Andres Udekülli tabas Kakegawa avapäeval ebaõnn soojendusel

Täna, reedel, sai Jaapanis Kakegawas avalöögi üle kümne aasta esimene Jaapani rahvusvaheline võistlus, kus eestlastest osaleb Andres Udeküll, kes esimesel päeval paraku paremate hulka ei jõudnud.

Andrest, kes osaleb võistlusel ruunaga, kel nimeks Willi Wonka, tabas 135 cm kõrguste takistustega sõidu eel soojendusel täielik ebaõnn. Eelnevates treeningutes hästi hüpanud ja soojenduselgi seda teinud Willi Wonka ei pannud viimaseks plaanitud hüppe järgselt üht esimest jalga õigeaegselt maha, mispeale võistluspaar kukkus. Võistlusesse tehti koheselt paus, mille järgselt kohale rutanud veterinaarkomisjon andis siiski loa startida. Paraku oli Willi Wonka kukkumisest niivõrd hirmunud, et eelnevalt näidatud head hüpped olid kadunud. Raja lõpu poole muutus hobune küll kindlamaks, kuid teisel takistusel saadud tõrge ja sellele järgnenud sama takistuse maha-ajamine Tabel C parkuuris parimate hulka jõuda ei võimaldanud.

Võitja selgus aga moel, mis ei ole ühegi kohtunike kogu unistuseks. Viimasena startinud rootslanna Malin Parmleri ja hobuse Quand H sõidu ajal käis üle väljaku võimas tuuleiil, mis lükkas maha üheksanda takistuse. Kohtunikel tuli ratsanik peatada. Sellistel puhkudel teatavasti käivitatakse aeg samas kohas, kus peatati, kuid nagu lugejad isegi aru saavad, on sellisese situatsioonis suur inimlik risk, lisaks võib sellisest peatusest mõni ratsanik saada eelise, mõni vastupidi. Antud juhul annab asjale oma vürtsi asjaolu, et Parmleri ja Quandi finiši järgselt näitas tabloo aega 71.65, senine liidriaeg oli aga olnud 71.66! Võta nüüd kinni, kes neist tegelikult kiirem oli. Kuulasime Rootsi hümni. Teisele kohale jäi kohalik ratsanik Shinichiro Sugiyame hobusel Fuaran, kolmandana lõpetas britt John Whitaker hobusel GK Ciao.

Muide, Malini võidule lisab veelgi vürtsi asjaolu, et ta ei plaaninudki selle hobusega startida. Tegemist on nimelt tema poolt viis aastat tagasi Jaapanisse müüdud hobusega, millega kohalik omanik väga hästi hakkama ei saanud. Neljapäeval oli omanik hüpanud kõrgusel 110 cm ja mitte just parimal moel. Võistluspäeva eelsel õhtusöögil tegi omanik rootslannale pakkumise selle hobusega võistelda, mille viisakas skandinaavlanna mitte just suure rõõmuga vastu võttis. Täna oli aga rootslanna juba oma otsuse üle palju rõõmsam.

Päeva kõrgemas sõidus oli takistuste kõrguseks 145 cm, arvestuspõhimõtteks jällegi Tabel C. Kaks esimest kohta tulid eurooplastele, kuid tuleb tõdeda, et rendihobuste tase sellise kõrguse jaoks ei ole piisav. Ükski paar, kelle hulgas loomulikult arvukalt jaapanlasi oma hobustel, ei suutnud läbida rada takistusi maha ajamata. Viimane ei ole Tabel C puhul küll peatähtis, kuid arvestatav märk sellegi poolest. Ühe maha aetud takistuse juures osutus parimaks sakslane Felix Hasmann hobusel Bum Crazy Split, teisena sama mahaajamiste hulgaga Sidney`s olümpiavõitjaks kroonitud Jeroen Dubbeldam hobusega Calvino Z. Teistel eurooplastel pudenes takistusi oluliselt rohkem ning auhinnalistele kohtadele ei jõutud.

Laupäeval stardib Udeküll kõrgusel 140 cm. Jääme lootma, et hobusel on homseks tänane kukkumine meelest läinud ning treeningul näidatud hüpped saavad teoks ka võistlusväljakul.