Hobuste ja ratsutamise võlu on jätkuvalt tugev ja märkimisväärne. See ilmneb selgelt ka hiljutisest OKM kooli uuringust 2024, kus Soome kooliõpilastelt küsiti, milliste hobidega sooviksid nad pärast kooli tegeleda. Ratsutamine on endiselt algklasside tüdrukute kõige populaarsem harrastus. Lisaks tõusis ratsutamine eelmise uuringuga võrreldes mõne koha võrra kõrgemale ja saavutas põhikooli tüdrukute seas kolmanda koha.
„On suurepärane näha, kui tähtis on ratsutamine noortele ja kui edukas on meie spordiala selles uuringus. Tõsiasi, et hobused ja ratsutamine köidavad lapsi ja noori aasta-aastalt, räägib palju selle harrastuse ainulaadsusest ja mitmekülgsusest,“ ütles Soome Ratsaspordi Liidu juhatuse esinaine Marjukka Manninen.
Tallid edendavad igas vanuses inimeste tervist ja heaolu. Nad hoiavad aktiivsena nii lapsi ja noori kui ka täiskasvanuid ja eakaid. Aktiivse eluviisi omandamine ja õppimine algab juba lapsepõlves. Ratsutamine on vastupidavustreening, mis annab hea füüsilise koormuse ja arendab tasakaalu.
Ratsutamisel ja tallielul on ka tugev psühholoogiline mõju lastele. Koostöö hobustega tugevdab laste ja noorte enesekindlust ning õpetab mitmeid olulisi eluks vajalikke oskusi nagu eesmärkide seadmine, vastutustunne ja empaatiavõime.
Hobused toetavad laste ja noorte heaolu
Hobustega seotud tegevused toetavad laste ja noorte heaolu ning rehabilitatsiooni mitmel moel. Uuringud on näidanud nende positiivset mõju sotsiaalse tõrjutuse ennetamisel, eluks vajalike oskuste arendamisel, keskendumisvõime parandamisel ja probleemide ennetamisel.
„Loodame, et uuringu tulemused innustavad otsustajaid erinevatel tasanditel toetama ja rahastama ratsutamisvaldkonda. Ratsutamine – eriti kui tüdrukute ja naiste seas populaarseim spordiala – väärib suuremat tähelepanu ja toetust. Erinevate spordialade võrdne kohtlemine on parim viis heaolu suurendamiseks,“ rõhutas Manninen.
Ratsutamine mängib ühiskonnas järjest olulisemat rolli heaolu edendamisel. Hobused aitavad parandada linnade ja valdade elanike füüsilist võimekust ja heaolu. Lisaks toob hobumajandus piirkondadesse elujõudu ja majanduslikku stabiilsust, mitmekesistab ettevõtlust ning loob töökohti.
Ratsutamine on populaarne Eestiski
Sarnaseid uuringuid ei ole Eestis läbi viidud, kuid Spordiregistri andmetel kuulub ratsasport Eestiski populaarseimate spordialade hulka. Noorte seas on esikohal vaieldamatult jalgpall, millele järgnevad ujumine ja võimlemine. Ratsutamise leiab 13. kohalt. Kokku kuulub edetabelisse 92 spordiala. Täiskasvanud harrastajate seas on ratsutamine populaarsuselt 16. kohal. Esikohta hoiavad kulturism ja fitness, millele järgnevad võimlemine ja jalgpall.
Kui kõrvutada Spordiregistri andmeid Ratsaneti statistikaga, siis võib eeldada, et mitte kõik harrastajad ei kajastu Spordiregistris. Ratsaneti andmetel väljastati eelmisel aastal 2825 litsentsi ja tänavuseks aastaks oodatakse tõusu 2884 litsentsini. Pärast koroonapandeemiat on jõudsalt kasvanud ka võistluste arv, mis pole tänaseks siiski koroonapandeemia eelset taset saavutanud. Samas on kasvanud startide arv, ületades selgelt koroonapandeemia eelset aega.
Selges tõusutrendis on ka Ratsanetis registreeritud hobuste arv. Ratsanetis on registreeritud hobused, kes on teinud hooajal vähemalt ühe stardi.