Kyra Kyrklundile ei tule tema treeninggrupi populaarsus üllatusena, sest suurt huvi on pälvinud varasemadki ettevõtmised. Kuidas tehti valik 150 sportlase seast? Selgub, et peamine hindamiskriteerium oli ratsaniku potentsiaal.
“Peab olema selline hobune, kellega sa saad tulevikus esindada Soomet oma vanuseklassis. Kui oled nõrk ratsanik ja hobune ei vaheta galopis jalga, on olukord keeruline. Täiskasvanute puhul on olulisem, kas a) ratsanikul ja b) hobusel on potentsiaali kõrgetasemelisteks võistlusteks,” selgitas Kyrklund valiku kriteeriume. Treeninggrupi eesmärgiks on arendada ratsanikku, hobune võib aastate jooksul vahetuda. Seetõttu pööratakse erilist tähelepanu ratsaniku väljaõppele. “Sest väljaõpe jääb püsima. Hobused tulevad ja lähevad, nii kurb kui see ka poleks.”
Oluline on, et sportlane oleks täielikult pühendunud, sest Kyra ja Richard White on lubanud anda endast kõik ning ootavad sama ka ratsanikelt. Kui keegi pole piisavalt motiveeritud, on järjekord ukse taga…
Mitmeaastane projekt Soome koolisõidu arendamiseks
Projektis osalevad ratsanikud saavad igakülgset tuge nii treeneritelt kui vaimse tervise spetsialistidelt, neid abistavad massöörid ja hobuste eriarstid. “See tähendab, et ratsanikku ümbritseb oma ala asjatundjatest koosnev meeskond nagu ka teistel spordialadel. Mõistagi tehakse koostööd sportlase treeneriga,” kommenteeris Antti Lehtilä, kes on projekti ellukutsumise taga. “Ma mõtlesin, et kuidas on nii, et Kyra ja Richard treenivad maailma parimaid, aga mitte Soome koolisõitjaid. Hakkasin sellele rohkem mõtlema ja töötasin välja kontseptsiooni. Ilmselt Kyrale meeldis süsteemne lähenemine ja see näitas, et võtan asja tõsiselt.”
Treeningud ei ole avalikkusele ega ühelegi kõrvalisele isikule avatud. Põhjuseks soov pakkuda osalejatele turvalist ja rahulikku treeningkeskkonda. Pole välistatud, et avalikkusele korraldatakse mõni üritus, aga see ei ole peamine väljund. Grupi kokkupanemine venis eeskätt kandideerijate rohkuse tõttu. Treeninggruppi pääsemiseks tuli ratsanikul saata endast videod, mille alusel Kyra ja Richard White neid hindasid ja tegid lõpliku valiku. “Valikut teha oli keeruline ja mitmed head ratsanikud jäid välja,” möönab Kyra.
Ratsanikud, kes projekti valiti on: Ville Vaurio, Antti Lehtilä, Anu Sironen, Stella Hagelstam, Anniina Kolu, Essi Hiidensalo, Mette Kauppila, Elisabeth Ehrnrooth ja Ulrika Salminen. Varuratsanikuks valiti Matilda Bishop.
Kyra ja Richard või üks neist külastab Soomet iga 4-5 nädala järel. Treeningud kestavad kaks päeva, projektis osalevad ratsanikud saavad jälgida üksteise treeninguid. “Õhtuti süüakse koos, sest Kyra peab oluliseks meeskonnavaimu kasvatamist. Kahele treeningpäevale mahuvad võib olla ka loengud hobuse ja ratsanikuga seotud teemadel,” rääkis Lehtilä.