Tallinn International Horse Show 2014 lõppes emotsionaalsete hetkedega

Mõned päevad tagasi lõppenud Tallinn International Horse Show, mis oli järjekorras kaheteistkümnes, pakkus Eesti ratsapublikule rohkelt emotsioone, kui ürituse kulminatsiooniks võttis Tiit Kivisild, kes oli Cinnamoniga võistluse absoluutselt viimane startija, kodupubliku marulisel toetusel MK-etapi võidu.
 
Saku Suurhallis juba kaheteistkümnendat korda peetud Tallinn International Horse Show hoiab kindlalt oma positsiooni Eesti ratsarahva kalendris. Üritus ei ole juba aastaid vaid pelgalt spordi- ja meelelahutussündmus, vaid ratsarahva jaoks on tegu sümboolse hooaja lõpetamise üritusega. Horseshow’ga lõpeb Eestis aktiivne võistlushooaeg, aasta lõpuni peetakse veel vaid mõni üksik võistlus ja siis valmistutakse juba järgnevaks hooajaks.  Suurvõistlusest on saanud omamoodi kokkutuleku koht, kus saavad üheks nädalavahetuseks kokku pea kõik, kes mingilgi määral ratsaspordi ja hobustega seotud. Kohal on tavapäraselt ka paljud meie välisriikides töötavad-treenivad ratsategelased.

Foto: Külli Tedre


Tänavune show oli tõenäoliselt rahvarohkeim läbi ajaloo. Korraldajate sõnul oli laupäevane  saal sisuliselt üle müüdud. Fakti tõestas ilmekalt pilt, mis pärastlõunal tribüünidel avanes. Seda, et nii alumine kui ülemine Saku Suurhalli tasand on rahvast pungil, ei ole tõepoolest näinud tihti.

Oma elu esimeses 160 cm parkuuris kõrge 7nda koha saavutanud Oliver Karma ja Vanco Z. Foto: Külli Tedre


 
Koolisõiduprogramm jõudis uuele tasandile
 
Tänavuse horseshow üheks olulisimaks märksõnaks sportlikust aspektist oli kindlasti esmakordselt Baltimaades koolisõidu MK-etapi korraldamine. Neljal eelneval aastal on Suurhallis võisteldud CDI1* tasemel, kuid MK-etapi (CDI-W) tase vastab olemuselt CDI3* tasemele, sõidetakse Grand Prix programmi. Viimasest tulenevalt muutus koheselt kõrgemaks osalevate võistluspaaride tase. Kõrgeima reitinguga, milleks 43., osaleja oli venelanna Inessa Merkulova hobusega Mister X. Eeldatava favoriidina võitsid nad nii Grand Prix kui MK punkte andnud Grand Prix Freestyle programmi. Merkulova, kes juhib Moskva oblastis suurt ratsakompleksi ja on Venemaal tuntud arvukate koolsiõiduvõistluste korraldajana, saavutas muide tänavu Lyonis MK-finaalis kõrge kümnenda koha, Normandias peetud Maailma Ratsaspordi Mängudel lõpetas GP Speciali 26. kohal.

Inessa Merkulova ja Mister X. Foto: Külli Tedre


 
Teine kõrgtasemeline koolisõitja Suurhallis oli Belgias treeniv ukrainlanna Inna Logutenkova hobusega Don Gregorius. Logutenkova lõpetas Tallinnas mõlemal päeval teisena. Erilist märkimist väärib Logutenkova treener, kelleks on Madalmaade koolisõidukuulususe Anky van Grunsveni abikaasa Sjef Janssen, kes muide isiklikult Saku Suurhallis ka kohal viibis. Eesti koolisõidukohtuniku Anželika Maasiku küsimusele Show kohta, vastas Janssen: „Kõik on super – korraldus, hall, väljak, publik jne. Ainult üks probleem – te olete Belgiast nii kuradima kaugel.“ Jansseni kohta lisagem veel, et tema õpilaseks on lisaks Logutenkovale Totilase ratsanik Matthias Alexander Rath.

Inna Logutenkova ja Don Gregorius. Foto: Külli Tedre

Sjef Janssen jälgib Inna sõitu pingsalt. Foto: Külli Tedre
 
 
Eesti publikule pakkus ilmselgelt rõõmu Dina Ellermann oma kodumaise Landy`s Akvareliga. Kui siinkirjutaja koos eelpool mainitud Anželika Maasikuga Delfis otseülekandena koolisõitu kommenteeris, avastasime, et meie sõitja ja küri teise koha omaniku skooride vahe oli vaid napp 2 protsendipunkti, mis, võrreldes Logutenkova ja Dina eelarvete erinevustega, on praktiliselt olematu. Kõik see tõestab aga seda, et hea tahtmise juures ei ole miski võimatu.

Dina Ellermann ja Landy's Akvarel pürgivad Kesk-Euroopa liiga tippu. Foto: Külli Tedre


 
Atraktiivne rakendisport tungib peale
 
Juba mitmeid aastaid oleme saanud Hobumaailma veergudel üha tihedamalt kirjutada meie rakendisportlaste saavutustest. Ala areneb nii meil kui maailmas. Tänavu jõudis rakendisport oma atraktiivse siseformaadiga ka Saku Suurhalli, seekord küll veel show-alana.

Riina Rõa, Age Põldaru ja Orfeus teevad silmad ette teistele rakenditele. Foto: Külli Tedre


 
Isiklikult nägin rakendi siseformaati esmakordselt neli aastat tagasi Lepizigis, kus peeti lisaks kooli- ja takistussõidule rakendi MK finaal. Kui reedesel päeval nii kell 18 alanud takistussõidu teiseks kvalifikatsiooniks täitusid tribüünid pea 80%, siis 22.30 alanud rakendisõiduks oli tribüünide täituvus 110%! Spiiker mängis publikuga, taustaks raju muusika. Kutsarid andsid oma osa kiirete liikumiste ja järskude pööretega, mil liiva lendas.

 
Rakendi siseformaat on tõepoolest atraktiivne. Seni võisteldi sees vaid neljarakenditega MK sarjas, kuid tänavusest aastast on uuendatud FEI rakendispordimäärustikku ning tasemel CAI1* peetavat kombineeritud maratoni võimaldatakse läbi viia ka sisetingimustes ning on väga suur tõenäousus, et paljud Horse Show`d selle oma programmi lisavad. Tean, et vastavad diskussuioonid on avanud ka ERL rakendispordi manager Marko Villemson. Kui rakend peaks tulevikus lisanduma TIHS programmi, annab see siinkirjutaja nägemuses üritusele vaid vürtsi juurde.

Pille Oberpali kaassõitjana küttis kirgi Urmas Raag. Foto: Külli Tedre

Jaanus Kallaste demonstreeris neljarakendit.  Foto: Külli Tedre 


 
Kivisild tegi publikule parima võimaliku kingituse
 
Tallinn International Horse Show sai omal ajal alguse takistussõiduga ning põhiliseks atraktsiooniks on see jäänud tänase päevani. Tiit Kivisild ja Cinnamon olid MK-sõidu ja Grand Prix eel meie suurimad lootused, sest just nemad on sel aastal esinenud stabiilseimalt, Kivisild hoidis Tallinna etapi eelselt liiga põhjaregioonis neljandat kohta. Seekordne Grand Prix lõpp oli nagu parimast põnevusfilmist. Tiidul oli õnne stardijärjekorra loosimisel ja nii sai ta ümberhüpetel startida viimasena. Õnne oli kodupubliku toel ka ümberhüpetele pääsemisel, sest kolme takistuse ülemine latt liikus kergelt, kuid ei langenud. Mõni teinegi kord langeb latt pea olematust puudutusest.


Enne Tiitu oli ümberhüpetel kaks puhast – poolakas Kazmierczak ja leedukas Kristupas Petraitis. Viimane läks liidriks vahetult enne Tiidu starti. Väljakule tulles oli Tiidu näos näha keskendumist. Ilmselgelt oli mees tugeva pinge all, sest oli ju teada, mida publik ootas. Kivisild ja Cinnamon võtsid optimaalseima trajektoori ja seekord kõik õnnestus. Stiilselt võttis viimane startija võidu, kusjuures tähelepanuväärne on fakt, et tegemist oli kogu võistluse viimase stardiga, mis lõpetas suurvõistluse eestlastele ülisuure positiivse emotsiooniga.

Tiit ja Cinnamon ümberhüpete viimasel takistusel. Foto: Külli Tedre


 
Kivisildist sai kolmas eestlane, kes võitnud Tallinn International Horse Show. Eelnevalt on seda suutnud Rein Pill ja Ecuador esimesel show`l, kahel korral Gunnar Klettenberg ja korra Hanno Ellermann. Klettenberg võitis esmalt Novestaga, hiljem hobusega Ulrike R. Hanno Ellermann võitis show hobusega Poncorde.


 
Korraldustiim endiselt professionaalne
 
Tallinn International Horse Show korraldamisega on seotud arvestatav hulk inimesi. Kui ürituse juhtkond eesotsas Siim Nõmmojaga ei ole just teab mis suur, siis vabatahtlike arv ületab sajaviiekümne piirid. Vabatahtlike tiimis osalenutelt oli kuulda, et mis siin ikka, aastatega sisse juurdunud rutiin, kuid just sellel ongi oluline tähtsus. Selle rutiini tase on tegelikult niivõrd kõrge, et kogu show toimib ideaalilähedaselt. Rõõm on kuulda välisametnike kiidusõnu meie korraldajate aadressil ja see ei ole pelgalt viisakusavaldus. Head sõnad kõlasid nii suure rahvusvahelise praktikaga koolisõidukohtunikelt, kui ülikogenud pikaaegselt Tallinn International Horse Show peakohtunikult Caesar von Walzelilt. Viimane nimetas seda oma lõpukõnes Grand Prix autasustamisel.

Foto: Külli Tedre


 
Väga olulist rolli meie suurvõistluse püsimisel omab pikaaegne ERL-i juht ja tänane aupresident Heiti Hääl. Kriisiaastatel oli just tema ja tema juhitav Alexela suurimaks õla alla panijaks. Heitile läheb see võistlus korda. Nägime emotsionaalset hetke Grand Prix autasustamisel, kui Heiti enda hobune oli võitnud ja ERL-i poolt anti talle, kui ürituse pikaajaliselt toetajale üle mälestusmeene – suur lõuend, millel muide peal toosama Cinnamon.

Heiti Hääl pälvib tänuks suure foto Cinnamonist, tänavusest "kaanetüdrukust". Foto: Külli Tedre


 
Tänavune aktiivne ratsapordihooaeg Eestis on sellege lõppenud. Rahvusvahelise taseme sportlased jätkavad võistlustega lähiriikides. Elagem neile kaasa ja valmistugem tulevaks kodumaiseks hooajaks!