Šveitsis toimus FEI aastakoosolek, kus oli tunda järgmise aasta presidendivalimiste hõngu

Käesoleva aasta 4.-7. novembril toimus Šveitsi imekaunis Montreux linnas FEI peaassamblee, kuhu olid kokku tulnud FEI liikmesriikide esindajad. Balti riikide ainsa esindajana oli kohal Eesti, ERL peasekretär Siim Nõmmoja isikus.
 
Kuigi pärast aastakoosolekut toimus ka erinevaid kohtumisi ja väiksemaid nõupidamisi, oli põhiteemaks siiski peaassamblee ise. Päevakorras oli väga palju huvipakkuvat, aga toome siin ära mõned teemad, mis ka meie ratsasporti võiksid puudutada.
 
Kestvusratsutamine Araabiamaades erilise luubi all
 
Nagu ikka, oli teemaks doping ja selle vastu võitlemine. Koosviibimise esimesel päeval toimus väga tuline arutelu kestvusratsutamise paneelkohtumisel, kus mõnegi osaleja emotsionaalne sõnavõtt läks üle oponendi isiklikuks ründamiseks. Kokkuvõttes võib öelda, et Euroopa ratsariigid andsid selge signaali Araabiamaadele, et nad ei lepi enam kogu ratsasporti kahjustavate dopingu ja hobuste heaolu puudutavate juhtumitega selles regioonis.
Arutati ka võimalust alustada dopingukontrolliga võistlustest vabal ajal ehk treeningutel. Veidi sama teemat jätkas ka kahe suure hobuorganisatsiooni, FEI ja IHRF (International Horse Racing Federation) koostööleping International Horse Sport Confederation loomiseks. Eesmärk on ühendada suurte hobuorganisatsioonide jõud hobuste heaolu ja ühenduse liikmete kasvu heaks. Kuna mõlema organisatsiooni peatoetajaks on Longines, siis sujus allkirjade andmine koostöölepingule seda libedamalt. Edaspidi oodatakse oma liikmeks ka polo jt. üleilmalisi hobuorganisatsioone.

FEI ja International Federation of Horseracing Authorities (IFHA) ühendavad jõud, moodustamaks organisatsiooni International Horse Sport Confederation. Foto: Edouard Curchod / FEI
 
Hea kontakt Eesti ja FEI Solidarity vahel jätkub
 
Meile hea uudis on see, et FEI Solidarity komisjoni liikmena jätkab meie hea tuttav, Soome ratsaliidu president Jukka-Pekka Leskinen. FEI Solidarity on FEI alamfond, millest ka ERL on korduvalt tuge saanud, ning hetkel käib nende toel kaheaastane koolisõidu kohtunike koolitusprojekt Eestis. Nimetatud fondis töötab nüüd täiskohaga ka korduvalt meil koolitusi läbi viinud Jean-Philippe Camboulives, kes saatis kõigile tuttavatele tervisi.

Foto: Siim Nõmmoja
 
 
Paljud riigid soovivad Hayat näha ka kolmandal ametiajal, ehkki FEI põhikiri seda hetkel ei luba


Kõige intrigeerivam on hetkel vaieldamatult FEI presidendi valimistega seonduv. Põhikirja järgi peaksid kaks perioodi presidendina FEI-d juhtinud Jordaania printsess Haya volitused lõppema 2014.a. peaassambleel. Tuleb tunnistada, et president on teinud head tööd. Eelarve on tugevas plussis, FEI põhilised kaubamärgid Maailmakarikas ja Rahvuste Karikas on kaetud võimsate sponsoritega. Võistluste ja litsentside koguarv maailmas kasvab. Tuletame lugejale meelde, et Haya valimine presidendiks mais 2006 ei meeldinud sugugi paljudele „vanas“ Euroopas. Pinged eskaleerusid isegi nii kaugele, et vastukaaluks moodustati Euroopa Ratsaspordi Föderatsioon. Üllataval kombel muutis Euroopa ratsariikide tuumik nüüd oma meelt ja koostas petitsiooni FEI põhikirja muutmiseks, mis lubaks Hayal jääda ametisse ka kolmandaks perioodiks. Teadmata kõigi poliitiliste mängude tagamaid võib vaid oletada, et hetkel pole lihtsalt sobivat kandidaati sellele kohale. Nimetatud küsimuse arutamise ajal lahkus president Haya ise saalist ja toimusid üliemotsionaalsed kõned nii kolmanda ametiaja poolt kui vastu. Kõik lõppes sellega, et koosolekut juhatanud FEI peasekretär lubas võtta avalduse nö. menetlusse ja toimida vastavalt FEI põhikirjale. Haya sisenemisel tõusis saal püsti ning aplodeeris talle ekstaasi lähedases seisus. Kuluaarides sahistati, et erakorraline üldkoosolek kutsutakse kokku aprillis 2014, FEI Sports Forum’i ajal.

HRH Princess Haya. Foto: Richard Juilliart / FEI
 
Mõned uued ideed
 
Rääkides veel FEI aastakoosolekul vastuvõetud otsustest, siis üllataval kombel võeti vastu otsus kontinentaalsete assotsiatsioonide tunnustamisest, mille esitasid 2 väikesaarest liiget Okeaania poolt. Seega tunnustati Okeaaniat kui kontinentaalset assotsiatsiooni. Kuidagi imelik tundus siin suurte Euroopa riikide üksmeelne toetus sellele otsusele, aga vahest on põhjus siin Euroopa Ratsaspordi Föderatsiooni soovis oma positsioone seeläbi kindlustada.
 
Tore oli kohtuda meie kolleegidega lähimaadest. Venemaal on taas uus ratsaliidu peasekretär ja ka Poolas on uus juhatus kogu juhtkonna ümber valinud. See muidugi ei üllata enam. Positiivne on see, et tulemas on palju koolitusi lähiriikides ja ka naabrite võistluskalender läheb aina tihedamaks. Arutusel oli idee Läänemere äärsete riikide Balti Karika läbiviimiseks 3-l olümpiaalal. Seega teeme tööd ja vaatame, mis tulevik toob.

Foto: Siim Nõmmoja
 
Traditsioonilised aumeened erakordsetele inimestele
 
Tänavused viis auhinda ratsaspordis silmapaistvatele isikutele andis üle kolmikhüppe olümpiavõitja ja kehtiva maailmarekordi omanik Jonathan Edwards. Meile vast tuntuimad laureaadid on tõusva tähe auhinna (Longines Rising Star Award) pälvinud noor takistussõitja Reed Kessler (USA) ning parima sportlase auhinna  (Reem Acra Best Athlete Award) pälvinud koolisõitja Charlotte Dujardin (GBR). Longines Rising Star auhinna võib võita 14-21aastane sportlane, kes on oma unistuste püüdmisel näidanud üles suurt talenti ja erakordset kiirust.  Reem Acra Best Athlete auhinna võib võita nii sportlane, hobune kui ka nende kombinatsioon, kes on viimaste aastate vältel üles näidanud erakordseid saavutusi ning viinud ratsasporti uuele tasemele.
 
Lisaks eelnimetatuile antakse välja auhind parimale groomile (Best Groom Award), mille tänavu võitis Ingrid Klimke groom Carmen Thiemann (GER), ning arendusauhind (Development) inimesele või organisatsioonile, kes on pühendunud ratsaspordi laiemale üldsusele kättesaadavaks tegemisele, mille tänavu pälvis Uruguai ratsakool National Army Riding School “Grito de Asencio”. Ehkki nimi viitab sõjaväele, ei ole seal sellega enam palju pistmist. Kool organiseerib aastas kümneid võistlusi erinevatel ratsaspordialadel, pakub ratsutamisvõimalust vähekindlustatud teismelistele, koolitab riigis ainsana ratsainstruktoreid ning pakub oma teenuseid puuetega inimestele tasuta.
 
Auhind „Kõigi Raskuste Kiuste“ (Against All Odds) on mõeldud ratsutajale, kellel on kas väga raske füüsiline puue või äärmiselt keerulised elutingimused. Tänavuse auhinna laureaat Joann Formosa (AUS) alustas võistlemist kooli- ja takistussõidus 1980ndal aastal, kuid raske õnnetuse tagajärjel 1987ndal aastal, kui ratsanik jäi hobuse ja posti vahele, sai tõsiselt kahjustada tema kesknärvisüsteem. Kuigi naine jätkas ratsutamist, juhtus teine õnnetus temaga 2000. aastal, mille tagajärjel kaotas ta osaliselt liikumisvõime jalgades. Kõigest hoolimata osales Joann Austraalia pararatsutamise võistkonnas 2006. aasta WEGil ning tema suurim unistus täitus 2012.a. Paraolümpiamängudel, kus ta võitis 1b klassis kuldmedali.

Carmen Thiemann (GER), Reed Kessler (USA), Joann Formosa (AUS), FEI President HRH Princess Haya, Charlotte Dujardin (GBR), National Army School of Uruguay direktor Colonel Nuñez. Foto: Edouard Curchod / FEI

 
Alade kaupa võite kõikide põhiliste otsuste ja muudatuste kohta lugeda siit dokumendist: http://www.fei.org/sites/default/files/GA13%20-%20wrap%20up%20report-7Nov2013.pdf