Viinis populaarset Global Champions Touri kaemas

Foto: GTC / https://www.facebook.com/GCTof ficialpage

Tänases avatud maailmas pole õnneks enam keeruline oma silmaga maailma tippsporti kaema minna. Nii otsustasidki Kristiina Raudnagel ja Ann Mari Anupõld, et televiisori vahendusel jääb Global Champions Tour neile natuke liiga kaugeks – tuleb ise kohale minna. 15 etapi hulgast sai välja sai valitud endale sobivaim, milleks oli 15-18. septembrini peetud Viini etapp. Ann Mari otsustas sellest Hobumaailmale ka lähemalt kirjutada.

Longines’i tuur on üles ehitatud luksusele, suurejoonelistele VIP aladele, silmapaistvale show programmile ning ahhetama panevale taustale. Sel aastal on ratsanikud oma ringreisil läbinud juba 13 etappi. Alustades Miami Beachist, läksid nad edasi Mehhikosse, põikasid Antwerpenisse, et esineda siis korraks Shanghais, enne kui turnee läbi erinevate  Euroopa riikide jätkus.

 

Loo autor Viinis. Foto: erakogu

Aga ka sellise mastaabiga üritus ei saa üle ega ümber Euroopas hetkel valitsevast julgeolekukriisist, mistõttu ei võimaldanud Austria valitsus sel aastal võistlust traditsioonilises raekojaplatsis korraldada. Otsustati hoopis linna servas asuva hipodroomi kasuks, kus nii pealtvaatajatele kui ka hobustele jagus ohtralt ruumi, kuid taustaks olid raekoja uhkete tornide asemel hoopis pooliku ehitusega kõrghooned ja peotäis kraanasid. Tegemist on nimelt kiirelt areneva tööstuspiirkonnaga, millele üle 100 aasta vanune hipodroom on juba suuresti jalgu jäänud.

Foto: erakogu

Avapäevaks oli neljapäev, mil algasid 3 päeva kestvad CSI 2* taseme pronks, hõbe ja kulla tuuri takistussõidud kõrgustel 115, 125 ja 140 cm. Nendes osalesid peamiselt Austria ratsanikud ja sekka ka mõned välismaised külalised. Silma torkas sealjuures positiivselt Bertram Alleni noorem vend Harry Allen. 15 aastane, küllaltki väikest kasvu ratsanik sõitis oma hobuseid püüdlikult ja kindla käega, ning saavutas sellega nädalavahetuse jooksul ka mitu auhinnalist kohta, tekitades meedias laialt jutuainet. Noormees astub ju selgelt venna, samuti väga noore, kuid juba maailma tippu tõusnud sportlase jälgedes.

Harry ja Bertram. Foto: GCT / Stefano Grasso

Reedel olid esimesed CSI 5* klassid ning saime lõpuks silmata ka tõelisi staare. Esimese, 145 cm ja kahefaasilise sõidu otsustas enda kasuks pöörata John Whitaker hobusel Echo of Light. Sellele järgnes 6-takistuse sõit, milles kõrgusel 190 cm otsustasid sõbralikult võitu jagama jääda Marcus Ehning hobusel Cordynox ja Emanuele Gaudiano ning Guess. Kibeda maigu jättis see vaid kommentaatorile, kes enne võistluse algust avaldas korduvalt lootust, et ületatud saab 2 meetri piir.

Viimasena peeti 155 cm “The Sixth Sense” Challenge, milles 45 stardi seas jõudis ümberhüpetele 11 ratsanikku. Ümberhüpete viimaseks takistuseks oli pika sirge lõpus asuv lai okser, millele kõik sinnamaani puhtalt sõitnud ratsanikud lähenesid peadpööritavas tempos, pakkudes nii publikule kui ilmselt ka endale parajat närvikõdi ja head showd. Võidutses lõpuks sakslane David Will prantsuse hobusel Mic Mac du Tillard. Sõit ise oli aga pühendatud Austria takistussõitja Thomas Frühmanni pikaaegsele tipphobusele The Sixth Sense, kes laupäeval showprogrammi raames kodupubliku ees pensionile saadeti. Ruun on oma 20 eluaasta jooksul kirja saanud mitmeid silmapaistvaid tulemusi, aastal 2006 anti talle lausa aasta edukaima takistussõidu hobuse tiitel.

Suured tänud, ja head pensionipõlve, The Sixth Sense. Foto: GCT / Stefano Grasso

Laupäeva õhtul jõudis lõpuks kätte kaua oodatud Longines Global Champions Tour sõit, kus kahes ringis ja lõpuks veel ümberhüpetel selgitati välja Viini etapi võitja. Esimeses ringis läbis neljakümneneljast ratsanikust 17 paari parkuuri vigadeta. Mitmelt poolt võis kuulda, et parkuur on Longines’i sarja kohta liiga lihtne. Rajameistriks oli sel korral legendaarne Frank Rothenberger, kuid eestlased võisid enda rõõmuks tuvastada assistentide seast ka Soomlase Johanna Mikkola, kes oli meil augustis Ruilas meistrivõistluste rajameistriks.

Teise ringi pääses edasi 18 ratsaniku, kellest omakorda 11 said lõpuks ümberhüpetele. Võidukaks osutus taas Marcus Ehning, seekord hobusel Comme il Faut. Longines’i võistluse koguarvestuses jäi aga endiselt juhtima Rolf Göran Bengtsson ja tihedalt tema kannul teisel kohal on hetkel sarja varasem mitmekordne võitja Edwina Tops-Alexander.

Marcus Ehning ja Comme il Faut. Foto: GCT / Stefano Grasso

Rolf Göran Bengtsson juhib endiselt sarja. Foto: GCT / Stefano Grasso

Kuigi Longines’i laupäevaseks suursõiduks olid tribüünid hetkeks korralikult täitunud, nägi pühapäeval võistlusväljak jälle küllaltki tühi välja. Väga menukaks osutus siiski Globali tiimide võistlus, kus ühiste võistkonnasärkide ja oma valitud tunnuslaulu saatel said seekord võidu “Valkenswaard United” meeskond, kuhu kuulusid John Whitaker ja Bertram Allen.

Võidumeeskond – John ja Bertram. Foto: GCT / Stefano Grasso

Pühapäeva lõpetas Eestlastele veel küllaltki tundmatu võistlusala nimega Working Equitation. Võistlusklass speed trail pakkus nii silmailu kui ka närvekõditavat meelelahutust. Working Equitation on Lõuna-Euroopa veisekarjades töötavate ratsanike igapäevaelust tuletatud ratsaspordiala, kus hobune ja ratsanik peavad läbima osavusparkuuri. Ühe käega juhtides sooritatakse galopivahetustega slaalomeid, tehakse küljendamist üle palkide, läbitakse väravaid, ületatakse sildasid ja haaratakse lõpuks veel sõidu pealt odagi kätte. Kuigi Viinis esinenud maailma tipud särasid hobustega, kes valdasid ka raskemaid koolisõidu elemente, on selle ala lihtsustatud versioon kindlasti midagi, mis võiks ka Eesti harrastajatele huvi ja publikule meelelahutust pakkuda.

Kokkuvõttes oli Vienna Masters üks põnev ja vaheldusrikas üritus. Järgmine ning viimane Globali etapp toimub novembris Katari pealinnas Dohas. Hoiame nüüd juba tuttavatele ratsanikele ning hobustele pöidlaid, et ka sealne üritus korda läheks.