Andreas Helgstrandilt nõutakse miljoneid

Andreas Helgstrand 2023. aasta EMil Jovianiga. Tänavu on mees sunnitud olema võistluspausil, Jovianiga võistleb Patrik Kittel. ©FEI/Leanjo de Koster

Skandaalsel Taani ratsasportlasel ja ärimehel Andreas Helgstrandil on käsil kohtuvaidlus jõuka Rootsi perekonnaga. Põhjuseks haige hobuse müümine terve hobuse pähe.

Taani väljaanne Nordjyske kirjutab (“Kræver millioner: Spotify-stifters kone sagsøger Helgstrand”), kuidas Rootsi koolisõitja Sofia Ek, endine Wall Street Journal ajakirjanik, kes on abielus Spotify asutaja ja miljardäri Daniel Ekiga, on esitanud nõude Helgstrand Dressage vastu, nõudes viimaselt miljoneid. Kuid Sofia nõue ei puuduta üksnes Helgstrandi ennast, naine soovib hageda ka Helgstrandi pikaaegset veterinaari.

Kohtuvaidlus ei saaks tulla ebasobivamal ajal, kuna Helgstrandil on käsil Global Equestrian Groupi finantskriisi lahendamine (loe pikemalt Eurodressagest “Gestüt Famos, aka Helgstrand Germany, Sold to German Breeder and Investor”). Tegu ei ole ka esimese korraga, kui Helgstrandi süüdistatakse küsitavates müügivõtetes (Hobumaailm- “Helgstrand kriitikatule all”).

Hobust on korduvalt tagastatud

Käimasolevast kohtuvaidlusest ei ole palju teada, kuna kohus on keeldunud dokumente meediaga jagamast. Samuti on keeldunud kommentaaridest osapooled ise.

Küll aga on ajalehele teada, et vaidlus puudutab hobust nimega Quarton. Nordjuyske allikad on kinnitanud, et hobune on kannatanud aastaid hingamisteede häirete käes. See tähendab, et hobusel on olnud raskusi hingamisega ja ta teeb hingates vilisevat häält.

Sofia Eki sõnul ei teavitatud teda enne ostmist hobuse hingamisraskustest. Nordjuyske tegi kindlaks, et hobust on müüdud mitmel korral, kuid saadetud mõne aja pärast tagasi Helgstrandi müügitalli. Hobuse omanikuks on olnud sellised sportlased nagu Charlotte Jorst ja Anna Kasprzak. Rahvusvahelisel tasemel ei ole hobune võistelnud alates 2018. aastast.

Hobuse vaatas enne ostmist üle Højgård Horse Hospitali veterinaar Jonas Rasmussen. Rasmussen on tihedalt seotud Helgstrandiga ja üks kliinikutest asub lausa Helgstrandi tallides. Tegu ei esimese skandaaliga, kuhu veterinaar on Helgstrandi tõttu sattunud.

Möödunud aastal ületas Helgstrand uudiskünnist, kui temalt võeti ära Taani meistrivõistlustel võidetud pronksmedal. Põhjuseks enne pühapäevast muusikalist vabakava hobusele manustatud ravimid, millest võistlustel olevat peaveterinaari ei teavitatud. Arst, kes Joviani ravis, oli Rasmussen.

Quarton ei ole ainus hobune, kelle Ek on Helgstrandilt ostnud. Hiljuti ostis Sofia Ek Helgstrandilt endise Isabell Werthi võistlushobuse Belantise. Werth tegi Belantisega mõned stardid, kuid tõelise tähelennu sai hobune Alexander Helgstrandi käe all, kes võistles hobusega edukalt noorteklassis.