Rahvusvahelise Ratsaspordi Liidu, FEI, üldreeglites rõhutatakse, et hobuse heaolu on ülimuslik ja sportlikud või ärilised kaalutlused ei tohi seda väärata. Hobuste heaolu tähtsust rõhutatakse mitmes FEI määrustikus, poliitikas ja deklaratsioonis. Aga kuidas on olukord tegelikkuses? Kas kontrollsüsteem toimib?
FEI-le avaldatakse üha suuremat survet, et nad hindaksid kangvaljastuse kasutamise mõju koolisõidus. Grupp silmapaistvaid veterinaarteadlasi saatsid FEI-le pöördumise, mis käsitleb hobuste heaolu kahe hiljuti toimunud koolisõiduvõistluse valguses. Norra fotograaf Crispin Parelius Johannessen viibis neil võistlustel ja tegi sadu kõrge resolutsiooniga fotosid, mis näitavad tugevalt kokku surutud ja sinakaks muutunud keeli. Arvukad fotod lisati kirjale.
Kui FEI on harjunud avalikkuse ja loomakaitseaktivistide kriitikaga, siis tegu on esimese korraga, kui tunnustatud veterinaarteadlased esitavad FEI-le ühise avalduse.
Teadlaste esindaja teatas Kanada väljaandele HorseSport.com, et nad esitasid iga nimetatud sportlase kohta tõendusmaterjali FEI uuele hobuste väärkohtlemise teavitamisplatvormile. Samuti on nad saatnud selgitava kirja FEI-le ja saatnud koopia pöördumises olnud ratsanike rahvuslikele ratsaliitudele. Niisamuti Rahvusvahelisele Olümpiakomiteele ja Euroopa Parlamendi liikmetele, kes on nõudnud suuremat kaitset sporthobustele.
Kes allkirjastasid kirja?
Pöördumise on allkirjastanud:
- Prof. Paul McGreevy Sydney Ülikoolist, Austraaliast. McGreevy on üks hobuteaduse liikumise rajajatest, keda Maailma Veterinaarföderatsioon tunnustas 2020. aastal tema uurimistöö ja hobuste heaolu eestvedamise eest võidusõidus ja ratsaspordis;
- Prof. David Mellor Massey Ülikoolist, Uus-Meremaalt. David Mellor on teinud mitmeid teadustöid McGreevyga;
- Cristina Wilkins ja Amy D. Lykins New Englandi Ülikoolist, Austraaliast;
- Cathrynne Henshall Charles Sturt Ülikoolist, Austraaliast;
- Kati Tuomola Helsingi Ülikoolist, Soomest.
Kõik need teadlased on põhjalikult uurinud hobuste suuõõne tervist ja publitseerinud teadustöid.
Lisaks teadlastele on kirja allkirjastanud ka Norra fotograaf Crispin Parelius Johanessen.
FEI reageering
Teadlaste rühm, kes koostavad parasjagu raportit sporthobuste heaolu kohta, rõhutavad, et piltide hulk on sedavõrd suur, et tegemist ei ole „üksikute juhtumitega“. Lisaks on FEI ise palunud, et puudujääkidest antaks neile teada.
FEI on kinnitanud, et on saanud kätte nii fotod kui kirja. „Nagu alati, vaatab FEI saadud materjali üle ja hindab, kas on toimunud reeglite rikkumisi. Kuni menetlus käib, ei ole sobilik, et FEI seda avalikult kommenteeriks,” teatati FEI-st. Kirjas nimetatud sportlased pole seni kommentaare andnud.
Mis probleemidele tähelepanu juhitakse?
Ratsanikke pildistati eelmisel kuul maailmakarika etappidel Amsterdamis ja Neumünsteris. FEI-le saadetud fotodel on fookus hobuste suudel, kuid sportlasi endid ei ole neil otseselt tuvastatud. Pildid viitavad teadlaste sõnul tõsistele heaoluprobleemidele, mis on seotud kangsuulise kasutamisega koolisõidus. Samuti näitab see, et kontrollsüsteem ei tööta – sooritused on saanud kohtunikelt ja FEI ametnikelt heakskiidu.
Teadlaste kiri väljendab „tõsiseid heaolu-alaseid muresid” kangavaljastuse osas. Määrustike kohaselt ei tohi suuline põhjustada keelele kahjustusi ega hobusele valu tekitada. Kuigi kõik on justkui koolisõidumäärustikuga kooskõlas, näitavad tõendid, et ratsmete, kangikettide, kapslite ja ratsmesurvete kombinatsioon põhjustab „tugevat ja pikaajalist survet suu- ja pea piirkonna kudedele”.
Teadlastele valmistab muret, et suupiirkonda kahjustavaid meetodeid ei märgata ega sanktsioneerita, vaid ratsanikke hoopis premeeritakse kõrgete hinnetega. Teadlaste rühm viitas kirjas mitmele teaduslikule uuringule, sealhulgas soomlaste Mirjami Anttila ja Kati Tuomola töödele. Probleem seisneb selles, et võidule viiv sooritus näib põhjustavat hobustele märkimisväärset valu. „Oleme mures, et praktikad, mis kahjustavad hobuse suud, ei jää mitte ainult märkamata, vaid neid lausa premeeritakse,“ kirjutavad teadlased.
Ratsaspordi suurem jälgimine
See kiri saabus vaid mõni päev pärast seda, kui Longines maailmakarika finaali (2.–6. aprill, Basel, Šveits) korraldajad teatasid, et nad rakendavad hobuste väärkohtlemise suhtes nulltolerantsi.
Finaali korraldajad teevad koostööd uue hobuste eetikaorganisatsiooniga R-haltenswert, kelle esindajad jälgivad soojendusalasid ja annavad võimalikest rikkumistest koheselt teada FEI ametnikele.
Võistluste president Dr. Thomas Straumann rõhutas: „Me kõik teame, et meie armastatud spordiala on pideva jälgimise all. Isegi kui see on raske, ei saa me anda põhjust meid rünnata. Seetõttu ei aktsepteeri me mingisugust väärkohtlemist, eriti hobuste suhtes. Palume kõigil ametnikel, sh oma töötajatel, olla valvsad ja mitte vaadata mööda. Reeglite rikkumisi karistame kõikide meie käsutuses olevate vahenditega. Loodame, et me ei pea neid meetmeid rakendama, sest meie ainus eesmärk on näha õiglast sporti – nii praegu kui ka tulevikus.”
Arutelud hobuste heaolu üle on jõudnud parlamentidesse
Hiljuti kiitis Hollandi alamkoda heaks Loomade Partei (PvdD) ettepaneku keelustada loomavaenulikud abivahendid ja treeningvarustus. Ehkki loetelu on lahtine ja ebaselge, on kõlanud, et loomavaenulikud treeningvahendid hõlmaks ka kannuseid ja suuliseid.
Hollandi hobumajanduse sektor on ettepanekule tugevalt vastu, väites, et regulatsioonid peaksid põhinema teadusuuringutel, mitte emotsioonidel. Varasem sarnane algatus 2021. aastal ei jõustunud, kuna uuringud leidsid, et treeningvahendite mõju sõltub nende kasutamisest. Toona keeldus riigisekretär keelustamist heaks kiitmast ja ettepanek ei jõustunud. Arutelud uue ettepaneku üle jätkuvad Hollandi parlamendis.
Hollandi alamkojas toimunu peegeldab laiemat muutust, sest mitmed riigid vaatavad üle kehtivaid regulatsioone. Terav vaidlus käib Taanis, kus arutatakse kangvaljastuse ja teatud abiratsmete keelustamist. Möödunud aasta detsembris esitati vastav ettepanek Taani toidu- ja põllumajandusministeeriumile, mis hetkel menetleb ettepanekut. Osad Taani koolisõitjad on teatanud, et kangsuuliste keelustamise korral lahkuksid nad riigist.