Ameeriklased võitsid Barcelonas põnevas heitluses austraallastega Challenge Cup`i

Eile pärastlõunal võistlesid Barcelonas kuus koondist, kes ei pääsenud tänasesse finaali, Furusiyya FEI Nations Cup Challenge Cup võidu eest. Põnevaks kujunenud heitluses saavutasid jänkid ümberhüpetel võidu austraallaste üle.

Eilsesse lohutussõitu, mida nimetatakse Challenge Cup, jäid osalema kuus koondist – Ameerika Ühendriigid, Prantsusmaa, Austraalia, Venetsueela, Hispaania ning Katar. Võistlus peeti ühevoorulisena, kus arvesse läksid kolme parema sportlase tulemused. Esikohale pretendeerijate võrdsete karistuspunktide kohaselt pidi arvestama ümberhüpetega, kus eriformaadina osalevad kolm sportlast, kelle karistuspunktid ja ajad liidetakse. Ümberhüpeteni Barcelonas seekord asi läkski.

Austraalia koondise koosseisus oli toimunud võrreldes üleeilsega muudatus, kui nende esinumber Edwina Tops-Alexander loobus võistlemisest. Edwina Ego van Orti oli päev varem maha võtnud suisa viis takistust ning seetõttu leiti, et hobuse vorm ja/või tervislik seisund ei ole sellise tasemega võistlusele vastav. Nagu sageli juhtub, sunnib liidri ära langemine koondise teisi liikmeid oluliselt rohkem kontsentreeruma ja pingutama. Nii läks eile ka austraallastega, kelle neli liiget ei võtnud maha ühtegi takistust, kaks sportlast said ühe karistuspunkti ületatud normiaja eest. Koondtulemus seega üks karistuspunkt (halvim arvatakse maha, seekord oli see samuti üks punkt).

Ameeriklased liikusid kaks esimest sõitjate vooru Austraaliaga samas rütmis, kuid nende kolmas sõitja Lauren Hought lõpetas hobusega Ohlala kaheksa punktiga. Seega jäi võimalus, et kui ankrunaine Beezie Madden talle Normandias kaks pronksi toonud Cortesiga teeb nulli, on kahel koondisel üks karistuspunkt ning järgnevad ümberhüpped. Kuigi normiaega sõita ei olnud kerge, suutis kogenud ameeriklanna seda ja viis oma koondise ümberhüpetele.

Ümberhüpetel tegid kolm ameeriklast nulli, Austraalial üks sõitjatest kaheksa ja nii läkski Challenge Cup võit Ühendriikidesse, mis sisuliselt tähendab tänavuses Rahvuste Karika sarjas üheksandat kohta. Ühendriike esindasid lisaks Beeziele ja Laurenile McLain Ward ja Rochild ning neljapäeval võistelnud Kent Farringtoni ja Voyeuri välja vahetanud Margie Engle ja Royce. Nimetagem ära ka suurepärase üllatuse teinud Austraalia koondise sõitjad: Jamie Kermond ja Quite Cassini, James Paterson-Robinson ja Boris III, Julia Hargreaves ja Vedor ning Amy Graham ja Bella Baloubet. Kõik nimetatud austraallased treenivad hetkel Euroopas, kusjuures Paterson-Robinson juba viimased 14 aastat. Amy Graham, kes ehitab endale Normandias talli, saabus Euroopasse aasta tagasi, Jamie Kermon käesoleva aasta jaanuaris. Kermondki plaanib Euroopasse jääda lähemaks paariks aastaks. Julia Hargreaves on vanal kontinendil viibinud kolleegidest vähimat aega, saabudes siia mõned nädalad tagasi.

Kolmandal kohal lõpetasid Challenge Cup`i mullused Rahvuste Karika võitjad prantslased. See nädal ei olnud tiitlikaitsjatele, kes mäletatavasti teenisid hiljuti kodumaal MM-i hõbemedalid, sugugi õnnelik. Kahel võistluspäeval ei teinud nende koondises keegi puhast sõitu. Reedel saavutati Challenge Cup kolmas koht 12 karistuspunktiga. Prantslaste koondisesse kuulusid Penelope Leprevost ja Nayana, Jerome Hurel ja Quartz Rouge, Simon Delestre ja Qlassic Bois Margot ning Kevin Staut ja Estoi Aqui de Muze HDC.

Finaali korraldajad hispaanlased leppisid seekord 14 karistuspunkti juures Challenge Cup neljanda kohaga. Viiendad olid 17 punktiga Venetsueela takistussõitjad ning kuuendal kohal lõpetasid kolmekesi võistelnud Katari koondislased. Katar muide võitis kaks nädalat tagasi Lõuna-Koreas peetud Aasia takistussõidu meistrivõistlustel võistkondliku kuldmedali ning suure tõenäosusega olid hobused pikast ülelennust veel väsinud. Katari koondise peatreener, Global Champions Touri peakorraldaja, belglane Jan Tops mainis finaalieelses intervjuus, et vaatamata kõigele otsustati Katari takistussõitjatega, keda favoriitideks ei peetud, Barcelonas osaleda, sest sellisest suurvõistlusest saadav kogemus on hindamatu. Aasia meistrivõistluste kohta lisagem huvitavate faktide rubriigist, et sealseks väliskohtunikuks oli Soome Level 4 taseme kohtunik Caesar von Waltzer, kes vähem kui nädalapäevad pärast Aasia tiitlivõistluste lõppemist juhtis kohtunike kogu tegevust Tallinn International Horse Show`l.

Täna hilisõhtul selgitatakse Barcelonas selle hooaja Rahvuste Karika võitja. Stardijoonele asuvad Madalmaad, Belgia, Suurbritannia, Rootsi, Itaalia, Kanada, Saksamaa ja Brasiilia esinduskoosseisud. Võistlust teeb otseülekande FEI TV, kodulehekülje leiate aadressilt http://www.csiobarcelona.com/en/index.asp