Reisikiri- kestvusratsutajad MMil: viimased ettevalmistused võistlusteks

Eveli Pärna ja Ragazza, Tiina Kuusepuu ja Gabriel ning Brenda Prants ja Assman treeningrajal. Foto: Mari Saar

Eesti kestvusratsutamise koondis jõudis edukalt Araabia Ühendemiraatidesse (AÜE) ning esimesed trennidki on kõrbes juba tehtud. Eestist startis Abu Dhabi poole 4 hobust kolmapäeval, 15. veebruaril, ning kohale jõudsid 19. veebruari varahommikul. Katriin Kalle ja Mister Tondi saabusid AÜS-sse treenima juba detsembris ja on saanud kohaneda juba mitu kuud. Kuna Mister Tondi on AÜE-s viibinud nii pikalt, siis on ta võistluse korraldajate silmis kohalik hobune, kes peab karantiinireeglite tõttu elama mujalt tulnud hobusest eraldi. Hetkel elab veel Tondi oma siinses kodutallis Dubai lähistel, ent liitub õige pea teiste hobustega võistluspaigas.

Palju elevust tekitanud lennureis möödus edukalt ning ratsanikke ootasid kõrbesse rajatud tallis rõõmsad näod. Kahjuks avastati saabudes ühel meie hobusel, Amal el Awrahil, väike palavik, mistõttu paigutati ta teistest eraldi isolatsioonitalli arstide jälgimise alla. Praeguseks on hobuse temperatuur olnud mitu päeva korras ning lähiajal saab Amal ülejäänud tiimiga liituda.

Esimesed 48 tundi olid kõik hobused määratud tallialale karantiini, mis tähendas, et hobust võis liigutada vaid ümber tallide jalutades. Samme kogunes korralikult ning seda kinnitas ka käe peal olnud pulsikell, sest iga päev jalutati hobustega vähemalt 2-3 tundi.

Teisipäeval jõudis kohale ka Fernando Medina Guerrero, kes täidab Eesti tiimi veterinaari kohustusi. Fernando vaatas kohe teisipäeva hommikul kõik hobused üle ja oli positiivselt üllatunud, kui heas konditsioonis olid hobused pärast pikka reisi.

Lõuna ajal on tallid kinni, kuna õues on liialt palav ning hobused peavad sel ajal püsima konditsioneeritud tallides. Teisipäeva õhtul lubati hobused esimest korda pärast karantiini võistlusrajale kappama. Seda võimalust kasutasid meie ratsanikud rõõmuga ära. Treenima lubati ka Amal el Awrah, kuid kahjuks ei saanud ta liituda rajal teiste koondislastega ja pidi üksi treenima.

Eesti sportlastele on AÜE-s treenimine ja võistlemine mõneti nagu unistuste täitumine. Keegi neist ei ole varem hobustega kõrbes ratsutanud ning AÜE on kestvusratsutamises maailma absoluutne tipp.

Pärast trenni tegi Fernando hobustele veterinaarse kontrolli ning andis näpunäiteid, mida iga hobuse puhul jälgida ja millele pöörata tähelepanu. Fernando on aastaid tegutsenud erinevate riikide chef`d equipe’na ja tiimi veterinaarina ning tema kogemuste pagas on põhjatu. Oleme kõik juba mõne AÜE-s veedetud päevaga tohutult juurde õppinud, aga kõige suuremaks võiduks saab pidada seda, et Fernando õpetab meid tiimina koos töötama.

Talvekarv on maas ja hobused on saanud uued ilmed. Foto: Mari Saar

Millised on olmetingimused?

Talli kõrvale on rajatud hiigelsuur telk, kuhu on rajatud eraldi groomide küla. Kuna telk ei ole kummist, on sinna määratud üks groom iga hobuse kohta. Groomide külla on püstitatud valged messiboksid, kus igas boksis on groomil omaette elamine. Papist seinad tähendavad, et tundlikuma unega magajad unetunde täis ei saa, aga praeguseks on väsimus nii suur, et magada võiks kasvõi püstijalu.

Groom saab ärgata koos päikesetõusuga ja talliuksed avanevad kell 6 hommikul ning seejärel saab minna hobuste juurde. Kolm korda päevas on kaetud rikkalik bufeelaud, kust igaüks leiab endal midagi meelepärast.

Ratsanikud elavad Butheebi võistluskompleksist eemal. Sportlaste elukohaks on hotell Abu Dhabi linnas sees, mis asub Butheebi võistluskompleksist 60 km eemal. Kuna vahemaa on pikk, nõuab see inimestelt head organiseerimisvõimet ja soovitavalt tuleb juba aegsasti kokku leppida täpne päevaplaan, sest eksimustele siin ruumi ei ole.

Hobustele algab päev kell 6 hommikul, kui nad saavad hommikusöögi, ning kell 8 on ratsanikud juba sadulas ja suunduvad treeningrajale. Koondisena koos sõites on väga oluline selgitada välja hobustele sobiv järjekord ja seda jälgida, tehes vajadusel muudatusi.

Tiimi eeliseks on seegi, et hommikul pannakse rivis etteotsa rahulikumad hobused, kes aitavad tulisematel hobustel läbipõlemist vältida, ning hilisematel ringidel saavad needsamad aktiivsemad hobused olla rivi ees, aidates seeläbi tagumisi hobuseid motiveerida. Võistluspäeval, 25. veebruaril, tuleb ratsanikel läbida kõrbes 160 km, mis on jagatud 6 ringiks – 31, 29.9, 30, 29, 20.1 ja 20 kilomeetrit. Ratsanikud koos varustusega peavad kaaluma minimaalselt 75 kilogrammi, et tagada võrdsemad võistlustingimused kõigile hobustele.

Võistluse kohta saab rohkem infot kodulehelt https://uaeerf.ae/wctab/ ning püüame ka jooksvalt kõiki Hobumaailma lugejaid siintoimuvaga kursis hoida.