Aasta 2021 takistussõidus

Urmas Raag autasustamisel. Foto: World Cup Riga 2021 Facebook.

Aasta lõpp on traditsiooniliselt kokkuvõtete tegemise aeg ning seetõttu on paras aeg heita pilt olulisemale, mis leidis peagi lõppeval aastal aset meie takistussõidumaailmas.

Mööduvale takistussõiduhooajale jättis juba teist aastat järjest oma pitseri rahvusvaheline koroonapandeemia, kuid õnneks oli see pitser pisut väiksem eelnenud hooajaga võrreldes. Nagu sellest veel vähe oleks, lahvatas märtsikuu alguses Hispaania Päikeseranniku tuuridel hobuste viiruspuhang, mis peatas kontinentaaleuroopas rahvusvahelise võistlemise pea kaheks kuuks. Eestimaistes oludes jäi olematuks kevad-talvine sisehooaeg, reaalselt hakati võistlusi läbi viima maikuus.

 

 

Kolm Grand Prix võitu Eestisse

Välishooajal õnnestus meie takistussõitjatel osaleda arvukatel rahvusvahelistel võistlustel ja saavutada seal hulgas mitmeid meenutamist väärivaid tulemusi. Neist kaalukaimaks peaksin Urmas Raagi ja Van Damme MK-etapivõitu Riias, kus võit võeti ümberhüpetel konkurentsis tänavu Tokyo Olümpiamängudel osalenud lätlase Kristaps Neretnieksi ning nii MM- kui OM-medalit omava saudi Abdullah Alsharbatly`ga. Vais nädalapäevad enne MK võitu oli sama paar kroonitud Eesti Meistriks.

Rahvusvahelisi Grand Prix võite tuli Eestisse veel kaks, kui Leedus Kunkiai CSI2* tasemega GP-s triumfeerisid Kullo Kender ja Striga ning kodumaises CHI Pärnu raames peetud CSI2* GP-s Paul Argus ja Freedom.

Tallinn International Horse Show vanas headuses

Eestis peeti lõppeval aastal kaks rahvusvahelist takistussõiduturniiri, millest legendaarseim Tallinn International Horse Show, mis õnnestus läbi viia pärast aastast pandeemiapausi ja õnnestus suurepäraselt. Kuigi publikut oli pisut vähem, kui viimastel aegadel tavapäraselt ja seda eelkõige välispubliku vähesuse tõttu, siis jällegi oli tunda „vana head“ Saku halli atmosfääri, kus kaasa elatakse nii omadele kui võõrastele ja kogu sündmust katab positiivne aura. Kuigi Grand Prix võit läks tänavu Saudi Araabiasse, andis publikule positiivse süsti Gunnar Klettenbergi ja B Captain Normani teine koht, mis arvestuslikult tähendas kohaliku liiga MK-etapivõitu.

Pärnu või täpsemalt Maria talu rahvusvahelist võistlust peeti esimest korda ja rahvusvaheliste osalejate arv jäi üsnagi napiks. Eks selle põhjuseks oli nii pandeemia, kui korraldajad said sisuliselt viimasel minutil teada, millistel tingimustel sündmust läbi viia saab, kui ka keskuse vähene tuntus naabrite hulgas. Kohalikele pakkus aga Pärnu CSI võistlusrõõmu küllaga ja nii oli Grand Prix esikuuikus suisa viis eestlast, vaid teine koht loovutati Laura Penelele Lätist.

Maailma edetabelis seitseteist eestlast

Vaadates FEI maailma edetabelit – Longines Ranking – leiame meie sõitjatest parimalt kohalt Paul Arguse, kelle positsiooniks 561. Urmas Raag asub edetabeli real number 749, Gunnar Klettenberg 817. Kokku on FEI edetabelisse jõudnud 17 meie sportlast. Kesk-Euroopa MK-liigas omab hetkel meie parimat positsiooni Gunnar Klettenberg, kes asub leeduka Andrius Petrovase ja poolaka Dawid Kubiaki järel kolmandal positsioonil. Urmas Raag on viies. Liiga finaal toimub 17.-20. veebruaril Poolas Krakowis ning Leipzigis aprillikuus toimuvasse MK suurde finaali pääsevad meie liigast kolm paremat.

Eesti Meistrid selgusid Ruilas

Rahvuslikest võistlustest alati tähtsaimad on meistrivõistlused, mis takistussõidus viidi tänavu jällegi juba traditsiooniks kujunenult Ruilas. Meistritiitli võitsid nagu juba eelpool mainitud Urmas Raag ja Van Damme, neile järgnesid hõbedal Gunnar Klettenberg ja B Captain Norman ning pronksil Susan Kaleta ja Hudson Hornet. Noorteklassis võttis kulla Berit Lehtsaar hobusega Solei Solei, juuniorites Lene Varula hobusega It`s Me, lastes Liis Tishler hobusega Ilady ning poniratsanike klassis Grete Laasnurm poniga Thunderbird.  Samas jagati meistritiitleid ka amatööridele ja harrastajatele, kus vastavalt võidud võtsid Liis Põldots ja Goingon van de Rikse ning Kadri Vatsa ja Carra Steady Cruise.

Perilas võtsid mõõtu parimad noorhobused

Ratsaspordi tulevikuvaadete seisukohalt peame alati oluliseks noorhobuste tšempionaati, mis lõppeval hooajal peeti Perilas. Parimaks neljaaastaseks hobuseks krooniti hollandi soojavereline Mini Cooper HC Mia-Marleen Lannoga sadulas, parim viieaastane oli eesti sporthobune Breezer LT, kelle ratsanikuks Hanno Ellermann ning kuueaastaste hulgas edestas teisi eesti sporthobune Warcellari V Kullo Kenderi juhtimisel.

Samuti peeti mõõduvõtt noorponide hulgas, kus parimaks neljaaastaseks osutus Cian CRT Kristiina Pähniga sadulas, viieaastaseks Blue Emma-Elisa Randväliga, kuueaastaseks Proud Boy Airen Linda Ernitsiga.

Rahvuslikud võistlused jätkasid startide kõrglainel

Meeldiva faktina saame tõdeda, et rahvuslike võistluste arvukus on pigem tõusuteel ja endiselt on kõrgel tasemel startide arv. Suveperioodil oli nädalavahetusi, kus peeti kolm erinevat takistussõiduvõistlust ning osalejaid jätkus kõikidele. Suuremate traditsiooniliste rahvuslike võistlustena toome välja Ruila Derby, Perila Summer Show ja Luunja Karika. Mitmeid võistlusi korraldati Niitväljal, Sammulis ja Valgeranna tallis, teistkordselt viidi Pärnu rannas läbi Classic Pärnu.

Suurematest sarjadest jätkus Ponikarikas, lisaks veel EHS ja ESHKS karikasarjad, samuti sari Tartumaa Meistrid.

Oli stabiilne hooaeg võiks kokkuvõtlikult öelda. Ei olnud küll ülisäravaid tulemusi rahvusvahelistelt suurvõistlustelt, kuid meeldejäävaid siiski. Takistussõidu kandepind on jätkuvas kasvus, mis kindlasti annab positiivse fooni tulevikule vaadates.