Ameerikased võitsid Tryonis koduseinte toel võistkondliku kuldmedali, Blum juhib individuaalselt

Ameerika Ühendriikide võidukas meeskond. Foto: FEI/Martin Dokoupil

Ameerika unelm sai tõeks Ühendriikide takistussõidumeeskonna jaoks, kui äärmiselt närvesöövatel ümberhüpetel edestati rootslasi. Sakslased kindlustasid lõppmängus endale pronksi. Noor sakslanna Simone Blum ja DSP Alice said hakkama nädala kolmanda puhta sõiduga, mis viis nad individuaalseteks liidriteks. 

Kiire ülevaade reeglitest

Teise osavõistluse näol on tegemist kahevoorulise parkuuriga, kus esimene ja teine voor peetakse järjestikel päevadel. Takistusi on rajal 12-14 ja nende kõrgus ulatub kuni 165 cm’ni. Peale esimest vooru jäi alles 10 parimat meeskonda ning 60 parimat sportlast individuaalarvestuses, kellele anti võimalus startida teises voorus. Võistkondlikud medalid selguvad, kui liidetakse kokku iga meeskonna esimese osavõistluse ja teise osavõistluse mõlema vooru kolm parimat tulemust. Väikseima karistuspunktide kogusummaga võistkond võidab. Juhul, kui esikohal olevate võistkondade karistuspunktide arv on võrdne, toimuvad ümberhüpped, millest kõik tiimiliikmed võivad osa võtta. Arvesse läheb kolm parimat tulemust ja kui ka peale seda ollakse võrdsel pulgal, loeb iga võistkonna kolm kiireimat aega. Ümberhüpped võistkondlike tulemuste selgitamiseks ei mõjuta individuaalseid tulemusi.

Külalislahke Ward hoidis pinget üleval võistluse lõpuni

Alan Wade’i ehitatud 14 takistusega teine voor, kõrgusel kuni 165 cm, ei oleks saanud enam põnevamalt aset leida. Kõik 10 meeskonda soovisid võita medaleid ning mängus oli ka 2020. aasta Tokyo olümpiamängudele kvalifitseerumine. Enne seda, kui areenile lasti meeskondade esindajad, tegid oma sooritused 23 vaid individuaalarvestuses võistlejat. Neist osutus parimaks Austria esindaja Max Kühner, kes Chardonnay’ga sai puhta sõidu kirja ka teisest voorust, mis tähendas, et tema skooriks on endiselt 2,97 karistuspunkti. Esimese vooru järele juhtinud Lorenzo de Luca (ITA) ja Irenice Horta pidid sel korral leppima ühe mahaajamisega, tõstes nende tulemuse hetkel 5,19 karistuspunktini. Individuaalselarvestuses said puhtad sõidud kirja veel Danielle Goldstein (ISR) ja Lizziemary, Nicola Philippaerts (BEL) ja H&M Chilli Willi ning Jos Verlooy (BEL) ja Igor.

Kõigi silmad olid suunatud aga medalimängule, mis leidis aset Hollandi, Austraalia, Saksamaa, Iirimaa, Kanada, Suurbritannia, Prantsusmaa, Ameerika Ühendriikide, Šveitsi ja Rootsi esindajate vahel. Šveitslased (Martin Fuchs, Janika Sprunger, Steve Guerdat ja Werner Muff), kes olid kahe päeva järel liidrid, langesid medalikonkurentsist juba võrdlemisi alguses, kui Muff’i ja Daimleri kogutud 13 karistuspunkti pärast Janika Sprungeri ja Bacardi VDL’i ootamatut väljatõrkumist enam drop-score’ina arvesse ei läinud. Steve Guerdat ja Bianca saadud neli karistuspunkti kukutas meeskonna tabelis allapoole ja Martin Fuchsi (Clooney) puhas sõit päeva enam päästa ei suutnud.

Sakslased (Simone Blum, Laura Klaphake, Maurice Tebbel, Marcus Ehning), kellel oli siht silme ees, said rõõmustada Simone Blum’i ja DSP Alice’i vigadeta sõidu üle. Kui Laura Klaphake ja Catch Me if You Can OLD võtsid kaasa kolmese süsteemi viimase elemendi lati ning Maurice Tebbel ja Don Diarado lõpetasid viie karistuspunktiga, jäi viimane sõna öelda maestrol Marcus Ehningul endal. Kogenud sportlane ei vääratanud ja puhas sõit Pret A Tout’ga kindlustas lõpptulemusega 22,09 karistuspunkti võistkonnale pronksi.

Rootsi esindajad (Henrik von Eckermann, Malin Baryard-Johnsson, Fredrik Jönsson ja Peder Fredricson), kes teisele voorule vastu minnes olid neljandad, panid kõik mängu ja said kirja kolm puhast sooritust (Eckermann, Baryard-Johnsson ja Jönsson), mis tähendas, et nemad oma tulemust, milleks oli eelnevatest sõitudest kogutud 20,59 karistuspunkti enam ei suurendanud.

Henrik von Eckermann ja Toveks Mary Lou tegid eile kaks puhast sooritust. Foto: FEI/Martin Dokoupil

Kodupubliku ees võistlenud ameeriklased ei alustanud kõige paremini, kui Devin Ryan ja Eddie Blue ning Adrienne Sternlicht ja Cristalline kogusid parkuurist vastavalt neli ja viis karistuspunkti. Õnn saabus platsile Laura Kraut’i ja Zeremonie kujul, kes tegid vajaliku vigadeta soorituse, hoides meeskonna skoori enne viimast ratsanikku 16,59 karistuspunkti peal. Tuletame meelde, et rootslaste tulemus oli selleks hetkeks 20,59, mis tähendas, et kui McLain Ward ja Clinta hüppavad puhtalt, siis ümberhüppeid ei toimu ja ameeriklased võidavad. McLain näitas üles aga äärmist nn külalislahkust, andes mõlemale meeskonnale võimaluse otsustada tulemus ümberhüpetel, kui Clinta võttis kaasa ootamatult ühe lati, mis tähendas, et ka nende tulemuseks jäi peale kahte vooru 20,59 karistuspunkti.

Ümberhüpped rootslaste ja ameeriklaste vahel kujunesid ühtedeks põnevaimateks, mida Maailmamängude ajaloos nähtud. Mõlema riigi esimestena starti läinud sportlased, kelleks olid Henrick von Eckermann (Toveks Mary Lou) ja Devin Ryan (Eddie Blue), tegid puhtad sooritused. Naiste duell leidis aset teises ringis, peale mida püsis seis võrdsena, sest nii Malin Baryard-Johnsson (H&M Indiana) kui ka Adrienne Sternlicht (Cristalline) lõpetasid ühe veaga. Peale Fredrik Jönssoni (Cold Play) ja Laura Kraut’i (Zeremonie) vigadeta sõite oli seis ikka veel võrdne ning vastamisi läksid Peder Fredricson (H&M Christian K) ning McLain Ward (Clinta). Kui valitsev Euroopa meister Fredricson sai kirja nulli, olid kõikide ameeriklaste lootused Wardi õlul, sest lisaks puhtale sõidule oli vaja saada ka rootslastest kiirem aeg. Sportlane tõusis staari staatusesse, kui rada läbiti justkui lennates ning pea 2 sekundit kiirem aeg kindlustas neile kulla. Rootslased võtsid seega hõbeda ja Saksamaa pronksi.

McLain Ward peale kuldmedli kindlustanud sõitu. Foto: FEI/Martin Dokoupil

Õnnepisarad ja olümpiapiletid

Kui terve Ameerika Ühendriikide meeskond poetas nii mõnegi õnnepisara, siis vaid 25-aastane Adrienne Sternlicht ei suutnud pressikonverentsil nutmist lõpetada: “Mu parimad sõbrad ja pere on siin ja ma lihtsalt mõtlen, et mis nüüd juhtus?! Sellest unenäost ei taha ma kindlasti üles tõusta!” Laura Kraut sõnas, et võita kodupubliku ees niivõrd tugevaid sportlasi ei tulnud kindlasti kergelt ning seesugust pingelist lõpplahendust ei näe me suure tõenäosusega niipea uuesti.

Adrienne Sternlicht ja Cristalline. Foto: FEI/Martin Dokoupil

Esimesed kuus võistkonda on nüüd kvalifitseerunud 2020. aasta Tokyo olümpiamängudele ja nendeks Ameerika Ühendriigid, Rootsi, Saksamaa, Šveits, Holland ja üllatuslikult Austraalia, kellest viimane sai teises voorus hakkama kahe puhta sõiduga.

Blum juhib teed finaali

Takistussõit kulmineerub pühapäeval individuaalse kahevoorulise kolmanda osavõistlusega, mille esimesse vooru on oodatud 25 parimat sportlast. Väikeseim skoor on kirjas hetkel Simone Blum’il, kes jätkab oma esimese osavõistluse tulemusega, milleks on 2,47 karistuspunkti. Vaid 0,5 punktiga jääb maha Max Kühner (2,97) ning Martin Fuchs hoiab 4,68 karistuspunktiga kolmandat kohta. Esikümnesse kuuluvad hetkel veel Lorenzo de Luca (5,19), McLain Ward (6,08), Cian O’Connor (6,69), Fredrik Jönsson (7,23), Danielle Goldstein (7,80), Steve Guerdat (8) ja Pedro Veniss (8,17). Nagu näha, siis on vahed taaskord väga väikesed ja väikseimgi viga võib maksta medali.

Simone Blum & DSP Alice. Foto: Tryon2018 Facebook’i leht

Kõik Tryoni tulemused leiate siit

Team Jumping News | FEI World Equestrian Games, Tryon 2018

Now THAT was everything that makes this sport out of this world. 🌍An edge of your seat, nail biting jump off between US Equestrian in front of a home crowd & the reminder to never count a team out of Gold medal contention from Svenska Ridsportförbundet – Officiell sida! The moment when USA Jumping won their first FEI World Equestrian Games Team Gold…unforgettable.

Posted by Fédération Equestre Internationale on Reede, 21. september 2018