Läinud nädalavahetus möödus Heimtali Hobusekasvanduses hobuste hindamise tähe all, vaadeldi Eesti parimaid trakeeni tõugu noorhobuseid, pühapäeval hinnati ratsusid vabahüpetel, aset leidis ka võõrratsaniku test.
Laupäeval osalesid Viljandi külje all asuva hobusekasvanduse maneežis trakeenid. Eesti Hobusekasvatajate Seltsi (EHS) trakeeni hobuste tõukomisjoni esimehe Andres Kallaste, takistussõidukoondislase Rein Pilli ja Leedust pärit külaliskohtuniku Ramune Jasiene valvsa silma all vaadeldi ühtekokku 10 seda tõugu hobust.
Hindamas Ramune Jasiene ja Andres Kallaste. Foto: Krista Sepp
Traditsiooniliselt hinnati jõudluskatsetel hobuste välimust, liikumist: samm-traav-galopp, hüppevõimet, tähelepanu pöörati hobuste üldmuljele ning ratsude töötahtele.
Parimaks tunnistati Heimtali Hobusekasvanduses aretatud täkk Miraaž, märade hulgast loeti parimaks Belizee, omanik ja aretaja Viigi Tiits.
Parim noor trakeeni tõugu mära 2011 – Belizee- aretaja Viigi Tiits, Rein Pill ja Ramune Jasiene (vasakul) ja Peep Puna, Andres Kallaste (paremal). Foto: Krista Sepp
Kallaste tundis hiljem heameelt, et rahvuskoondise liige Rein Pill hindas trakeene juba teist aastat järjest. EHS trakeeni hobuste kasvatajate haruseltsi juhataja ja Heimtali Hobusekasvanduse juht Peep Puna lisas omalt poolt, et trakeenide kasvatajad Eestis on teinud suure arengu. „Selle 26 aasta jooksul, mis me Heimtalis trakeene oleme kasvatanud, on astutud pikk samm edasi. Hobuste kvaliteet on parem. Nii liikumine kui kasv, jalad, kõik kokku on arenenud paremuse suunas.“ ütles Puna. "Kui varem jäi mulje, et araabia hobusetõu osakaal on meie hobustes suur, siis nüüd on see muutunud.“
Belizee vabahüppel. Foto: Krista Sepp
Puna tundis rõõmu sellegi üle, et huvi nende hobuste vastu on suurenenud. „Välismaalt, olgu siis Hollandist, Saksamaalt või mujalt Euroopast sisse toodud soojaverelised hobused ei pruugi näiteks hüpata. Siin on tihti tegemist sellega, et hobuse peas pole kõik korras. Muidugi on küll väheseid erandeid, kuid reeglina on meie hobustel mõtlemise masinaga kõik okay ning see teeb meie aretatud hobused ka konkurentsivõimeliseks,“ kiitis Puna.
Peep Puna ja Miraaz – parim noor trakeeni täkk 2011 Heimtali Hobusekasvandusest. Foto: Krista Sepp
Vabahüpped ja võõrratsaniku test pühapäeval
Kui laupäevane üritus möödus trakeene hinnates, siis pühapäeval olid võistlustules vabahüpetel eesti tõugu hobused Rüütel ja Tiiger, trakeenid Arrivederci, Aristokraat, Peron, Terbium ning Antropoff, tori hobused Clapton, Cerd ja Empiir, kaks hollandi kuninglikku soojaverelist hobust Dayton P ja Django ning ainukene araabia hobusetõu esindaja Brahman.
Eesti täkk Tiiger. Foto: Andres Allas
Ratsude mõõduvõtmise juhatas sisse EHS tõukomisjoni esimees, kes ütles, et selline üritus on nende aretusorganisatsiooni jaoks esmakordne ning on suunatud eelkõige Eestis aretatud, samuti imporditud hobuste, täkkude, tutvustamisele võimalikele ostjatele või aretustööst huvitatutele. Aimatavad kohtunikutalaarid said selga Urmas Raag ja teda assisteerinud Andrus Kallaste ja Maiken Lepiste.
Sõltuvalt tõust pidid vabahüppajad ületama erinevaid kõrgusi. Nii pealtvaatajaile, kui ka kohtunikule jättis hobuste esinemine hea mulje. Hüpetest vabastati vaid araablane, kõrbeliivade esindaja oli rohkem tuntud traavlina. Seega ei pidanud suksu end kohtunike arvates ka – vähemalt nii mõistis osa publikust, ennast ületama.
Kohtunikuks kehastunud Raag pidi hobuste head kvaliteeti nähes hinnangute andmisel pingutama. Eesti hobustest pälvis temalt enim tähelepanu täkk Rüütel, aretaja Eva Oberschneider ja omanik Kaie Peterson. Trakeenidest kiitis koondislane hea hüppevõimega Aristokraati, aretaja ja omanik Heimtali Hobusekasvandus ning Arrivederci´t, aretaja Adrian Somers Hollandist, omanik Mihkel Kangur.
Trakeeni tõugu täkk Aristokraat. Foto: Heimtali Hobusekasvandus
Erilist tähelepanu pööras Raag aga tori tõugu hobustele. „Olen meeldivalt üllatunud, sest nägin täna siin tori hobust täiesti uues kuues,“ ütles Raag. Kohtunik nimetas kokkuvõtteks vabahüpete parimaks tori tõugu ruuna Cerd. Raag põhjendas oma valikut stabiilsete hüpetega ning suurepärase töötahtega, mida hobune üles näitas. Cerdi suhtes polnud kiidusõnadega kitsi ka teine vaatleja Andrus Kallaste. Võitnud hobune aretati Andres Kallaste hobusekasvanduses, tema omanikuks täna on Angela Griffel. Grffel ütles omalt poolt, et loodetavasti näeb Cerdi tuleval aastal võistlemas koolisõidus: „Jah, järgmisel aastal hakkan Cerdil võistlema, emake loodus on talle selleks kõik eeldused andnud.“
Tori tõugu Cerd ja omanik Angela Griffel. Foto: Krista Sepp
Võõrratsaniku test
Pikaks veninud pühapäeva Heimtalis lõpetas võõrratsaniku test, testiti kolme hobust: eesti tõugu hobuseid Rüütel ja Tiiger ning trakeeni Arrivederci. Testijaiks kõigi kolme puhul Maiken Lepiste, vaadeldes peamiselt hobuste sobivust koolisõiduks. Arrividerci´it testis takistussõiduhobusena ka Andrus Kallaste.
Andrus Kallaste ja trakeen Arrivederci. Foto: Krista Sepp
Nii tõukomisjoni liikmete, kui ka Lepiste hinnanguil oli sellel päeval eesti tõugu hobuste seas parim Rüütel. „Hüppe poolest kerge sõita. Tahtis ise minna. Väga elastne hobune. Siiski arvan, et suuremad šansid on sellel hobusel koolisõidus,“ ütles Lepiste.
Eesti tõugu täkk Rüütel sai kohutunikekogult enim kiita. Foto: Andres Allas
Testija kiidusõnadega Rüütli osas nõustus tõukomisjoni poolt ka Andres Kallaste, kes ennustas testitud hobusele head tulevikku. „Igatahes kaalub tõukomisjon tõsiselt Rüütlile litsentsi andmist,“ sõnas Kallaste.
Rüütel. Foto: http://metsapiiga.edicypages.com/
Arrivedercit testinud Lepiste ja Andrus Kallaste olid hobuse võimekuse suhtes mõlemad sarnasel, positiivsel arvamusel. Kuigi hobune tundus vabahüpetel vahest veidi jõuetugi, siis sadulas tundus kõik teisiti. „Hobune vajab lihtsalt veidi aega, kasvamaks tugevamaks,“ arvas Lepiste.
Trakeen Arrivederci. Foto: Liis Ira