Sel nädalal leiab Suurbritannias aset legendaarne „Olympia – The London International Horse Show“, mille raames on juba ära peetud koolisõidu MK lääne liiga kuues etapp. Mitmes mõttes tähelepanuväärne võit läks sakslasele Frederic Wandresile hobusel Duke of Britain tulemusega 80.030 %.
Üle 80% tulemus on Wandresi isiklik rekord, millega ta võitis napilt Charlotte Dujardini hobusel Hawtins Delicato, kuna saavutas kõrgemad artistlikkuse hinded. Kolmas koht läks eelmise päeva lühendatud GP võitjale Hans Peter Minderhoudile hobusel Glock’s Dream Boy N.O.P. (77.990 %)
Dujardin märkis, et tunneb end siiski peaaegu võitjana, kuigi temaga pole kunagi varem juhtunud, et saab kellegagi täpselt sama skoori. „Olen väga rahul, kuna Delicato on noor ja kogenematu hobune. Ma sõitsin temaga varasemalt läbi Väikse Auhinna taseme ja ta tegi oma esimese GP alles jaanuaris. Siis Carl (Hester) võttis ta üle mõneks ajaks. Ma sain ta tagasi põhimõtteliselt kolm nädalat tagasi… Ma ei osanud oodata, kuidas ta sellest atmosfääris reageerib, aga olen meie puhta sooritusega väga rahul ja temalt on palju veel tulemas,“ märkis Charlotte hobuse kohta, kellega Hester võistles pronksi pälvinud Suurbritannia eest septembris WEG-il.
Frederic Wandres on viimase aastaga kiiresti tõusnud koolisõidumaailma ladvikusse, kuuludes 2019ndal aastal juba Saksamaa B-koondisesse. Tema esimene suurem võit tuli siiski alles paar kuud tagasi Kesk-Euroopa liiga MK etapil Zakrzowis, kuid edu 11aastase Duke of Britain’iga ei ole kellelegi jäänud märkamatuks.
Wandres, kes on ühtlasi spetsialiseerunud noorte hobuste väljaõppele, on Hof Kasselmannile kuuluva Duke of Britain’iga sõitnud viimased kolm aastat. Paari võit tihendas taaskord sakslaste konkurentsi MK finaali kohtadele, kuna igast riigist pääseb sinna vaid kolm paari ning Wandres oli juba enne Londoni etappi edetabelis kõrgel üheksandal kohal. Viimase võiduga jõudsid nad kolmandaks, omades 50 punkti, esikohta jagavad endiselt Benjamin Werndl ja Dorothee Schneider, kel on võrdselt 65 punkti. Duke of Britain läheb nüüd kaheksaks nädalaks puhkusele ning naaseb taas võistlustulle eelviimaseks MK etapiks, mis peetakse koduses Neumünsteris.
„Ma rääkisin Monicaga (Theodorescu, Saksa koondise peatreener) ja ta ütles, et kui sul on võimalus sellistest suurtest show’dest osa võtta, siis sa haarad sellest, ja nii ma siis teen. Lõppude lõpuks ei tea meist keegi, mis võib juhtuda ja loomulikult ma tahaksin Göteborgi finaali jõuda,“ kommenteeris sportlane, kes ütleb, et ta võib oma külma närviga hobusele alati kindel olla. „Kui mina ei eksi, ei eksi tema ka!“
Suur poleemika uue lühendatud GP ümber
Olympia show publik sai muuhulgas esmakordselt näha uusimat muudatust koolisõidumaailmas ehk lühendatud GP-d, mille pikkuseks on umbes 4:15 (varasema 5:30 asemel). Lühendatud GP testi on loonud spetsialistide rühm, mida juhtisid Richard Davison ja David Hunt. FEI toob põhjuseks mõningate MK etappide korraldajate soovi GP-d muuta atraktiivsemaks.
Idee sai avalikuks oktoobris, kui FEI teatas, et uut GP’d testitakse Olympia horseshow’l, eesmärgiga säilitada tempokas ja põnev võistluskulg esimesel päeval, hoida publikut pinevil ning näidata rohkem värskeid emotsioone, kuna ratsanikud peavad oma esmamuljeid jagama kohe pärast testi otse areenil. FEI eesmärgiks on leida viise, kuidas koolisõitu kaasahaaravamaks teha ning saada rohkem eetriaega televisioonis. Kritiseeriv opositsioon väidab, et asjateadlikuma publiku jaoks, keda pole sugugi vähe, läheb sedasi mõte kaduma ning sport ei keskendu enam piisavalt klassikalise koolisõidu põhialustele. Mitmed olulised harjutused (peatus-taandamine, sik-sak, piaffee-passaaži üleminekud), mis näitavad harmooniat ja lõdvestumise taset, on testist eemaldatud.
Londonis astus publiku ette 12 võistluspaari 15 asemel. Mitmed suured nimed olid varasemalt maha võetud, nagu näiteks Edward Gal ja Zonik, Charlotte Dujardini põhihobune Mount St. John Freestyle ning Juan Matute Guimon ja Quantico.
Parima soorituse tegi lühendatud GP-s Hans Peter Minderhoud oma WEGi partneril, 10 aastasel mustal täkul Dream Boy (Vivaldi x Ferro), skoorides 73.895%. Test ei olnud veatu, kuid piisav, et edestada Dujardinit ning kolmandaks platseerunud Wandresi.
Pärast igast sooritust intervjueeriti sportlasi areenil, mida viis läbi legendaarne hollandi koolisõitja Imke Schellekens-Bartels. Intervjuule järgnes skooride vaatamine suurelt ekraanilt, samal ajal filmiti sportlase reaktsiooni oma tulemusele.
Mitmed kohtunikud kiitsid kommenteerimise süsteemi, kuid mainisid, et lühendatud GP-d on kindlasti raskem hinnata, veel raskem ratsutada. „Harjutused tulevad kähku ja on lühikesed,“ märkis Stephen Clarke.
Isabell Werth, kes ise Olympial ei võistelnud, andis oma kommentaarid paar päeva varem Frankfurti CDI-l: „Minule see ei sobi. Pole tõsi, et me saame sedasi rohkem meediakajastust ja publikut. Kõige hullem on see, et see on hobustele raske. Me peame demonstreerima ratsastuse alustalasid ja GP harjutusi korrektsel, õigel viisil. Kolme minuti jooksul ei suuda me kiirustades midagi head näidata ja see saab veel raskem olema nõrgematele paaridele. Ma ei näe lepingut, et me hakkame saama GP-d kõige paremal eetriajal televisiooni. Nad mõtlevad nüüd, et oh, teeks midagi uut ja ägedat. Aga see on ainult mõte, üks arvamus. Sellel pole tegelikult loogikat taga.“
FEI on juba saanud paljude huvitatud osapoolte suure pahameele osaliseks, sest otsustamisprotsessid on suletud uste taga, ebademokraatlikud ega kaasa piisavalt oluliste huvigruppide seisukohti. Paljud muudatused tulevad pressile ja ratsanikele ilmsiks väga äkki ja juurutatakse pikemalt mõtlemata.
Küsimusi tekitab ka, kas lühendatud GP läheb nüüdsest käiku ainult MK raames või ka mujal ning kas selle eest saadud punktid ja kvalifikatsioonid on samad kui tavapärase GP eest saadavad.
Londoni MK etapi tulemused leiate siit.