25. novembril tähistas Tallinna Hipodroom oma 100. sünnipäeva traavivõistlustega ja meeleoluka show-programmiga

Tallinna Hipodroomi 100. sünnipäeva tähistas tuhatkond inimest. Foto: Andrei Tshaljuk

Uhke juubeliürituse show-programm oli igati meeleolukas ja kaasahaarav. Peale pidulikke avasõnu rääkis ajaloolane ja publitsist Jaak Juske Hipodroomi ajaloost – muuhulgas selgus, et enne 1923. aastal avatud Tallinna Hipodroom ei ole üldsegi mitte esimene. 1884. aastal ehk 39 aastat enne Tallinna Hipodroomi avamist Merimetsa teel, loodi Lasnamäele riigile kuuluvale heinamaale esimene traavirada ning asutati ka hobuspordi ühing. Tänapäeval enam kõige esimest hipodroomi Tallinna linnapildist ära ei tunne, kuid asus see Võidujooksu tänava ja Võidujooksu silla lähistel. Tallinna Hipodroomgi on aastasaja jooksul oluliselt muutunud.

Jack Daniels’i esinemine. Foto: Andrei Tshaljuk

Esimene jooks oli avatud 2-aastastele hobustele (distants 2100m), toetas turvafirma Rapid Security. Jooksust kujunes välja sõbralik “Abdalla vs Mets” treenerite duelliks. Tugevas lumesajus startis 6 hobust. Jooksu vedasid BWT Joalin ja Rescator, kes püsisid tihedalt üksteise kannul – finishisirgel aga õnnestus Rescator‘il liidripositsioon haarata ja ka võita – tulemuseks aeg 2:50.1/21.0. Teise koha saavutasid Aimur Mets (EST) ja BWT Joalin ajaga 2:51.8/21.8 ning kolmandana finisheerusid Juha-Pekka Kavander (FI) ja Mon’s Daybreak ajaga 2:56.1/23.9.

Teises jooksus, mis oli avatud 3-aastastele hobustele (2100m), tekkis taaskord olukord, kus kaks hobust teistest jooksu vedasid ning teised pisut maha jäid. Seekord käis konkurents J.J. Snowstorm‘i ja Julie Sensation‘i vahel, kes on mõlemad väga häid tulemusi näidanud. Viimasel sirgel jooksu vedanud Julie Sensation väsis ning võitjaks tunnistati Jelena Fironova (EST) ja J.J. Snowstorm ajaga 2:42.1/17.2. Niina Haugstadi (EST) ja Julie Sensation‘i teise koha vääriline aeg oli 2:42.6/17.4. Kolmanda koha saavutasid Jevgenia Prassolova (EST) ja Freja ajaga 2:52.0/21.9. Jooksu toetas projekteerimisfirma K-Projekt.Monte võitjad Mari-Helin Saarinen ja Northernlight Genius. Foto: Andrei TshaljukKolmas jooks oli monte ehk ratsatraav, mille võistlused toimuvad Eestis vaid paar korda aastas. 2100m distantsile oli üles antud 6 hobust. Parima tulemuse tegid Soome võistleja Mari Helin-Saarinen ja Northernlight Genius ajaga 2:51.3/21.6. Teise koha saavutasid Maria Muhli (FI) ja 9-aastane ruun Ypäjä Louvre ajaga 2:51.4/21.6 ning kolmandaks platseerusid Elisa Tuominen (FI) ja 11-aastane ruun I Love Tooma ajaga 3:52.1/22.0. Jooksu toetas TOTO.

Järgmisena startisid 7 vanemat hobust B grupi arvestuses. Jooksu võitsid Soome sportlane Henry M Bollström ja 6-aastane ruun Furies Rain, kes ei andnud teistele isegi mitte lootust, püsides kogu aeg pika vahemaaga liidripositsioonil – tulemuseks 2100m distantsil 2:46.4/19.2. Teise koha saavutasid Leedu võistleja Egidijus Gudonis ja 6-aastane Eck Boy ajaga 2:48.0/20.0. Kolmandale kohale jooksid ennast Vilis Tsizevski (EST) ja 6-aastane ruun Moonlight Master, aeg 2:50.2/21.0. Jooksu toetasid Reterra Estate kinnisvarafirma ja Hipodroomi Kvartali arendus.

Viiendas jooksus, vanemate hobuste A grupi arvestuses, oli taaskord võidukas Jelena Fironova, seekord hobusega J.J. Another Vinn, 2100m distantsi aeg 2:42.9/17.6. 8-aastase mära kasvatajad on Jan Svendsen ja Jevgeni Ivanov, omanikud J. Ivanov ning J. Fironova, treener J. Ivanov. Teise koha saavutas Jevgeni Ivanov 5-aastase mära Fruit Costashorta‘ga ajaga 2:43.0/17.6. Auväärt kolmanda koha said kirja Tatjana Zubenok ja 10-aastane ruun Actual Star, aeg 2:43.5/17.9. Jooksu toetas Mapri Ehitus, tänu kellele valmis uuel hipodroomil Tuula külas esimene hobusetall.

Kuna keeruliste ilmastikuolude tõttu lükkusid kõik jooksud 30 minutit edasi, siis viimane jooks (vanemate hobuste C grupp, distants 2100m) toimus juba hämaras. Sellegi poolest sai maha peetud tõsine võistlus – konkurents oli tihe. Kiireima ajaga 2:45.2/18.7 saavutasid esikoha “keerulise nimega hobune” 4-aastane täkk J.J.Detgarbranu ja Jevgeni Ivanov, kes on nii hobuse kasvataja, omanik kui ka treener. Teise koha said kirja Gudmund Haugstad (EST) ja Northernlight Genius, kes oli võidukas montes – distantsi aeg 2:45.6/18.9. Kolmandana ületasid finishijoone Egidijus Gudonis ning 6-aastane täkk Maibah ajaga 2:46.4/19.2.

Jevgeni Ivanov ja J.J.Detgarbranu. Foto: Andrei Tshaljuk