Rootsi Ratsaspordi Liit avaldas hiljuti uued võistlusmäärustikud, millest nähtub, et järgmisest aastast saavad koolisõitjad valida, kas nad soovivad kapslit kasutada. Kapsel jääb kohustuslikuks kangvaljastuse juures.
Rootsi kõrval on sarnane otsus tehtud Uus-Meremaal (“Uus-Meremaa muutis kapsli kasutamise vabatahtlikuks”). “Olen selle üle väga rõõmus, aga ka üllatunud, et see otsus nii kiiresti sündis,” kommenteeris väljaandele Ridsport kohtunik ja treener My Jeppsson.
Rootsi Ratsaspordi Liidu spordi ja võistluste osakonna juhi Andrea Barthi sõnul on kestnud arutelu kapslite üle kaua. Arutatud on nii seda, kas kapsleid peaks kasutama ja seda, kuidas peaks mõõtma kapslite kinnitamise tugevust. “Oleme saanud palju tagasisidet, et muuta kapslid vabatahtlikuks ja nüüd on koolisõidu komitee sellega nõustunud,” selgitas Andrea Barth otsuse tagamaid. “Vaatame, kuidas ratsanikud selle omaks võtavad. Selliseid asju on raske ette näha,” lisas ta.
Kapslite vabatahtlikuks muutmine ei ole hetkel kuum teema, pigem pakub kõneainet kapslite kinnitamine. Viimast on võimendanud FEI poolt väljatöötatud mõõtevahend, millega hakatakse uuest aastast kohustuslikus korras kapslite kinnitamise tugevust mõõtma (loe edasi “FEI tutvustab mõõtevahendit, millega hakatakse järgmisest aastast mõõtma kapslite kinnitamise tugevust“).
Rootsi Ratsaspordi Liidu otsus on saanud peamiselt positiivset vastukaja. Juba on viidatud ohule, et ratsanikke võidakse hakata pidama paremateks või kehvemateks sõltuvalt sellest, kas nad kasutavad kapslit või mitte. Seda ohtu peetakse siiski vähetõenäoliseks. “Oht on alati olemas, aga ma ei arva, et see otsus muudab olukorda halvemaks kui see on praegu. Ma ei arva ka, et kapsliga seotud probleemid on kõige olulisemad,” märkis koolisõitja ja treener Nina Lilja.
FEI 3* kohtunik Pia Fälth, kes on Rootsi koolisõidu komitee liige, jääb hinnangutega vaoshoituks. “Oleme saanud palju taotlusi, et ratsanikud saaksid võistelda kapslita. Hea, et see on nüüd vabatahtlik, aga ma ei usu, et paljud seda võimalust kasutavad. Kui ratsanikud kodus ratsutavad, siis seal on kapsel juba vabatahtlik, kuid seal ei näe paljusid kapslita sõitmas,” märkis ta. Kohtunikuna kinnitas ta, et tema tööd see ei mõjuta. “See ei ole miski, millele me mõtleme. Me ei hinda ratsanikke selle järgi, milliste valjastega nad ratsutavad.”