Pühapäeval, 26. juulil toimub Palmse mõisas suur hobupäev, mis tutvustab hobust ja hobusega tehtavaid toimetusi laiemale publikule perepäeva vormis. Tegemist-vaatamist jagub igale vanusele ja maitsele.
Keskkonnaminister Marko Pomerants loodab, et hobupäevale tulijad võtavad koju minnes kaasa vaid head emotsioonid ning rohkelt kasulikke näpunäiteid. „Mina olen oma esimese palga teeninud peale viiendat klassi suvevaheajal hobusega Einmanni mõisaparki koristades. Hobusel lähevad alati „käigud sisse“ ja õli ei tilgu. Kui miskit pudeneb, on see puhas väetis. Ehk otsustab nii mõnigi pere hobupäevalt koju minnes, et hobune võiks olla nende talus uus abimees ja pereliige,“ lisas Pomerants.
Eestis kogub hobune aina rohkem populaarsust, suureneb nii hobuste arv kui huvi hobusega tegelemise vastu. Siiski on teadlikkus hobusepidamisest ja hobutöödest ning ratsaspordist veel madal. Nii on Palmses lisaks hobustele võimalik näha lähedalt, kuidas tehakse hobustega talutöid, milliseid ratsaspordialasid hobustega harrastatakse, samuti on võimalik kuulata erinevaid loenguid hobumajandusest hobusepidamiseni välja. Kohapeal võib nõu küsida otse asjatundjatelt, toimuvad praktilised töötoad ning soetada saab hobuvarustust ja erialakirjandust. Hobupäeva selgrooks on 21. Eesti raskeveohobuste ülevaatus.
Lääne-Virumaa ühte uhkemaisse mõisakompleksi on oodatud nii suured kui väikesed. Mõisa ala on jagatud mitmeks erinevaks sektsiooniks ja tegevusi jätkub kõigile igas vanuses. Eelpool nimetatutele lisaks toimub hobupäeva raames veel esitlus Eesti ohustatud hobusetõugudest, koolisõidu demonstratsiooni Eesti meistri Dina Ellermanni esituses, spordialadest näidatakse publikule veel takistussõitu ja rakendite võistlust, viiakse läbi maksimaalveo katse. Hobutöödest näeb heinategu, kelguvedu, palgivedu, toimuvad mitmed loengud ja seminarid. Sõidetakse mitmehobusekalesside ja hobuvankritega, lastele tehakse ponisõitu, avatud on mõisakompleks ja saab kuulata Heiki Mätliku kontserte.
Eesti Hobumajanduse Liidu looja Marti Hääl sõnab, et hobumajanduse potentsiaal on täna küll teistsugune kui pea sajand tagasi, kuid mitte sugugi väiksem ega vähem tähtis. „Hobune liidab endas erinevaid maamajanduse valdkondi: aretus, kasvatus, ratsastamine, söötade ja varustuse tootmine ning keskkonnahoid. Hobumajanduse näol on tegemist märkimisväärse majandusharuga, mis pakub töökohti maal ja panustab järjest enam ka riigituludesse,“ sõnas Hääl.
Pileteid (10.-) saab osta koha pealt, kuni 15-aastastele lastele (k.a) on sissepääs tasuta.
Hobupäeva korraldavad Keskkonnaamet, SA Virumaa Muuseumid, Eesti Hobusekasvatajate Selts, Eesti Ratsaspordi Liit, Eesti Hobumajanduse Liit, Lahemaa Hobuklubi, Tallinnast sõidutab Looduse Omnibuss.
Otselink hobupäeva päevakavale: http://www.keskkonnaamet.ee/lahe/loodus/suur-hobupaev-palmses/
Ürituse Facebooki leht: https://www.facebook.com/events/404036369799060/431475260388504/