8. septembril kogunesid koolisõidu harrastajad Vääna tallidesse, et võtta mõõtu harrastajate karika võistlusel. Kokku tuldi erinevatest Eesti nurkadest ja mõõtu võeti kolmes erinevas võistlusklassis. Kui tavapäraselt on harrastajad võistelnud L või M-skeemides, siis seekord olid korraldajad lisanud võistluskavva ka A-skeemi, kus said osaleda harrastajad, kes ei ole osalenud meistrivõistlustel.
Esimesena toimunud skeemi A2, mis oli avatud harrastajatele, võitis Hannah Eliel Allmann hobusel Bosas tulemusega 70%. Hannah Eliel Allmann on hea näide harrastajast, kes teeb nii kooli- kui takistussõitu. Teisele kohale jäi napilt Karoliine-Amelia Priinits hobusega Rosee (69,318%) ja kolmandaks Sanna Schwede ja Empresas (68,068%).
Järgnenud LK4 klassi võitis veenva ülekaaluga harrastajate tänavune hõbemedalist Gerlin Petmanson imekauni Thor VL-iga, kes teenisid kohtunikelt 68,333%. Nende selja taha jäi Kätlin Kruus hobusega Freeland (66,296%). Freeland tunnistati äsja toimunud noorhobuste tšempionaadil parimaks 5-aastaseks hobuseks. Kolmanda koha pälvis Inga Lember hobusel Pomerants (65,463%).
Kõrgeimas, M2 skeemis, viis võidu koju Muhu saare esindaja Maria Kivisoo hobusel Tosca von Seeder, kes teenisid kohtunikelt 67,833%. Tema selja taha jäid Jelena Kazakova ja Adrenalin (66,333%) ning Eliis Pääsuke ja Zinzina (65,583%).
Kuidas läheb koolisõidu harrastusspordil?
Koolisõidu harrastajate elu hinnatakse positiivselt. “Koolisõidu harrastajate elu on parem kui kunagi varem! Meil on väga palju mõtteid ja võimalusi, kuidas harrastussporti veelgi arendada. Kui alguses oli meie tegevuse suunatud kandepinna suurendamisele ja ala populariseerimisele, siis praegu käib töö selles suunas, et suunata osavamaid koolisõitjad valima endale uusi väljakutseid keerulisemates klassides, näiteks amatööride klassis. Seeläbi tekib parem võimalus uutele harrastajatele, kes alles teevad tutvust harrastusspordiga,” räägib Eliis Pääsuke.
Harrastajate komitee ei salga, et nad unistavad suurelt. “Me unistame suurelt ja eesmärk on, et meie amatöörsportlane oleks lõpuks muu maailmaga samal tasemel, kus harrastajad võistlevad kuni GP tasemel. Loomulikult on selleni veel aega, aga kui me täna selle nimel ei tegutse, siis iseenesest midagi ei juhtu. Märgilise tähtsusega oli meie jaoks esimese amatööride klassi toimumine Pärnu CDI-l.” Amatööride võistlusklass on olemas ka järgmisel aastal toimuval Pärnu CHI-l.
Kuhu kadus harrastajate karikasari?
Eesti koolisõidu harrastajate komitee tõi vastuses välja, et esialgne karikasarja idee oli, et harrastajad võtavad osa erinevatest etappidest üle Eesti, ent aastate jooksul sai selgeks, et harrastajad on mugavad ja niisama naljalt reisima ei kipu. “Seega kadus karikasarja esialgne mõte ära ja mõned etapid jäid osalejate poolest väga tagasihoidlikuks.”
Karikasarja korraldamist takistuseks oli seegi, et sooviti tagada ühtlaselt kõrge kvaliteet, mis viie etapi puhul oli keeruline. Sestap jõuti üheskoos järelduseni, et parem on teha üks võistlus, mis vastab kõrgetele kvaliteedinõuetele ja kus allahindlust ei tehta. “Siinkohal täname Vääna talle korralduse eest, mis ületas meie ootused! Soovime tänada ka eelmise aasta partnerit Gramina studi, kes allahindlust ei teinud.”
Vääna tallide korraldus oli tõepoolest laitmatu ja esmaklassiline. Kogu võistlus püsis kenasti ajakavas, meeskond teadis, mida nad tegema peavad ja kus nad peavad olema, võistlus- ja soojendusväljak olid kvaliteetsed- nii polegi imestada, et kordagi ei kuulnud ainsatki nurinat. Kui siis ainult ilma aadressil, sest päike oli septembrile tavatult kuum, aga tegelikult oli ka ilmaga vedanud.
Komitee möönab, et karikasarjal oli positiivne mõju regionaalsele harrastusspordi arengule. “Nagu mainitud, siis ei soovi harrastaja kodunt kaugele reisida. Kuna karikasari toimus erinevates kohtades, siis tõi see võistlusväljakule väga huvitavaid võistluspaare. Seetõttu ei saa ka välistada, et karikasari mingil hetkel tagasi ei tule,” tõi Eliis välja.
Üheks meetmeks, kuidas luua regionaalset kaasatust on vahetada võistluse “Harrastajate karikas” asukohta. “Lisaks on toimumas aastaringselt e-võistluste sari, kus on harrastajatel olemas oma arvestus ja võimalus ennast proovile panna kodunt lahkumata. Rõõm on näha, et e-sarja formaat on andnud julgust nii mõnelegi, et osaleda ka esimesel Eesti Ratsaspordi Liidu kalenderplaani võistlusel,” ollakse komitees rõõmsad.
Sisemeistrivõistlused pakuvad kõigile midagi
Harrastajate olulisemaks võistluseks on kindlasti Eesti meistrivõistlused, mis toimusid loetud nädalad tagasi Toominga tallides. Järgmisena ootavad kalenderplaanis oma järge sisemeistrivõistlused, mis toimuvad 9. novembril Kukulinna tallides. “Kukulinna tallides on ühed parimad tingimused Eestis,” ei ole harrastajad kiitustega kitsid. Lisaks tavapärastele võistlusklassidele toimub ka arenguklass, mis on suunatud harrastajale, kes ei ole veel L-skeemideni jõudnud või on hobust vahetanud. “Kindlasti ei ole me unustanud avatud klasse, mille raames valitakse välja parim poni- ja lasteklassi ratsanik ning U25 koolisõitja,” lisas Eleriin Kurs.
Võistlusi on kutsutud hindama Läti FEI 2* kohtunik Ginta Vilde ja Läti rahvuslik kohtunik Anita Mangele. Mis muud, kui skeeme harjutama ja võistlusvormi lihvima!