Juba pikki aastaid on kombeks, et vaatamata väikesele vahepõikele 2010.a. lumisesse Tallinna peetakse Kesk-Euroopa takistussõiduliiga finaal Poola pealinnas Warszawas. Teeme siinkohal põgusa tagasipõike tänavusele finaalile.
Seda, et viimastel aastatel edukas lõunanaaber Kristaps Neretnieks liiga võitjaks krooniti, meie lugejad juba teavad, kuid vaatame hetkes tagasi sündmuste arengule. Tänaseks on lisaks selgunud, et Hobumaailma mitteametlik koondtulemuste tabel oli pisut ebatäpne ning kolmandaks kuulutati mitte poolakas Kazmierczak, vaid lätlane Andis Varna. Teise koha saavutas meiegi tabelis samale kohale jõudnud Vladimir Beletsky.
Tänavune finaal oli eripärane kindlasti seetõttu, et mitmed etappidelt kogutud punktide alusel edetabeli ülemistel ridadel asunud sportlased langesid konkurentsist välja juba enne kolme viimast osavõistlust. Viie etapi alusel parimat punktisummat hoidnud poolakale Michal Kazmierczakile edu toonud hobune Stakorado oli müüdud ning võrdväärset asendust poolakal polnud. Kazmierczak küll osales reedeses, teises, osavõistluses, kuid lisapunkte koguda ei suutnud.
Liigas kolmandat tulemust hoidnud ja kõikide etappide arvestuses suisa eelvõistlused võitnud leedukas Andrius Petrovas oli väljas dopingukahtluse tõttu. Leedukale määrati võistluskeeld pärast detsembrikuus Poznanis toimunud MK-etappi. Hobumaailma andmetel on võistluskeeld vaidlustatud ja menetlus selles osas käib. Vaatamata vaidlustamisele Petrovas täna võistlustel osaleda ei tohi.
Eestlaste võimalused paremate kohtade eest võidelda kustusid Tiit Kivisildi finaalist loobumisega. Tiidul oli punkte kogutud 62, mis andis neljanda koha jagamise koos Andis Varna ja Ales Opatrnyga. Ma ei ole Tiiduga sel teemal küll vestelnud, kuid tõenäoliselt on probleem sarnane nagu Kazmierczakil ehk pärast Cinnamoni müüki ei ole meie mullused edetabelivõitjal hetkel veel samaväärset hobust vastu panna. Gunnar Klettenberg ja Lance S tegid reedeses osavõistluses küll muljetavaldava sõidu, kuid Klettenbergi punktisaak oli finaalieelselt niivõrd väike, et paremate kohtade eest võitlema minna ei olnud võimalik.
Kristaps Neretnieks ja Casscare ei jäänud neljapäevase tulemusega rahule; foto Ekaterina Shtatnova, equestrian.ru
Ega Nerenieksilgi võit kergelt tulnud. Neljapäevases avavõistluses jäi ta punktilisata ning reedel lõpetas nelja karistuspunktiga. Samas tuli lätlasele reedesest sõidust selline kogus punkte, et ta asus liigat juhtima, kuid mingit kindlust ei olnud, sest viimase võistluse punktisummad on kahekordsed võrreldes tavapärasega. Noort lätlast seekord närvid alt ei vedanud ning ülistiilselt võitis ta nii viimase osavõistluse kui ka kogu liiga. Lisaks pääses lätlastest Las Vegasesse Andis Varna, kes lõppvõistluses juba teisena startinuna esimese takistuse maha ajas ning oma positsiooni selgumist pingeliselt ootama pidi. Kõva tegu, naabrid! Neretnieks sõnas Läti Ratsaspordi Liidu ametlikule koduleheküljele, et on väga õnnelik oma esmakordse Kesk-Euroopa liiga võidu üle ning tunneb suurt heameelt, et seekord saavad lätlased osaleda finaalis kahekesi.
Läti takistussõit Eestist üle
Muide rääkides lätlastest, siis tänasel päeval peame tõdema, et nende takistussõidu tipp on meist oluliselt paremas seisus, kuigi pikki aastaid on see olnud teistpidi. Neretnieksi hobupargis on arvestatav hulk kõrgel tasemel hobuseid, kuid laita ei ole ka Andis Varna ja Girts Bricise seis. Varna veel vaid kaheksaaastane KS Coradina on väga tugev hobune, mida tõestab erdalt asjaolu, et viimase aastaga on Varna ja Coradina saavutanud meie piirkonnas mitmeid Grand Prix võite. Viimane muide tuli nädalapäevad tagasi Poolas Lublinis.
Bricisel ei ole küll võibolla absoluutse tipu hobuseid, kuid headele esitustele kuni 145cm kõrguste takistusteni küündib tema Emilie Jolie igal juhul ning altpoolt tuleb Bricisel pidevalt uut verd juurde. Warszawas oli Bricise parimaks neljas koht reedeses 140cm sõidus hobusega Carlord.
Cavaliada tuur kogub rahvusvahelist populaarsust
Warszawa võitlus ei olnud vaid pelgalt Kesk-Euroopa liiga finaaliks, vaid siin sai oma lõpplahenduse ka poolakate poolt aastaid veetud rahvusvaheline Cavaliada tuur, mille tänavuse põhiklassi võitis nende esinumber Jaroslaw Skrzyczynski, olles ühtlasi nii üldvõitja kui eraldi kategoorias parim Poola takistussõitja. Teise kohaga lõpetas tuuri sakslane Andre Plath, kolmandana Neretnieks. Oma arvestus oli sarjas ka noortele ratsanikele koondnimetusega Cavaliada Future. Tuur, mille etapid peeti Poznanis, Lublinis ja Warszawas, on sellest hooajast FEI poolt tunnustatud ning selle reeglidi leitavad rahvusvahelise alaliidu koduleheküljelt. Igal etapil läks tuuri arvestusse kaks Longines Ranking sõitu.
Jaroslaw Skrzyczynski võitis Cavalada Tour`i, fotol hobusega Inferno; foto Ekaterina Shtatnova, equestrian.ru
Ei saa suured sisevõistlused läbi rakenditeta
Viimastel aastatel Euroopa suuri sisevõistluseid kajastades olen pidevalt märkinud, et üha lahutamatuks osaks neist on saanud rakendispordi siseformaat. Kui mitmed suurturniirid viivad läbi neljarakendite MK-etappe, siis need, kel seda kavas ei ole, korraldavad kas rahvuslikke või CAI1* tasemega rahvusvahelisi turniire. Kuunenud praktika on ilmselgelt kasulik nii korraldajale kui rakendispordile laiemalt. Rakendi sisevõistluse atraktiivsus, kus spiiker mängib publikuga ning kutsarid teevad efektseid pöördeid ning näitavad takistuste vahel korralikke kiiruseid, toob korraldajale lisapublikut ja hoiab meeleolu üleval. Rakendiseltskonnale on see oma ala reklaam, mis peaks tekitama huvi ka suvise formaadi vastu ning tooma sellele alale nii uusi harrastajaid kui pealtvaatajaid ja toetajaidki. Olgu siinkohal mainitud, et sarnase formaadi on leidnud ka kolmevõistlejad, kes on tänavu mitmel suurturniiril sisekrosse korraldanud.
Hetk atraktiivselst rakendivõistlusest; foto Ekaterina Shtatnova, equestrian.ru
Poolakad on Cavaliada tuuri raames juba mitmeid aastaid korraldanud rakendispordi sarja paaridele. Nii oli see tänavugi ja seegi kulmineerus Warszawa võistlusel. BMW poolt toetatud sarja võitis Bartlomeij Kwiatek, kes muide FEI paaride edetabelis punkte ei omagi, kuid on seevastu üherakendite maailma reitingu kolmas. Teiseks jättis ta aga FEI paaride reitingu neljanda Adrian Kosterzewa. Kolmanda koha saavutanud Przemyslaw Sroka on paarides maailma 22. number. Poola rakendisport on paarides ja üherakendites maailma täielikus tipus, viimastes juhib maailma edetabelit poolatar Weronika Kwiatek.
Publikuhuvi on Tallinnas suurem
Kui analüüsida kogu Warszawa ürituse spordivälist melu, siis sarnaselt muudele show`dele, pakutakse sealgi publikule erinevat programmi. Suures plaanis saame aga öelda, et Tallinna showprogramm on läbi aastate olnud arvestatavalt uhkem. Samuti saab Tallinn kiidelda oluliselt suurema publikuhuviga. Kuigi Poola on väga suur hobusemaa, ei olnud saal ka Grand Prix ajaks pärist täis. Suurem hulk rahvast oli tribüünidel ka laupäeva pärastlõunal, kuid muul ajal valitses saalis publikualal suhteline vaikus. Seda ei saa küll mainida üsnagi kitsastes koridorides asunud laada-ala kohta, kus ka sõitude ajal suhteliselt raske liikuda oli.
Rahulikum hetk laada-alalt; foto Ekaterina Shtatnova, equestrian.ru
Ajakirjanikuna oli sel korral võrreldes meie kaks aastat tagasi toimunud komandeeringuga arvestatavalt lihtsam. Kuigi seekord pressiruumi endale ehitada vaja ei olnud, puudus see sellegipoolest. Küll oli spetsiaalselt ajakirjanikele kohendatud üks tribüüni osa, mis asus vahetult kohtunike kogu all. Pressitibüünil olid väikesed lauad koos elektrivarsutusega, niiet töötamine oli suhteliselt hubane. Küll oli sarnaselt 2013.a. probleeme interneti kiirusega. Poolakatest kolleegid kasutasid valdavalt mobiilset interneti, minul õnnestus infosekretariaadist hankida VIP ala WiFi parool, mis töötas enam-vähem kiirusega. Omapärane fakt aga see, et pressi nimetust kandnud võrk oli kõikidel päevadel kaetud punase ristiga ehk maas. Pole hull, saime oma töö tehtud.
Töökohad pressile; foto Ekaterina Shtatnova, equestrian.ru
Aprillikuus peetakse finaal Las Vegases
Selleks hooajaks on meie kandis takistussõidu MK-heitlused peetud, jäänud on veel parimate selgitamine Las Vegases, mis toimub 15.-19. aprillil. Nagu neljal viimasel aastal on selgi korral Hobumaailm otse sündmuste keerises, kohale lendab meie peatoimetaja Külli. Omadele paraku meil kaasa elada võimalik ei ole, hoidkem siis pöialt lõunanaabritele ja tavapäraselt rõõmsameelsele Tallinna publiku ühele lemmikule Vladimir Beletskyle.