“

Natasha Baker (GBR) lõpetas samuti Versailles’s teise individuaalse pronksiga hobusel Dawn Chorus tulemusega 77,140%.

Haerkens tabab märki IV astmes

Viimase võistluspäeva esimene sündmus nägi, kuidas Demi Haerkens (NED) kinnitas oma staatust tõusva tähe ja pararatsutajana, kui tema ja raudjas mära Daula saavutasid isikliku parima vabakava tulemusega 83,840%, kasutades muusikat Vangeliselt ja Eralt. „See on pöörane,“ ütles 26-aastane sportlane, kes võitis oma debüütparaolümpiamängudel ka hõbemedali meeskondlikus arvestuses.

Demi HAERKENS (NED) ja Daula. Foto: FEI/Liz Gregg

„Päevad on väga intensiivsed ja pikad, kuid on nii hea olla siin ja esineda kaunil areenil, kus on nii palju inimesi ja kus kõlab muusika, mille ise valid. Tundub imeline, et kõik oli täiuslik. Ma arvan, et ta nautis seda sama palju kui mina.“

Anna-Lena Niehues (GER) ja Quimbaya 6 said hõbeda tulemusega 80,900%. Kate Shoemaker (USA) ja Vianne seadsid väljakutsuva sihtmärgi tulemusega 80,170%, kuid pidid leppima sedapuhku pronksiga. Shoemakeri jaoks oli see esimene individuaalne paraolümpiamedal pärast meeskonnapronksi Tokyos, jättes tiitlikaitsja Sanne Voetsi (NED) ja Demanturi neljandale kohale tulemusega 79,880%.

George valitseb V astmes

Michele George (BEL) võitis oma seitsmenda paraolümpiamängude tiitli ja neljanda järjestikuse vabakava kulla, olles varem võitnud hobusel FBW Rainman IV astmes 2012. ja 2016. aastal ning praeguse hobuse Best of 8-ga V astmes Tokyo 2020 paraolümpiamängudel. Võistluspaar teenis tulemuseks 81,470%, kuid 50-aastane George märkis, et enne Los Angelese 2028 mänge otsib ta uut hobust.

„See on viimane kord, kui ma ratsutan Best of 8-ga paraolümpiamängudel, seega oli see emotsionaalne,“ ütles ta. „Ta on 14-aastane ja osaleb veel võistlustel, sest iga hommik tahab ta treenida ja see on tõeline nauding. Ma armastan seda. Kuid Los Angelese jaoks on ta juba liiga vana, nii et see tähendab palju. Õige ajahetkel midagi uskumatut korda saata on väga oluline.“

Michèle GEORGE (BEL) ja Best of 8. Foto: FEI/Liz Gregg

Regine Mispelkamp (GER) ja Highlander Delight’s said tulemuseks 80,100%, mis tõi neile teise individuaalse hõbemedali Versailles’s ning nad kuulusid ka Saksamaa meeskonda, kes võitis meeskondliku pronksmedali.

Sophie Wells (GBR), kes sõitis hobusel LJT Egebjerggards Samoa, võitis oma kümnenda paraolümpiamängude medali ja teise individuaalse pronksi Pariis 2024 mängudel tulemusega 75,445%.