Uus-Meremaa muutis kapsli kasutamise vabatahtlikuks

Hiljuti toimunud Uus-Meremaal ESNZ Koolisõidu Konverentsil kiideti heaks määrustiku punkt, millega muudeti kapsli kasutamine koolisõidus vabatahtlikuks. Ja seda kõikidel rahvuslikel võistlustasemetel.

2024. aasta aprillis toimunud Uus-Meremaa foorumil esitati ettepanek muuta kapslid vabatahtlikuks. Ettepanek toetus suuresti kahele sambale. Esiteks hobuse parem kohtlemine ja teiseks ratsaniku valikuvabadus. Ettepanek määrustiku muutmiseks tuli hääletusele juulis toimuval iga-aastasel konverentsil, kus see kiideti heaks 26-2 häälteenamusega.

Otsuses viidati asjaolule, et ajal, mil koolisõiduvarustust jälgitakse avalikkuse poolt väga kriitiliselt, on kapsli vabatahtlikuks muutmine samm, mis näitab valmisolekut muuta aastatepikkust traditsiooni koolisõidus kui saavutusspordis– tagasi tulevikku, mil kapslid ei olnud normiks.

“Liiga pingul, lai või halvasti kinnitatud kapsel on tekitanud palju avalikku arutelu ja õigustatult. Oleme kõik seda mingil hetkel näinud. See puudutab hobuse heaolu ja sotsiaalset vastutust,” ütles Sue Hobson, Dressage NZ esimees.

“Määrustiku muudatus annab sportlastele valikuvabaduse – nad võivad valida, kas kasutada kapslit või mitte,” jätkas Sue, viidates võimalusele teha parim valik, lähtudes oma hobuse vajadustest. Hobson lõpetas: “Ükskõik kumb variant – see pole oluline – otsus on sportlase käes. See on kaasav lähenemine, mis võimaldab sportlastel teha nende ja nende hobuse jaoks parima otsuse.”

Hobumaailm uuris Eesti koolisõidukohtunikult Eva-Maria Vint-Warmingtonilt, kas selline muudatus võiks tulla kõne alla ka Eestis. “Me soovime hoida FEI joont, sest muidu tekiks liiga palju segadust väljapoole võistlema minnes,” selgitas ta.

Mis on kapsli roll?

Kapsel on võrdlemisi uus leiutis. Vanasti oli kapsel osa päitsetest, mis jäeti hobusele pähe, kui oli vaja suulised puhkehetkeks eemaldada. Vaadates vanu skulptuure, maale või tutvudes ratsutamismeistrite raamatutega, on näha, et kapslid ei pälvi pooltki sellist tähelepanu nagu tänapäeval. Keeruline on leida vanu tekste, kus soovitatakse kapsel pingitada sellisel viisil nagu seda täna tehakse.

Kapsli kasutamine on arenenud koos koolisõiduga ning mõnes koolisõidu koolkonnas hakati kapslit kasutama ennekõike selleks, et “aidata” ratsaniku ratsmesignaale, piirates hobusel suu avamist.  Leiti, et kapsel teeb treeningu lihtsamaks ja veidi ohutumaks.

Sageli kiputaksegi arvama, et kapsli ülesandeks on hobuse suu jõuga sulgemine. Pole kahtlustki, et kapslit kasutatakse sageli vääralt ja just selleks, et hobuse suu jõuga sulgeda, kuid see ei ole olnud kapsli eesmärgiks. Näiteks alles treeninguga alustanud hobuse puhul mängib kapsel olulist rolli, näidates hobusele, kuidas õigesti tulla toime suulise survega. Noore hobuse puhul, kui ta tunneb suulise survet esimest korda, on loomulik reaktsioon suu avamine või suu ristamine. Suu avamise vastuvõetaval viisil piiramine aitab hobusel kergemini suulist võtta ja mäluda, mis on võimalik ainult siis, kui kapsel ei ole liialt pingul. Korrektselt kinnitatud kapsel ei aita mitte ainult näidata noorele hobusele õiget suulise aktsepteerimist, vaid hoiab ära ebameeldivate kommete nagu suu avamine, lõualuude ristamine või keele üle suulise viimine, tekkimise. Need võivad tekkida hoolimata sellest, kui pehmed on ratsaniku käed.

Tunnustatud klassikaline prantsuse koolisõitja Catherine Henriquet annab lihtsa ja hea nõuande, kuidas teha kindlaks, kas kapsel on õigesti kinnitatud. “Su hobune peab olema võimeline endiselt maiust sööma,” soovitab ta.