Adelinde Cornelissen ja Jerich Parzival valitsesid Euroopa Meistrivõistlusi

Laupäeval ja pühapäeval toimusid Rotterdamis koolisõidu EMi tähtsaimad sõidud – Grand Prix Special ja Grand Prix Kür. Kui neljapäevases GP-s oli Suurbritannia võistluspaar Carl Hester – Uthopia Adelinde Cornelissenist ja Parzivalist mõnevõrra üle, siis Specialis tõestasid viimased oma paremust. Muusikaline vabakava aga kujunes Adelinde tõeliseks võidukäiguks.

Neljapäeval EM-i GP-ga alustanud 64st võistluspaarist jõudsid edasi GP Specialisse 30 paremat. Kuum grupp startis mõistagi lõpus, medalifavoriitidest esimesena Adelinde ja Parzival. Paar näitas kõrget taset ning tabloole ilmusid kõiki eelnevaid esitusi võimsalt ületavad protsendid, kuid kaheksanda harjutuse juures Adelinde eksis, sooritades küljenduste asemel kahe tagant jalavahetused, mida katkestas kohtunike kell. Ratsanik säilitas külma närvi ning sooritas harjutuse uuesti, sõites lõpuni korrektse sõidu ning teenides skooriks 82.113 %.

Adelinde Cornelissen ja Jerich Parzival (NED). Foto: Peter Nixon / FEI

GP-s korraliku sõidu teinud ja neljanda kohaga lõpetanud britt Charlotte Dujardin ja kaunis Valegro paistsid Specialis pisut väsinud ning tegid mõned vead, suutmata Parzivali tulemust ületada. Järgmisena startinud Laura Bechtolsheimer ja Mistral Hojris näitasid samuti mõningast väsimust ja impulsi puudulikkust, lisaks tõusis hobune esimesel korral valest jalast galopile. Nende test oli kokkuvõttes ikkagi väärt küllaltki kõrget skoori 79.256 %, mida jäi üle püüda vaid Hesteril ja Uthopial ning Rathil ja Totilasel.

Charlotte Dujardin ja Valegro (GBR). Foto: Peter Nixon / FEI

Eelviimasena startinud Hester ja Uthopia olid võimsad ning paistsid Cornelissenit ohustavat, Bechtolsheimerist rääkimata. Siiski, ränk viga kahe ühe tagant jalavahetustes maksis valusalt kätte ja tulemusega 81.682 % oli hõbemedal käeulatuses.

Tohutu pinge all viimastena startinud Rath ja Totilas puterdasid mitmes harjutuses, hobune oli "poodud" olekuga ja langes vertikaalist tahapoole, Rathil oli ilmselgelt raskusi. Paar lõpetas tulemusega 77.039 %, mis andis neile kokkuvõttes neljanda koha, kusjuures kohtunikud ei saavutanud etteaste osas mingit üksmeelt, (madalaim skoor oli Ghislain Fourage’i 73.229%, kes lausus pärast vabakava, et Matthias vajab veel rohkem aega hobusega koostöö harjutamiseks, et tekiks vajalik lõdvestatus).

Vabakava kuninganna Adelinde täiuslik päev

GP Küri pääses edasi 15 parimat, kusjuures Saksamaa oli ainus riik, kellel kõik neli ratsanikku sinna kvalifitseerusid, kuid kuna ainult 3 oli iga riigi kohta lubatud, pidi Specialis kümnendaks tulnud Christoph Koschel Donnperignonil oma võimalusest loobuma.

Üheteistkümnendatena startinud rootsi paar Patrik Kittel ja Watermill Scandic sõitsid enda unistuste sõidu, saavutades skooriga 83.429 % pronksmedali. Depeche Mode’i muusikale seatud vabakava oli peaaegu veatu, tuues juba pikemat aega tippu luuranud Kittelile elu esimese rahvusvaheliste meistrivõistluste medali GP tasemel. Kittel ütles hiljem pressikonverentsil, et tema hobune oli viimasel päeval absoluutses tippvormis ning lapsest peale sellisest medalist unistanud ratsanik mõtles oma viimast passaaž-piafee seeriat sooritades: "Olen ma ikka reaalsuses?!"

Patrik Kittel ja Watermill Scandic HBC (SWE). Foto: Peter Nixon / FEI

Carl Hester ja imeline Uthopia olid stardis kohe järgmised ning ei lakanud publikut ka sel päeval vaimustamast oma lennukate pikenduste ja kergete allüüridega. Kohtunikud olid siiski nende vigadeta esituse üle võrdlemisi eriarvamusel ning paar pälvis tehnika eest hindeid vahemikus 74.75% kuni 83.75%. Tulemusest 84.179 % piisas aga hõbemedali võitmiseks.

Carl Hester ja Uthopia (GBR). Foto: Peter Nixon / FEI

Eelviimasena startinud Cornelissen ja Parzival olid suurepärases vormis, sooritades "Pähklipureja" ja "Luikede järve" muusikaga komponeeritud veatu ja kindla vabakava. Hobune ja ratsanik tundusid mõlemad tavapärasest lõdvestunumad ning näitasid tõelist professionaalsust, teenides isikliku rekordi 88.839%, mis oli kaugelt üle kõikidest konkurentidest. Adelinde sõnas hiljem, et Parzival tundus tol päeval algusest peale suurepärane ning kodupubliku ees esinemine oli meeliülendav, ehkki ta püüdis siiski väga keskenduda, eriti arvestades asjaolu, et ta Specialis skeemi sassi ajas.

Rath ja Totilas startisid taas viimastena. Kahjuks ei suudetud saavutada enamat viiendast kohast tulemusega 81.696 %. Kohtunike hinnangul oli esitus veidi vähem pinges kui Specialis, kuid siiski jäi puudu lõdvestatusest ja edasipürgimisest. Neljas koht kuulus Küris Laura Bechtolsheimerile ja Mistralile.

Laura Bechtolsheimer ja Mistral Hojris (GBR). Foto: Peter Nixon / FEI

Koolisõidus ollakse jälle uue ajastu lävel

Peakohtunik Ghislain Fourage kommenteeris hiljem pressile, et koolisõidu tase pole veel kunagi nii kõrge olnud, isegi mitte siis, kui Totilas Galiga maailmarekordeid purustas. Areenil on tohutu konkurents ja kibe võitlus, kõik peavad oma punktid välja teenima suure tööga, sest hobused on täna fantastilised. Lisaks kiitis ta üllatajaid inglasi, eriti Hesterit ja Dujardini, kelle ratsutamisstiil on täpselt selline nagu selles spordialas näha tahetakse.

Adelinde Cornelissenile oli see eduka aasta veelgi edukam vahe-etapp. Kaks aastat tagasi teeniti samamoodi Specialis kuldmedal, nüüd õnnestus tiitlit kaitsta. Kokku võideti EM-il kaks individuaalset kulda ja meeskondlik pronks.

Adelinde alustas ratsutamist 6aastaselt, sõites veel 18 eluaastalgi vaid ponidega. Oma esimesel hobusel jõudis ta võistelda mitmetel takistussõidu ja kolmevõistluse võistlustel. Parzivaliga saavutati esimene suurem võit juba 2004. aastal, mil tulid Hollandi meistriteks, ning sealt edasi algas paari võidukäik.

Võistluse koduleht: http://www.ecdressage2011.com/