Aasta numbriga 2012 on jõudmas lõpule ning nagu sellistel puhkudel tavaks, heidab ka hobumaailm.ee toimetus põgusa pilgu mööduvale aastale, tehes seda ratsaspordi vaatenurgast.
Oma kolmandal tegevusaastal oli meil rõõm kajastada eestlaste korralikke etteasteid nii kodumaal kui maailma areenil, samuti jälgida maailma ratsaspordis toimuvat. Teist korda viibisime korrespondentidena takistus- ja koolisõidu MK finaalis, millest andsime oma lugejetele operatiivset infot. Mõnevõrra ootamatultki täitus meie toimetusel iga spordiajakirjaniku unistus ning saime akrediteeringu Olümpiamängudele, mis lõppeval aastal toimusid Londonis.
Noored taaskord rahvusvahelistel tiitlivõistlustel
Saavutusspordis on omaette saavutuseks sportlase osalemine rahvusvahelistel tiilivõistlustel. Mööduval, 2012. aastal võime rõõmuga tõdeda, et selles suhtes jõudsid kaugeimale meie noorsportlased, kellest kolm osalesid omaealiste Euroopa meistrivõistlustel. Takistussõidus esindas Eestit Austrias toimunud EM-l pärast pea kümneaastast pausi Kätlin Sehver (Ruila Tall), kelle esinemist, vaatamata 39-le kohale 74-st alustajast, võime pidada igati kordaläinuks. Meenutame, et Kätlin läbis esimese osavõistluse ning teise osavõistluse teise vooru ülirasked rajad vaid ühe veaga. Treenerina kaasas olnud Riina Pill nimetas noorte EM-i radade kõrval meie liiga MK radu lihtsateks.
Kätlin Sehver ja Utinka S EM-il. Foto: Tomas Holbecher
Kestvusratsutajaid esindas Belgias Mont-Le-Soies toimunud noorte Euroopa meistrivõistlustel Kairit Kalbre (EER) Baltimoril, saavutades 29. koha 63 alustaja seas. Seegi tulemus on kiiduväärt, sest finišisse ei jõudnud enam kui pooled alustajad. Veidike nukramalt lõppes omavanuste EM Madli Mureli (Mondes) ja Flickeri jaoks, kes Rootsis Malmös toimunud tiitlivõistlusel langesid raskel krossil välja. Madli ja Flickeri hooaja algus oli paljulubav, kui heade sooritustega Poolas kvalifitseeruti EM-le, kuid paraku tegid Flickeri suvine vigastus ja Madli haigestumine aasta tähtsaimal võistlusel oma töö.
Kairit Kalbre ja Baltimor Mont-le-Soies. Foto: erakogu
Kindlasti väärib märkimist meie tudeng-ratsutajate osalemine järjekordsetel Tudengite Maailmameistrivõistlustel, kus Eestit esindasid Anni Kaljund (Ruila Tall), Kertu Klettenberg (GKG) ja Epp Keel (Tondi). Seekord juba kümnendat korda peetud rahvusvahelisel üliõpilaste tiitlivõistlusel jäi Eesti parimaks Kaljundi 13. koht takistussõidus.
Meie noored tudengite MM-il. Foto: erakogu
Meie täiskasvanute saavutused rahvusvahelistel tiitlivõistlustel said teoks Balti- ja Põhjamaade meistrivõistlustel. Kestvusratsutajad saavutasid Soomes võistkondliku hõbemedali, individiuaalselt oli parim neljandana lõpetanud Egle Kalev (Ratsarügemendi) hobusel Memphis. Kolmevõistleja Siret Saks (Liivimaa) ja Wiplala S võitsid Norras Balti- ja Põhjamaade pronksmedali.
Kestvusratsutajad Balti- ja Põhjamaade Meistrivõistlustel. Foto: Kalli Kalbre
Siret Saks ja Wiplala S Norras. Foto: Sander Lepik
Takistussõitjatest kvalifitseerusid Maailmakarika finaali, mis seekord peeti Madalmaades s`Hertogenboschis, Gunnar Klettenberg (GKG) ja Tiit Kivisild (Ruila Tall), kes lõpetasid Kesk-Euroopa liigas vastavalt teise ja kolmandana. Finaalis osales vaid Kivisild, kes lõppvõistlusele ei pääsenud. Kõlavaima saavutusega sai hakkama takistussõitjatest Hanno Ellermann (ESHKS), kes traditsiooniliselt Belgias Lanakenis Zangersheide kasvanduses peetaval noorhobuste MM-il jõudis rohkem, kui 200 startija hulgas viieaastatste hobuste klassis hobusega Becker Cooper ülitugevale kaheksandale kohale. Hobuse omanikud on brasiillased.
Hanno Ellermann ja noorhobune Becker Cooper
Klettenbergi edukas hooaeg
Jälgides muid rahvusvahelisi võistlusi, saime enim positiivseid uudiseid tuua 2012.a. ERL-i edetabeli ülekaalukalt võitnud Gunnar Klettenbergi kohta. Klettenberg pani mööduval aastal „kotti“ kaks MK-etapivõitu ja kaks tavalise Grand Prix võitu. MK võidud tulid kodupubliku rõõmuks Saku Suurhallis hobusega Ulrike R ning juunikuises Moskvas Otrada ratsakeskuses hobusega Lance S. Enim auhinnalisi kohti saavutas Klettenberg Bingoga, keda Venemaa meedia ka „Super-Bingoks“ ristinud. See paar võitis nimelt CSI4* Grand Prix Moskvas Bitsa ratsakeskses ja CSIO3* Grand Prix Leedus Vazgaikiemises. Lisaks teine koht Riia MK-etapilt ja hulga muid auhinnalisi kohti.
Gunnar Klettenberg ja Ulrike R Saku Suurhallis. Foto: Külli Tedre
Eestile tuli 2012. aastal ka kolmas MK etapi võit, mille tõi meile koondise kapten Rein Pill Leedust Zagarest hobusel Konstantinos KS.
Omaette saavutuseks on Paul Arguse (Tondi) tõusmine vabariikliku edetabeli teiseks numbriks. Kuigi Paul osales vähestel rahvusvahelistel võistlustel, kogus ta hulgaliselt võite nii Eesti kui Soome rahvuslikel võistlustel ning sellest piisas, et tagada endale edetabelis kindel teine koht. Omaette paradoks on Pauli saavutuste kajastamisel see, et meie pealkirjadesse tekkisid fraasid stiilis „ei miskit uudist, Paul Argus võitis jälle Soomes“ – hooaja teises pooles justkui halvemat tulemust noorepoolselt takistussõitjalt ei oodanudki.
Paul Argus ja Uppercut. Foto: Külli Tedre
Koolisõitjatest oli väga hea aasta Dina Ellermannil
Koolisõidus täitis Grete Barake (Black Stallion) hobusega O. Hot Chocolate kahel korral olümpianormi, kuid teadagi, sellel alal erinevalt näiteks kergejõustikust, taoline saavutus veel olümpiapiletit ei anna. Emotsionaalses plaanis andis koolisõidusõpradele vast enim 2012. aasta Eesti meister Dina Ellermann, kes hobusega Landy´s Akvarel kogus hulgaliselt võite nii kodu- kui välismaal. Nende saavutuste seast kalleimaks võib vast pidada kodusel Tallinn International Horse Show-l saavutatud kahte esikohta. Vabakavas tuli võit Inter I tasemel ka Soomes Tamperes ning teine koht samal tasemel Ratomka CDI2* võistlusel, kus lisaks võideti programmid PSG ja Inter I. Meile juba hästi tuntud Vazgaikiemise ratsakeskuses õnnestus mitmetel Eesti koolisõitjatel samuti üles astuda ning seal saavutasid Dina ja Akvarel kaks kolmandat kohta programmides PSG ja Inter I Kür. Selle võistluse ainuke esikoht tuli aga Eestile L taseme vabakavast, mille 9 paari hulgast võitis Marii-Heleen Raidmets Helifaril.
Dina Ellermann ja Landy’s Akvarel. Foto: Külli Tedre
Juunikuus osalesid meie noored koolisõitjad Getter Kangur, Anna-Liisa Rink ja Marii-Heleen Raidmets Põhjamaade Meistrivõistlustel Ypäjäl. Võistluselt naaseti kohtadega protokollide lõpuosas, kuid tuleb märkida, et kohal oli kogu Põhjamaade paremik ning meie oma kahe tori ja ühe eesti tõugu hobusega paraku suurt konkurentsi pakkuda ei suudakski. Siiski sõitsid kõik välja tulemuse üle 62%, mis ei ole sugugi halb.
Meie koolisõitjad Ypäjäl. Foto: Eva-Maria Vint-Warmington
Tallinn International Horse Show sai kümneseks
Kodumaised traditsioonilised võistlused ja karikasarjad jätkusid hoogsalt. Uue positiivse algatusena sai teoks kiiresti areneva rakendispordi karikasari. Jätkusid juba aastaid toimunud Talvine ning Suvine Ponikarikas takistussõidus, koolisõidu sari muutus tavapärasest talv-suvi formaadist mõnevõrra loogilisemaks sisehooaeg-välishooaeg formaadiks. Muret tekitas ERL-i suvise takistussõidu karikasarja vähene populaarsus. Paraku on seda sarja suvist tihedat rahvusvahelist kalenderplaani arvestades üha raskem tippsõitjatele atraktiivseks teha. Jätkusid ka mitmed regionaalsed karikasarjad. Siinkohal mainigem Tartumaa Talvekarikat, Tallinna klubi karikasarja ning Saarte Avatud Karikasarja.
Aasta suursündmuseks võime julgelt pidada kümnendat korda toimunud Tallinn International Horse Show-d. Jääb soovida ainult jõudu ja vastupidavust korraldajatele, et kohalikul ratsasporditurul niivõrd märgilise tähtsuse omandanud suurüritus jätkuks järgnevatelgi aastatel. Tegemist ei ole ju pelgalt takistus- ja koolisõiduvõistlusega, vaid üritus on kujunenud ratsarahva omamoodi kohtumispaigaks, kus välishooaja lõppedes tullakse kokku, vahetatakse muljeid, nähakse vanu tuttavaid, leitakse uusi. Enamalt jaolt on Saku Suurhalls kohal meie välismaailmas töötavad-treenivad „kadunud pojadki“.
TIHS 2012. Foto: Külli Tedre
Alates aastast 2008. aastast ei olnud Eesti korraldanud Rahvuste Karika etappi, kuid 2012 jääb meelde selle traditsiooni taastamisega. Kesk-Euroopa suursponsori KAP Jumping toel peeti võistlus Ruilas. Samas keskuses jätkus juba traditsiooniks muutunud rahvusvaheline Ruila Kevadtuur oma kahe nädalaga suve alguses. Rahvusvahelise võistluse korraldamisega said järjekordselt ideaalselt hakkama ka kestvusratsutajad maikuisel Haanjamaal Kurgjärvel, kus peeti senise ajaloo kõrgeima tasemega võistlus CEI3*. Ehkki 160 km stardis osalejaid ei olnud, oli võistluse tase korraldusliku poole pealt kõrgeim ning heaks peaprooviks järgmisel aastal samas kohas toimuvatele Balti- Ja Põhjamaade Meistrivõistlustele.
Kurgjärve kestvusratsutamise võistlus. Foto: Külli Tedre
Ratsaspordi Liit tähistas juubelit
Nagu ikka, saime ka mööduval aastal kajastada otseselt sportliku mõõduvõtmisega mitteseotud sündmuseid. Märgime siinkohal kindlasti ära Eesti Ratsaspordi Liidu 90. aastapäeva tähistamise ja sel puhul Tallinnas peetud suure hoburongkäigu. Uute algatustena nimetagem portaali www.tuleratsutama.ee avamist, hõbusõbralikuma koolisõitja konkursi sisse viimist, (mille esimeseks võitjaks osutus Grete Hussar) ja turvakiivri kandmise kampaaniat sügisel.
ERL-i 90. aastapäeva paraad. Foto: Gerlin Kess
2012. aastal jätkusid treeninglaagrid välismaiste spetsialistide juhendamisel. Ruilas andis jällegi oma kogemusi edasi kreeklane Stavros Georgopoulos, Tartumaal Ecu tallides käis mitmel korral Warendorfis baseeruva Saksamaa olümpia-ettevalmistuskeskuse peatreener Markus Scharmann.
Huvitava faktina saime välja tuua asjaolu, et 17. septembril registreeriti PRIA andmebaasis 10 000-s hobune, kelleks oli tori tõugu täkk Teemant. Positiivse poole pealt mainigem veel, et Eesti ratsasportlased jõudsid rahvusvahelise meedia huviorbiiti. Maailma üks suuremaid koolisõiduportaale www.eurodressage.com avaldas intervjuu Dina Ellermanniga.
Olümpiamängude aasta
Suve tähtsündmuseks olid mõistagi Olümpiamängud Londonis, kuhu uskumatul kombel pääses ajakirjanikuna üritust kajastama hobumaailm.ee peatoimetaja Külli Tedre. Nii, nagu sportlastelegi jaotatakse riikide kaupa piiratud arv kohti, pääseb ka ajakirjanikke OM-ile igast riigist vaid teatud arv, mis Eestis on väga väike. Meediaväljaanded esitavad oma taotlused aastaid varem Eesti Olümpiakomiteele, kes suuresti otsustab, kui palju ajakirjanikke igast meediumist akrediteeringu saab. Mõistagi peetakse silmas, et kajastus oleks võimalikult lai ning kataks kõik populaarsemad alad ning eriti need, kus võistlevad eestlased. Kuna OM-il ükski Eesti ratsasportlane ei võistelnud, ei olnud tegelikult üldse eriti reaalne saada akrediteeringut vaid ratsaspordi kajastamise jaoks. Kuna esines väljaandeid, kes viimasel hetkel loobusid, õnnestus hobumaailmal napsata koht ajakirjanike nimistus suhteliselt viimasel hetkel ning sellest võimalusest loomulikult loobuda ei tohtinud. 18 päeva kohapeal veetnud Külli vahendas toimuvat uudiste, artiklite ja piltide näol lugejaini iga päev ning need lood leiate endiselt hobumaailm.ee arhiividest.
Külli Tedre OM-il ajakirjanike ruumis. Foto: Pierre Costabadie
Kui Olümpiamängud paari lausega kokku võtta, siis võib öelda, et FEI juubeldas saavutuse üle, kuna ühelgi hobusel ei tuvastatud seekord verest keelatud aineid. Brittidele oli OM sportlikus mõttes edukas, kuna kokku saadi 65 medalit, mis on riikide arvestuses paremuselt kolmas tulemus USA 104 ja Hiina 88 medali järel. Ratsasport, mis on Suurbritannias au sees juba sajandeid, andis samuti suure panuse – kokku võideti sealt kodumaale 5 medalit. Neist enim väärivad märkimist koolisõidu võistkondlik ja individuaalne kuld, kuna sellega murti Saksamaa ja Hollandi aastakümneid kestnud ülemvõim ning veel enam, saavutati üldse esimesed kuldmedalid Olümpiamängude koolisõidu ajaloos. Individuaalseteks olümpiavõitjateks krooniti takistussõidus Steve Guerdat (SUI), koolisõidus Charlotte Dujardin (GBR) ja kolmevõistluses Michael Jung (GER), kes muide sai esimeseks kolmevõistlejaks maailma ajaloos, kes on samaaegselt nii valitsev maailmameister, Euroopa meister kui ka olümpiavõitja.
Olümpiamängud Londonis. Foto: Külli Tedre
Uued tuuled maailma ratsaspordis
5.-8. novembrini Türgis Istambulis toimunud iga-aastasest FEI Peaassambleest võttis osa ka Eesti Ratsaspordi Liidu peasekretär Siim Nõmmoja. Üheks suuremaks Peaassambleel kinnitatud muudatuseks oli takistussõidu Rahvuste Karika uus formaat. Rohkem, kui 100 aastat vana karikasari kannab järgnevad neli hooaega nimetust Furusyya Nations Cup. Sarja sponsoriks on nimetatud perioodil Saudi Equestrian Fund, mis panustab üritusse 16 miljonit eurot. Tulevast hooajast on maailm Rahvuste Karika suhes jagatud kuueks regiooniks, millest Euroopas on eraldiseisvalt kaks divisjoni. Esimene divisjon koosneb täna Top Leaque (Tippliiga) nimekirja kuulunud Euroopa riikidest. Iga hooaja lõpul langevad esimese divisjoni kaks halvemat teise ning vastupidiselt teise divisjoni kaks edukaimat tõusevad esimesse. Euroopast pääseb kord aastas, septembri viimasel või oktoobri esimesel nädalavahetusel toimuma hakkavasse finaali üheksa parimat võistkonda. Lisaks osalevad finaalis kaks võistkonda Põhja- ning Kesk-Ameerika, Lõuna-Ameerika, Lähis-Ida, Aasia/Austraalia liigadest ning üks Aafrikast.
Muide, just see uus sponsor on ka väidetavalt üks põhjuseid, miks reegleid nii kardinaalselt muudeti ning miks ebaausate võtetega pääsesid siiski olümpiamängudele kaks Saudi Araabia takistussõitjat – Abdullah Waleed Al Sharbatly ja Khaled Al Eid. Viimane küll oma hobuse haigestumise tõttu osaleda ei saanud, kuid mõlema sportlase 8 kuu pikkust karistust dopingu pruukimise eest lühendati vahetult enne OM-i ootamatult kahele kuule. Kindlaid tõendeid ega süüdistusi esitatud ei ole, kuid spekuleerimine käib veel tänagi.
Saudi Araabia takistussõidumeeskond OM-il. Foto: Külli Tedre
Veel suuri võite üle ilma
Hobumaailm käis 2012. aastal teist korda Maailmakarika suures finaalis, mis peeti taaskord aprilli lõpus ning seekord Hollandis s`Hertogenboschis, kus Eestit esindas Tiit Kivisild. Ehkki Tiit lõppvõistlusele ei kvalifitseerinud, pakkusid hilisemad olümpiavõitjad Steve Guerdat ning Nino Des Buissonnets ja ameeriklane Rich Fellers oma pisikesel aga suure hingega Flexible’il põhisõidu ümberhüpetel tõelise duelli, kust võitjana väljus ligi pool sekundit kiirem olnud teisena startinud Fellers. Koolisõidus läks aga üldvõit teist hooaega järjest Adelinde Cornelissenile hobusel Jerich Parzival.
Adelinde Cornelissen ja Jerich Parzival. Foto: Külli Tedre
Rich Fellers ja Flexible. Foto: Külli Tedre
24. novembril jõudis Araabia Ühendemiraatide pealinnas Abu Dhabis lõpule 2006. aastast peetav takistussõitjate eliitsari Global Champions Tour. Teist aastat järjest krooniti võitjaks Austraaliat esindav võistlussarja peakorraldaja Jan Topsi abikaasa Edwina Tops-Alexander, kellele tuli võit tugevas konkurentsis valitseva Euroopa meistri Rolf-Göran Bengtssoniga (SWE).
Edwina Tops-Alexander ja Itot du Chateau. Foto: Külli Tedre
Rakendispordis oli taaskord võimas hooaeg Austraaliat esindaval ning Inglismaal resideeruval Boyd Exellil, kelle kontole lisandus arvukate võitude hulka teistkordne neljarakendite MM kuld, viies Aacheni CAIO võit ning järjekordne MK üldvõit, mis oli samuti ajalooline, kuna ükski rakendisportlane pole varem seda tiitlit neli aastat järjest võitnud.
Boyd Exell. Foto: Rinaldo de Craen/FEI
Kolmevõistluses oli maailma areenil suurimaks sündmuseks Olümpiamängude kõrval kuuest CCI4*taseme etapist koosnev eliittuur nimega HSBC FEI Classics, mille 2012. hooaeg lõppes sügisel järjekordselt britt William Fox-Pitt’i võiduga. Esikoht saavutati vaid punktise eduga maailma edetabeliliidri Uus-Meremaad esindava Andrew Nicholsoni ees, kuid Pittile oli see muide juba kolmandaks sama tuuri võiduks (2008, 2010, 2012).
William Fox-Pitt ja Oslo. Foto: Kit Houghton / FEI