FEI enda reeglitest ei piisanud, kui hobuste heaolu sattus ohtu – sellise järelduseni jõudsid sõltumatud audiitorid, kes jälgisid maailmakarika finaale Baselis.
Maailmakarika finaalide ajal Baselis kaasas korraldaja sõltumatu vaatlejana organisatsiooni R Haltenswert. Selle kaudu sooviti anda võimalus astuda vajalikke samme ja algatada muutusi, „mis tagavad hobuste heaolu, aitavad ratsaspordil rakendada tänapäevaseid eetilisi standardeid ning taastavad positiivse, sportliku ja õiglase keskkonna.“
Organisatsiooni esindaja André Hascher on rääkinud meediale täheldatud puudustest. Nüüd on avaldatud ka täielik aruanne, mis toob esile mitmeid tõsiseid puudujääke.
Reageeriti liiga hilja või üldse mitte
Kolm eksperti – Falk Stankus, Jonathan Marquardt ja Marcel Egger – jälgisid ja hindasid kogu ürituse vältel ratsutamise kvaliteeti. Nende ülesandeks oli dokumenteerida olusid, kõrvalekaldeid ja üldmuljeid, sarnaselt kvaliteedikontrollile ettevõttes. Üksikuid sportlasi ega hobuseid nimeliselt ei mainitud, kirjeldati pigem üldist pilti. Kohapeal tõstatati neli kiiret kaebust, milles osutati akuutsetele keelevigastustele ja väärale varustuse kasutamisele. Ühelgi juhul ei jaganud FEI ekspertide kriitikat ja kinnitas reeglitele vastavust.
Aruandes kirjeldatakse nelja konkreetset juhtumit, mille eksperdid hindasid kiiret sekkumist nõudvateks probleemideks, sest hobuste heaolu oli ohus. Kõigil juhtudel andsid eksperdid olukorrast märku, kuid korrapidajad ja võistluste ametnikud reageerisid kas liiga hilja või üldse mitte.
Hobune lonkab ühes suunas liikudes? Pole probleemi, võistelda saab ikka
Üks juhtumitest puudutas voltižeerimishobust, kellel esines paremale liikudes longe. Hobune saadeti FEI veterinaararsti juurde kontrolli. „Hobust uuriti traavis sirgel ja poolkaarel liiikudes. Tuvastati, et paremale liikudes ei olnud liikumine puhas. Kuna vasakule liikudes sellist probleemi ei esinenud ja voltižeerimine toimub ainult vasakule, lubati hobusel võistelda,” seisab aruandes.
Teine juhtum puudutas takistussõiduhobust, kellel esines hingamisraskusi, kuna kapsel oli liiga madalale kinnitatud. Kolmas juhtum puudutas samuti takistussõiduhobust, kelle puhul leidsid inspektorid, et kapsel olid liiga pingul. Neljas juhtum käsitles koolisõiduhobust, kellel inspektorite hinnangul oli kangsuulise lõuaalune rihm valesti pingutatud.
Kõigil juhtudel leiti aruandes, et kontrollid viidi läbi liiga hilja, need olid ebapiisavad või lähtuti pigem reeglite sõnastusest kui hobuse tegelikust heaolust.
Takistussõidus kritiseerisid R Haltenswerti eksperdid eriti rohkearvulisi loomingulisi suuliste ja valjaste kombinatsioone, mis FEI sõnul on siiski reeglitega kooskõlas – piiranguid nende kasutamisel pole. Samuti kasutati palju kangsuuliste ja libiseva lahendusi, olgu siis hobustega lihtsalt jalutades või hüppamiseks valmistudes. Tundus, et varustus oli mõeldud üksnes kontrollimiseks, mitte aga hobuse liikumise ja treeningu arendamiseks, mis jäi suuresti puudu. Takistussõidu kohta märgib aruanne: „Sellisel kujul praktiseeritud takistussõit jättis mulje suletud maailmast, mis on kas unustanud või teadlikult eiranud oma vastutust hobuste ees.“
Puudulik tutvustus tekitas usaldamatust
Aruandes esitatakse ka kriitikat FEI tegevuse struktuurse korralduse kohta. R Haltenswerti meeskonda ei lubatud osalema FEI kohtumisel sportlastega. Kuigi sõitjaid teavitati meeskonna kohalolekust, ei antud viimastele võimalust selgitada oma rolli. Selle tulemusel tekkis sportlaste ja FEI korrapidajate seas organisatsiooni suhtes suur usaldamatus.
Juba Baselis kohapeal kommenteeris André Hascher, et nad peavad libisevate ratsmete kasutamist takistussõidus hobuste heaolu probleemiks – see kajastub ka aruandes.
„Libisevad on õnneks keelatud nii koolisõidus kui paraspordis, mis muudab nende kasutamise takistussõidus täiesti mõistetamatuks. On tungiv vajadus reeglite muutmise ja ühtlustamise järele, et libisevad täielikult keelustada,“ seisab aruandes.
Kas FEI suudab olla piisavalt sõltumatu?
Aruandes tehakse ettepanek kehtestada olukordades, kus hobune näitab selgeid ebamugavustunnuseid, ümberpööratud tõendamiskohustus – see tähendab, et sõitja või vastutav isik peab tõendama, et hobuse nähtavad reaktsioonid ei viita kannatustele.
Lisaks tehakse ettepanek luua sõltumatu eetiline otsustusorgan, kuna auditi autorid kardavad, et FEI ei ole piisavalt sõltumatu sportlastest ja sponsoritest.
Samuti soovitatakse korrapidajate roll ümber määratleda, et nad saaksid sekkuda ka siis, kui reegleid pole formaalselt rikutud, kuid hobuse heaolu on siiski ohus.
R Haltenswert lõpetab oma aruande tugeva sõnumiga kogu spordile: „Suurimaks ohuks hobuste heaolu tagamisele on veendumus, et selle nimel on juba piisavalt tehtud.“