Suve kuumimal ajal Eestisse saabunud Rahvusvahelise Ratsaspordi Liidu kolmevõistluse rajameister ja konsultant Peter Wilson valmistab ette septembris Kurtnas toimuvat rahvusvahelist kolmevõistlust ning loodab, et ala muutub tulevikus Eestis üha populaarsemaks.
Nooruses ka ise rahvusvahelisel tasemel võistelnud ning Euroopakuulsaimatel nelja tärni võistlustel kaasa teinud Šotimaalt pärit Peter Wilson on tänaseks aktiivse sportlaskarjääri seljataha jätnud ning keskendub nüüd võistlemise teisele poolele – ala taseme tõstmisele ja turvalisuse suurendamisele kõikjal maailmas. Eestis on ta juba viiendat korda ning tõdeb, et iga korraga on näha üha uusi edusamme. „Võrreldes oma naaberriikidega on Eesti juba täitsa arvestataval tasemel, kuid võrreldes muu maailmaga on siin veel väga pikk tee käia. Selleks on vaja palju suuremat rahalist toetust sponsoritelt ja riiklikelt institutsioonidelt, sest Kurtna üksi ei suuda Eestit tervikuna edasi viia. Samas tunnustan väga Raul Kauna ettevõtmisi ja tulen hea meelega ka tulevikus siia tagasi,“ räägib Wilson, kes lisaks võistlusraja ja takistuste loomisele andis Kurtnas noorsportlastele ka trenne.
10 päeva jooksul ligi 30 uut krossisõidu takistust ehitanud Wilson rändab ringi kõikjal maailmas ja nõustab erinevaid riike, aidates neil edendada kolmevõistlust. „Möödunud aastal käisin oma teadmisi jagamas nii Siberis, kui ka Eestis. Sel talvel lähen konsulteerima näiteks Lõuna-Aafrika Vabariiki. Praegu olen Kurtnas ja aitan siin septembri algul toimuvat võistlust ette valmistada, kuid juba uuel nädalal olen Suurbritannias, kus pean looma 3 täisrada septembris algavateks võistlusteks,“ kirjeldab Peter oma suue koormusega igapäevatööd. "Põhjus, miks ma ise kõigisse riikidesse kohale reisin, mitte lihtsalt takistuste jooniseid ja juhiseid ei saada,on see, et kolmevõistluses mängib maastik väga olulist rolli. Krossi takistusi tuleb ehitada ja paigutada ülima hoolega, et tagada maksimaalne turvalisus nii ratsanikele kui ka hobustele. Vahel ehitame takistuse valmis ja kui seda rajale planeeritud kohta paigutama läheme, selgub, et seda ei saa seal sel viisil kasutada. Selle otsustamiseks peab aga omama suurt kogemust ja oskust näha rada hobuse pilgu läbi," räägib Peter.
Peteri millimeetri täpsusega tehtud joonised, kus võib näha ka üht keerukaimat takistust, kaheosalist mustlasvankrit, mida kolmevõistlejad septembris hüpata saavad. Autor: Mailis Timmi
Koju Šotimaale ja hobuse selga tunnustatud rajameister ise enam tihti ei jõua, kuigi tegeles nooremana tipptasemel kolmevõistlusega ligi 20 aastat. „Minu süda kuulub kolmevõistlusele. Leian, et see on võrreldes teiste ratsaspordialadega väga põnev ja pakub ka pealtvaatajatele kaasaelamisvõimalust ning suuri emotsioone. Loodan, et ka Eestis hakatakse seda ala üha enam toetama ja et publik leiab kolmevõistluse enda jaoks üles,“ lisab ta.