Aserbaidžaani Spring Cup võidukarika võttis Kaie Aamisepp

Nädalavahetusel, kui Saku Suurhallis sai nautida meie aasta suurimat ratsaspordisündmust, jätkus eestlasi võistlema ka väljapoole Eestit. Rahvuslikul takistussõiduvõistlusel Aserbaidžaani pealinnas Bakuus osales väga heade tulemustega tänavu viimast aastat noorteklassis võistlev 21-aastane Kaie Aamisepp.

Tegemist oli avatud klassi 130 cm kõrguse kahevoorulise ümberhüpetega parkuuriga. Kaie startis kokku kolmel hobusel. Kahe hobusega kolmest, kelleks olid 7-aastased täkud Carreras MNM (i. Cassini I, ei. Cor de la Bryére, s. Saksamaal) ja Tall Boy MNM (i. Querlybet Hero, ei. Quidam de Revel, s. Belgias), läbis ta mõlemad voorud puhtalt. Tall Boy ja Kaie tulemuseks pärast ümberhüppeid

oli auhinnaline 5. koht. Carrerasega starditi ümberhüpetel viimasena, puhta ja kiire sõiduga teeniti välja esikoht ning sealse publiku tormiline aplaus.

Võistlus ise toimus Bakuu linnalähedases kaasaegses avaras ratsakeskuses. Bakuu kliima on oktoobris veel küllaltki pehme ja soe, sel aastaajal ka võrdlemisi kuiv, samas on paik erakordselt tuuline. Siiski võimaldab see oktoobri algul veel võistelda väljas. Aserbaidžaanis pole rahvuslikel võistlustel hobustele kombeks rosette jagada. Hobuseomanikule jäävad võitu meenutama karikas ning auhinnarahad, sõitjale kuldses raamis diplomid.

Kaie kommentaar võistlusele oli, et kõige suuremad kõhklused esimese võistluse eel väljaspool Euroopat puudutasid küsimust, milline võiks olla Lõuna-Kaukaasias Kaspia mere läänekaldal Gruusia ja Iraani naabruses asuva riigi parkuuride tase ning rajameistrite käekiri. Positiivse kogemusena selgus, et rajad oli äärmiselt tehnilised ja nõudlikud, seega väga euroopalikud ning võistluste üldine korraldus samuti suurepärasel tasemel.

Selgitust vajab veel ehk võistluse nimetus. Kui kodused imestasid, miks aserbaidžaanlased sügisel toimuvat võistlust veidral moel Spring Cup’iks ehk inglise keelest tõlgituna Kevadkarikaks nimetavad, siis tegelikult on Aserbaidžaani Ratsaliit takistussõidus kõige rohkem malli võtnud Saksamaalt, seega Spring Cup tuleb hoopis saksakeelsest sõnast „springen“, mis tähendab „hüppama“.

Ülle Aamisepp