Reedel kohtusid Päriveres Eesti Hobusekasvatajate Seltsi Tori hobuse haruseltsi juhatus ja tõukomisjoni liikmed üle Eesti, üheskoos tutvuti Andres Kallaste hobusekasvandusega ja arutati Tori hobuse edasisi arenguperspektiive.
Eesti Hobusekasvatajate Seltsi (EHS) tegevdirektor Krista Sepa sõnade järgi oli koosolek tarvilik eeskätt seetõttu, et seni ajani on seoses Tori hobusega tõstatatud mitmeid probleeme, tihti ei aduta täpselt, miks ja kuidas just selle hobusetõu aretus käib.
Foto: Krista Sepp
“Näitasimegi, et meie jaoks on olemas üks Tori hobune oma põlvnemise ja kogu sugupuuga, nüüd on aeg otsustamiseks. Meil on vanem ja raskem Tori hobusetüüp, olemas on ka ratsaspordialadele rohkem sobiv aretussuund. Arutelu toimuski teemadel, kuidas hobust kasvatada, teiseks räägiti uutest nõuetest Tori hobuse aretusprogrammile aastateks 2011-2020, mis läheb kinnitamisele Veterinaar- ja Toiduametis,” rääkis Sepp.
Tori täkku Alder esitab Laura Leesment. Foto: Krista Sepp
EHS-i tegevdirektor kurtis, et täna võtab erinevate programmide kirjutamine palju aega, seda enam, et alates tulevast aastast peavad aretusprogrammid olema koostatud uute nõuete järgi: “Varem pidime muutma tulevaseks perioodiks ainult kahte asja. Esiteks täkkude tunnustamise poolt ja kohustust osaleda jõudluskatsetel, ning teiseks küsimust, millist teise tõu täkku tohib Tori hobusega paaritada nii, et säiliksid tõutunnused. Nüüd on aretusprogrammis eri paaride valik täiesti uus asi. Programmide kirjutamine, kogu tehniline pool on täiesti muutunud.”
Sepal oli siiski hea meel, et koosolekul ei tegeletud ainult kuiva aruteluga bürokraatia teemadel. “Juhatus ja tõukomisjon analüüsis 2010. aastal jõudluskatsetel esitatud sugutäkke. Tori hobuste säilitusprogrammi jaoks tunnustati täkud Hamadeus, (aretaja Hillar Kald), ja President, (aretaja Liis Ira). Lisaks uudistati Pärivere hobusekasvanduse noori hobuseid, kes pälvisid osalejatelt mitmeid kiidusõnu,” rõõmustas Sepp.
Vasakul: Liis Ira ja President. Foto: http://picasaweb.google.com/padisetall/