30 aastat müstiliselt kadunud olnud Shergar on leitud

Tänavu varasügisel lahenes 30 aastat kestnud varastatud staarhobuse müsteerium, kui Shergari topis Iirimaal ühest mõisast ootamatult avastati.

Shergar oli kuulus hobune, kes võitis ülekaalukalt (kümme hobusepikkust, mis oli tolle aja rekord) 1981. aastal maineka Epsom Derby ning nimetati järgnevalt Euroopa Aasta Hobuseks. Shergar varastati maskides ja relvastatud meeste poolt 8. veebruaril 1983. aastal Iirimaa Ballymany kasvandusest ning jäi kadunuks järgnevaks 30-ks aastaks.

Pärast seda, kui torumees tööde käigus pankrotistunud kinnisvarahalduri ja endise IRA näljastreikija Tom McFeely mõisast vanni alt juhuslikult 140 000 € avastas, hankis politsei läbiotsimisorderi ning hakkas mehe eluaset läbi kammima. Üllatus oli suur, kui mõisa elutoast leiti suur klaasist kast, milles oli elusuuruses hobuse topis. Topise alla puust alusele oli graveeritud „Shergar“. DNA analüüs tõestas, et tegu oli tõepoolest sama hobusega, kes 30 aastat tagasi Ballymanyst rööviti. McFeely valdustest leiti hiljem veel hulgaliselt sularaha ning mees arreteeriti. Hiljem teatasid politseiametnikud, et Shergarit hoitakse Dublinis kindlas ja turvalises kohas.

Hobuse rööv on olnud aineks mitmetele raamatutele ja filmidele, kaasa arvatud Hollywoody film lavastajalt Dennis Lewiston nimega „Shergar“. Hobuse nimeline võistlus Shergar Cup on samuti Inglismaal tuntud galopivõistlus.

Shergari kohta saate pikemalt lugeda siit: http://en.wikipedia.org/wiki/Shergar