Vana aastat ära saates ja uut oodates …

Veel kolm päeva on jäänud 2011. aastat ning taaskord on üks ratsaspordihooaeg ajalooks saanud. Meie kõigi lemmik, portaal hobumaailm.ee, palus mul teha kokkuvõtte möödunud aastast Eesti Ratsaspordi Liidu pilgu läbi.

Suurem rõhk koolitustel

Tuleb tõdeda, et oli töine aasta nii ratsaliidule kui ka kindlasti meie liikmetele. Ratsaliit korraldas aasta alguses mitmeid koolitusi ja laagreid. Eraldi tuleks ära märkida, väiksemates klubides ja tallides sooja vastuvõtu leidnud koolisõidu kliinikute projekti ning prantslasest FEI koolitaja laagreid Ruilas.

EMV suurformaat

Uue kogemuse meile kõigile andis kindlasti Eesti MV tavapärasest erinev formaat, kus enamus võistlusalasid ja vanusegruppe said koos võistelda. See plaan tundus hea ja püüame samamoodi ka 2012. a.-l jätkata. Maailm meie ümber on avatud ja seetõttu on oluliselt suurenenud ka välisvõistlustel osalevate sportlaste arv. Ratsaliidu igapäevatööst moodustab suveperioodil väga suure osa sportlaste välisvõistlustele registreerimine ja see teeb ainult rõõmu.

Ratsaliit – see olete teie – klubid, tallid, sportlased, hobuseomanikud, võistluste korraldajad, toetajad..

Ratsaliit pole aga kindlasti meie büroo või tegevjuhid. Ratsaliidu teevad tugevaks ikka klubid, tallid, sportlased ehk need inimesed, kes jagavad ühiseid väärtusi. Siinkohal tahaks tänada kõiki sportlaseid, kes on toonud Eesti ratsutamisele kuulsust, talli ja klubijuhte, kes korraldavad (kalenderplaani) võistlusi , hobuseomanikke, kes peavad hobuseid, treenereid, kelle käe all harjutavad noored ja ka mitte enam väga noored ratsutajad. Tänu Teile oleme me seal, kus me täna oleme.

Kui rääkida sellest, mis võiks olla parem, siis näen ma endiselt suurt võimalust ühises tegutsemises ja paremas läbikäimises. Alates väiksematest tegevustest, nagu kalenderplaani kooskõlastamine ja info vahetamine, kuni ühiste võistluste ja ürituste korraldamiseni. Tegelikult me suudame ühise eesmärgi nimel väga hästi koos tegusteda ja seda on juba 9 korda tõestanud Tallinn International Horse Show. Nüüd võiks samasugune ühistegelemine jõuda ka väiksemate ettevõtmisteni naaberklubide ja –tallide vahel.

90 hobust paraadile

2012. aasta on kohe kohal ja tõotab tulla sama töine ja huvitav. Erinevate suurte ja väikeste „tavapäraste projektide“ seas, millest suurim saab olema horseshow 10. sünnipäev, ootab meid ees ka paar uut väljakutset. Esimene neist peaks, minu nägemust mööda, oleme kõigi ratsutajate ja ratsaspordist lugu pidavate inimeste maineüritus. Nimelt planeerime 12. mail Tallinnas ERL 90. aastapäevale pühendatud pidulikku rongkäiku 90 hobusega. Peamine raskus saab siinjuures olema paraadi turvaline läbiviimine ja töö selles osas juba käib. Kutsun Teid kõiki paraadi korralduses kaasa lööma, kas korraldustiimis või hobuste-ja ratsanikega osaledes.

Noorhobuste Tšempionaat kogub jõudu, et kasvada suuremaks

Teine suurem väljakutse minu jaoks on palju räägitud-kirutud Noorhobuste Tšempionaat, mis seni on kui lastekodulaps – vaja nagu oleks, aga tegeleda keegi ei taha. Tänaseks on sportlased ise leidnud, et seda võistlust on meile kõigile väga vaja. Tahan siinjuures toonitada, et vaja pole mitte erinevate tõuraamatute (tori-, trakeeni, eesti sporthobuse) parima hobuse väljaselgitamist, vaid just iga vanusegrupi parima noore hobuse selgitamist. Seda tahavad sportlased (loe: soovib turg). Hetkel on ratsaliit leidnud võistlusele koha kalenderplaanis ning olemas on ka korraldajad. Nüüd on pall aretusorganisatsioonide käes, kes peavad kokku leppima võistluse korraldamise tingimustes ja finantsides.

Kokkuvõtteks soovin kõigile tujuküllast aastavahetust ja põnevat, 2012. ratsaspordiaastat!