Sakslased võitsid koolisõidus meeskondlikku kuldmedali

Häid koolisõitjaid mahub palju ühele poodiumile- Pariisi vanasõna. Foto: FEI/Benjamin Clark

Saksamaa võitis laupäeval ülipõnevas meeskondlikus finaalis kuldmedali, kus nad edestasid juuksekarva võrra Taani meeskonda. Võitjatest jäi lahutama 0,121 punkti, mis tähendas, et Taani võitis ajaloolise hõbemedali. Britid kordasid Tokyo olümpiamängude tulemust ja maandusid taas kolmandal kohal, saades kaela pronksmedalid.

Koolisõit kui põnevusfilm

Meeskondlik finaal toimus laupäeval, 3. augustil, kuhu kvalifitseerus kümme parimat riiki. Prognoositult heitlesid kulla eest Saksamaa ja Taani, kolmandale kohale ennustati Suurbritanniat ja neljandale kohale Madalmaid. Täpselt nii ka läks.

Madalmaade ja Suurbritannia punktide vahe oli küll oodatust suurem. Hollandlased jäid brittidest maha 11,44 protsendipunktiga. Koondise ankruks oli Dinja van Liere, kes oli stardis 12-aastase KWPN-i täkuga Hermes. Temperamentne täkk reageeris teravalt ratsaniku märguannetele ja üldmulje oli rabedavõitu. Kohtunikud hindasid nende sooritust 77,720% vääriliseks, mis andis neile individuaalselt kuuenda koha. Hans Peter Minderhoud ja 13-aastane hannoveri täkk Toto Jr esinesid ootuspäraselt ja saavutasid 72,644% 16. koha. Emmelie Scholtens ja 11-aastane KWPN täkk Indian Rock ei olnud täna samal lainepikkusel ja skeemi lipsas sisse mitu suurt viga. Nad saavutasid 70,684%-ga 21. koha.

Britt Becky Moody saavutas enda kasvatatud Jagerbombiga 76,489%, samas kui Saksamaa esimene võistluspaar, Frederic Wandres ja Bluetooth, ​​jäid tema järele tulemusega 75,942%.

Kuldmedal Saksamaale, kuid Freestyle võidab Dalerat

Ajaloolise 15 kuldmedali sai Saksamaa meeskond. Pärast seda, kui võistlustules oli olnud kaks ratsanikku kolmest juhtis Saksamaa Taani ees 1,3 protsendipunktiga. Isabell Werth ja Wendy aitasid Saksamaa edu hoida. Lühikese ajaga on Wendy muutunud silmnähtavalt tugevamaks ja paremaks. Wendyga võistles enne Taani koolisõitja ja ärimees Andreas Helgstrand, enne kui mära 2024. aasta jaanuaris Werthi talli kolis. Kohtunikud ei olnud päris üksmeelel, kuidas nende sooritust hinnata ja hinded varieerusid harjutuste juures oluliselt. Kohtunikelt teenitud siiski kõrged 79.894%.

Võib olla pilt järgmisest: 1 isik, hobune, püksid ja tekst
Koolisõidu kuningannaks tituleeritud Isabell Werth ja Wendy. Foto: FEI

Viimase ratsanikuna startis tiitlikaitsja ja valitsev Euroopa meister Jessica von Bredow-Werndl oma 17-aastasel trakeeni märal Daleral. Starti minnes oli teada kuldmedali võitmiseks peavad Jessica ja Dalera saama vähemalt 79,82%. Ülesanne tundus lihtne, sest see võistluspaar on harva saanud alla 80%. Ent midagi ei ole kindel. Jessica ja Dalera skeemi kummitasid algusest peale ootamatud ebakõlad ja pisemad vead. Kohtunikud hindasid nende soorituse 79,954% vääriliseks, mis tähendas, et kuldmedal kuulus Saksamaale, kuid individuaalse kulla võitmiseks tuleb pühapäeval toimuvas finaalis olla veatu.

Ajalooline hõbemedal Taanile

Ehkki koolisõit ja Taani käivad käsikäes, siis koolisõidus on Taani võitnud meeskondliku medali vaid korra. See juhtus 2008. aastal Hongkongis, kui koondisesse kuulus Nathalie zu Sayn-Wittgenstein, Andreas Helgstrand ja Anne van Olst.

Catherine Laudrup-Dufour (DEN) ja Freestyle. Foto: FEI/Benjamin Clark

Pärast 2022. aasta maailmameistrivõistluste meeskondlikku kuldmedalit jahiti ka Versaillesis kõige kirkamat medalit, ent alla tuli vanduda sakslaste paremusele. Meeskonna ankruks on Cathrine Laudrup-Dufour, kellele Pariisi mängud on kolmandad olümpiamängud. Pariisis on ta võistlustules Emma Blundelli ja Zinglersenite perekonna 15-aastasel hannoveri mära Mount St. John Freestyle’il. Nende koostöö on võrdlemisi värske nagu ka Isabell Werthi ja Wendy oma. Cathrine ja Freestyle ei ole eriti palju koos võistelnud, olümpiamängud oli neile kolmas rahvusvaheline võistlus.

Sellest hoolimata näitasid nad nii Grand Prix skeemis kui ka Grand Prix Specialis head vormi ja harmooniat. Võistluspaarina on nad sümpaatsed, hobune pingevaba ja rahulik ning Cathrine oma märguannetega delikaatne ja vaikne. Hoolimata sellest, et Cathrine hoiab pehmet ja ühtlast konkakti, oli Freestyle suu rahutu. Kontaktiprobleemid kummitasid ka Dalerat, kes mitmel korral keelt näitas, ja Wendyt. Samas tunduvad mainitud hobused koostööaltid. Dufour sai päeva kõrgeima tulemuse- 81,216%, teenides kõikidelt kohtunikelt enam kui 80%.

Pronks Suurbritanniale

Meeskonna ankru Charlotte Dujardini puudumine andis küll tunda, ent ilmselt ei oleks ka Dujardin suutnud Suurbritanniat viia kuld- või hõbemedalini. Meeskond kordas Tokyo olümpiamängude tulemust, võites pronksi.

Esialgu reservis olnud, aga siis meeskonda arvatud Becky Moody ja Jagerbomb ei valmistanud pettumust ka sel korral ning tegid meeskondlikus sõidus hiilgava tulemuse. Briti koondise veteran Carl Hester, kes sedapuhku võistles Fiona Bigwoodi 14-aastase KWPN täku Fame’il, skeemi saatis pinge. Tegu on temperamentse täkuga, kuid Carl säilitas rahulikkuse näitades päris ilusaid jalavahetusi ja küljendusi. Nende sooritust hinnati 76,520% vääriliseks.

Carl Hester ja Fame. Foto: FEI/Benjamin Clark

Valitsevate maailmameistrite Charlotte Fry ja Gert-Jan van Olsti 13-aastase KWPN täku Glamourdale kuulus meeskonna parim tulemus, milleks oli 79,483%.

Pühapäeval selguvad individuaalsed medalid. Kõik tulemused ja stardijärjekorrad on SIIN.