Ratsutajad on harjunud varajaste hommikute ja hiliste õhtutundidega. Seega pole erilist vahet, kas tõusta enne päikesetõusu, et startida võistlustel või minna talli, sest see on osa hobumaailmast. Siiski võib olla mõistlik seada oma uni prioriteediks.
Ratsutajate une kohta pole palju uuringuid tehtud, kuid hiljuti valmis Inglismaa Hartpury ülikoolis uuring, mis viitab ratsutajate uneprobleemile. Hartpury ülikoolis viidi läbi kaks uuringut, millest ühes jälgiti kolmevõistlejaid, kes osalesid eelmisel aastal mainekal Hartpury International Horse Trials võistlusel. Eksperdimendi teises osas vastas 230 rahvusvahelisel tasemel võistlevat kolmevõistlejat küsimustikule, mis käsitles uneharjumusi ja raskusi. Küsimustikus uuriti muuhulgas kofeiini tarbimist ja magamistingimusi võistluste ajal. Selgus, et küsitletud ratsutajate keskmine uneaeg oli veidi üle kuue tunni, mis jääb alla täiskasvanutele soovitatud uneajale, milleks on 7-9 tundi und.
Uuringus osalenud ratsanikud tõid välja, et magamajäämisega esines raskusi võistluspaigas leviva müra tõttu, aga välja toodi ka viletsad magamistingimused, mis väljendusid näiteks väheses ruumis ja ebamugavates madratsites.
Miks on uni oluline?
Emma Davis, kes on üks uuringu taga olevatest teadlastest, ütles Horse & Houndile antud kommentaaris, et uni on üks olulisemaid elemente, kui tippsportlane soovib oma sooritust parandada. “Unepuudus võib viia kognitiivsete probleemideni, see võivad halvendada otsustusvõimet ja mõjutada peenmotoorikat. Väikesed muutused ratsutaja juhtimisvõtetes võivad muuta hobuse reaktsioone. See võib isegi suurendada õnnetuse riski, kui vähese unega kolmevõistlejad sõidavad krossi,” märkis Davis. “See ei ole ainult spordiprobleem, vaid “hobuinimeste” probleem üldiselt. Une pikkus on mõjutatud meie pühendumisest hobustele, aga on asju, mida saame teadlikkuse tõstmise kaudu parandada.”
Kuidas saaks olukorda parandada? Davis esitab mõned konkreetsed lahendused, mida saaks võistlustel rakendada. Ta soovitab sealhulgas, et tund aega enne magamaminekut ei tohiks ekraane kasutada ja soovitab võistlustele kaasa võtta oma padja ning kasutada kõrvatroppe. Lisaks ütleb ta Horse & Houndile, et parem lahendus võiks olla vaiksete tsoonide loomine võistluspaikades ja üldiselt suurema tähelepanu pööramine heale unekultuurile.
Davis ja tema meeskond soovivad jätkata hobuinimeste uneharjumuste uurimisega, laiendades uurimist amatöörratsutajate uneharjumustele ning ka ametnikele ja hobusepidajatele jne. “Loodame viia uurimistöö kaugemale ja süveneda üldiselt uneharjumustesse hobumaailmas,” lõpetab Davis.