Täna esitletakse Viru Keskuses uut raamatut “Pühapäevahobune”

Täna, 30. septembril kell 19: 00 on võimalik Viru Keskuse Rahva Raamatu poes kohtuda raamatu "Pühapäevahobune" autori Ingeri Luik-Tammega, kes tutvustab, millest sündis mõte raamat kirjutada ja kuidas seda ette valmistati. Jutu kõrvale saab vaadata fotosid ja videot kaunite Eesti hobuste pildistamisest Muhumaal. Ühtlasi toimub sama raamatu esitlus laupäeva hommikul Tallinn International Horse Show raames.

Raamat "Pühapäevahobune" räägib seni väheuuritud ja isegi natuke müstilisest Eesti kultuuri osast – sellest, kuidas on eestlased oma hobuseid ja hobuvarustust pidupäevadeks kaunistanud. Kui mindi kosja, pulma, külla või kirikusse, kasutati ikka, kel vähegi võimalik, nikerdatud sadulaid ja range, maalitud lookasid, kootud ohje jne. Esmetest on raamatus palju kauneid fotosid ja esmeete juurde on pandud kirja need jutud, mida rahvas on esemete muuseumitele kinkimisel või müümisel pakjatanud. Näiteks algab niimoodi üks kurioosne lugu sõidutekkidest (lk 152): "Sõidu tekkide kirevust võis kõige paremini suurtel pühadel ja jõululaupäeva õhtul kiriku väravas nähe, sest siis olid need kõige paremad ja ilusamad välja toodud. Kuid siis õhtul leidsid mõned kirikust välja tulles oma uhked vaibad puudu olema … ."

Raamatu autor Ingeri Luik-Tamme on hariduselt jurist ja igapäevaselt töötab kontoris, kuid hobused on tema hobiks alates lapsepõlvest ning ta on praegu ka kahe hobuse omanik. Mõte raamat kirjutada sündis tal Hispaanias reisil olles. „Läksin Andaluusiasse tutvuma Hispaania rikkaliku ja maailmakuulsa hobukultuuriga. Nähtu oli väga inspireeriv ja pani mõtlema Eesti hobukultuuri üle. Kodus tagasi olles otsustasin uurida, et kas tõesti eestlastel ei ole kunagi olnud rahvapäraselt kaunistatud hobuvarustust. Esialgne uurimus sai tehtud koostöös Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiaga (uurimus valmis 2014.a.), mis on suures osas ka raamatu olulisemaks alusmaterjaliks.“

Autor jätkab: „Uurimustöö käigus ilmnes, et eestlased ikkagi kaunistasid oma hobuseid ja rakendeid pühapäevasõitudeks ja seda tehti kohe päris uhkelt. Mina isiklikult ei teadnud sellest näiteks mitte midagi, kuigi olen lapsepõlvest peale olnud ikka kuidagimoodi hobustega seotud. Raamatu tegin seetõttu, et seda avastust ka teistega jagada ja seda osa Eesti kultuurist tutvustada. Muidugi oleks tore, kui raamat inspireeriks seda teemat põhjalikumalt uurima, sest väga palju on nende esemete ümber veel salapära.“

Raamatut saab osta Rahva Raamatu ja Apollo kauplustest ja veebipoest ning Eesti Rahva Muuseumist. ja Eesti Vabaõhumuuseumist.

https://www.facebook.com/booksundayhorse