Arma ratsatalus toimus kestvusratsutamise koondise talvine kliinik

Kestvusratsutajad lumistel ja jäistel Rutja radadel. Foto: Mari Saar

Möödunud nädalavahetusel testisid kestvusratsutamise koondise kandidaadid võistlusvormi Arma ratsatalus toimunud talvises treeninglaagris. Kestvusratsutajad valmistuvad veebruari lõpus Araabia Ühendemiraatides toimuvateks maailmameistrivõistlusteks (MM), kus kõrbekuumuses tuleb läbida 160 km. Ühtlasi on tegu esimese korraga, kui MMil on seenioride klassis välja panna meeskond! 

MM-i kvalifikatsiooni on täitnud 6 võistluspaari – Brenda Prants ja Assman, Lilian Schönberg ja Amal el Awrah, Tiina Kuusepuu ja Gabryel, Eveli Pärna ja Ragazza, Taavet Tikk ja Meriin ning Katriin Kalle ja Mister Tondi. Laagris olid seekord kohal esimesed viis, sest Katriin ja Tondi sõitsid juba detsembris AÜE-sse MM-iks valmistuma.

Eelmisest hooajast saadik on koondise kandidaate aidanud Tšiili veterinaar ja treener Fernando X Medina Guerrero, kes viis ka seekord treeninguid läbi ning hindas hobuseid. Fernando on äärmiselt kogenud kestvusratsutamise veterinaar ning treener ja võimalus temalt järjepidevalt nõu saada on meie sportlasi palju edasi aidanud. Oleme Eestis jõudnud kestvusratsutamisega punkti, kus maailma tippvõistlusele kvalifitseerujaid on enam kui riigile eraldatud kohti ning seetõttu tuli teha valik, kes pääsevad MMile. Laagrist saadud info abil valiti välja 5 võistluspaari, kes esindavad Eestit MMil. Nendeks osutusid Tiina Kuusepuu ja Gabriel, Lilian Schönberg ja Amal el Awrah OX, Eveli Pärna ja Ragazza, Brenda Prants ja Assman ning Katriin Kalle ja Mister Tondi. Reservis on Taavet Tikk ja Meriin.

Meeskonda kuuluvad veel chef d’Equipe Õnne Halliko, veterinaar ja treener Fernando X Medina ning füsioterapeut Laura Liivamägi.

Talvine treeninglaager Arma ratsatalus

Laupäeva hommik algas hobuste veterinaarse ülevaatusega ning seejärel läbiti Rutja lumistel ja jäistel teedel kokku 50 km. Distants oli jagatud kolmeks ringiks ja pärast iga ringi toimus hobuste ülevaatus. Fernando saatis võistluspaare ka rajal ning tegi vahepeal väikeseid metaboolse seisundi kontrolle. Fernando pani hoolikalt kirja kõigi hobuste plussid ja miinused ning andis jooksvalt näpunäiteid, kuidas veel tõhusamalt tegutseda. Laupäeva õhtul, pärast väsitavat treeningut ning kosutavat õhtusööki, vaatas ratsanikud üle ka füsioterapeut Laura Liivamägi. Kestvusratsutamise tulemuses on võrdne roll nii hobuse kui ka ratsaniku heal füüsilisel vormil ning võrdselt tuleb hoolitseda mõlema eest. Laura andis ratsutajatele näpunäiteid, kuidas oma füüsist veelgi parandada ning kuidas ennetada juba esinevaid tervisehädasid.

Foto: Mari Saar

Pühapäeva hommik algas taas hobuste ülevaatusega. Boksist tuli võtta külm hobune ja teda kohe veterinaarile esitleda. Seeläbi paistsid eriti hästi silma hobuste tugevad ja nõrgad kohad. Fernando jäi Eesti hobuste ja ratsanike tasemega väga rahule ning leidis, et meil on palju potentsiaali. Kõik paarid said kiita juba tehtud töö eest ja saadi kinnitust, et siit saab ainult paremaks minna. Väga tore oli ka tõdeda, et kuuest kvalifikatsiooni täitnud hobusest 5 on aretatud ja kasvatatud Eestis, mis annab kinnitust, et Eestis on kestvushobuste aretus väga heal tasemel ning järjest kasvav suund aretuses. Päeva lõpetasid Fernando ja ratsanike üks-ühele vestlused, kus kõik said oma hobuste kohta väärtuslikku tagasisidet ning näpunäiteid. 

Eesti kestvusratsutajad on väga tänulikud Fernandole, Arma ratsatalule ja Eesti Ratsaspordi Liidule selle võimaluse eest kaks päeva laagrit pidada ning ennast harida. Oli väga põnev ja sisukas nädalavahetus ning tean, et kõik said palju uusi kogemusi ning teadmisi, mida MM-iks valmistudes ära kasutada. 

Võistluste info leiad SIIT.