Avapäeval näitasid suurepärast vormi pea pooled takistussõitjad

Täna oli Londonis esimene takistussõidupäev, mille põhiline eesmärk oli hobuseid ja võistlejaid järgnevateks ette valmistada. 75st startijast läbis esimese puhtusele peetud kvalifikatsiooni vigadeta koguni 32 paari.

Kõigepealt seletame veidi lahti reegleid. Individuaalse kulla nimel tuleb hüppamas käia viis korda – läbida tuleb 3 kvalifikatsiooni ning kahevooruline finaal – meeskondlikud medalid selgitatakse aga kahe osavõistluse tulemusel.

Esimesest kvalifikatsioonist, mis oli täna, pääseb edasi teise 60 paremat individuaalsportlast ning kõikide tiimide liikmed, mis põhimõtteliselt tähendab, et edasi said kõik võistkonnad ning 63 individuaalratsanikku (edasi pääsevad ka kõik 60. kohta jagavad paarid). Kolmandasse kvalifikatsiooni pääseb 45 vähim karistuspunkte kogunud paari ning 8 paremat võistkonda. Individuaalse finaali A vooru läheb 35 paremat kolme kvalifikatsiooni koondtulemuste alusel ning B vooru omakorda A vooru 20 paremat. Medalistid selgitatakse A ja B vooru koondutulemusel ning loomulikult viigi korral toimuvad ümberhüpped.

Esimesel ehk tänasel võistlusel võistkonnad veel punkte ei kogunud, kuid tulemusi kasutatakse teise osavõistluse stardijärjekordade moodustamiseks. Teine osavõistlus on võistkondadele esimeseks kvalifikatsiooniks kahest. Meeskondlikud medalid selgitatakse pärast kolmandat osavõistlust iga tiimi kolme parema liikme kahe osavõistluse tulemuste liitmisel. Vajadusel viiakse läbi ümberhüpped.

Hobused, kes OMil osalevad, peavad olema vähemalt 9aastased. Igas riigist võib osa võtta 4 paari, võistkonna moodustavad 3-4 sportlast.

Esimene kvalifikatsioon lõppes mitmele suurele sportlasele nukralt

Esimene osavõistlus oli tõeline tutvumisparkuur, mis osutus jõukohaseks väga paljudele, nimelt 32-le paarile, 8 paari said vaid 1 kp ületatud normiaja eest. Individuaalne medalijaht lõppes 12 jaoks, kuid võitskondadest jätkavad kõik. Välja langenute hulgas on näiteks Beezie Madden (USA), Christian Ahlmann (GER), Vladimir Tuganov (RUS) ja Aleksandr Onischenko (UKR).

Suurimate ebaõnnestujate hulka võib lugeda Saksamaad esindava Christian Ahlmanni, kel sujus parkuur Codex One’il plaanikohaselt kuni eelviimase takistuseni, millel tuli mahaajamine. Sealt edasi läks asi ainult halvemaks, kuna hüpe jäi kaugeks ka viimaseks takistuseks olnud süsteemi esimese tõkke jaoks, mis samuti langes. Paar kaotas tasakaalu ja rütmi ning tõrkus B ette. Teisel katsel süsteem õnnestus, kuid 12 kp distantsilt, lisaks ületatud normaja eest 3 ei olnud kindlasti tulemus, milleks mitmete tiitlitega pärjatud Ahlmann valmis oli. Individuaalne võistlus on neile nüüdseks ootamatult kiiresti lõppenud, kuid võistkonna jaoks õnnestub ehk anda oma panus.

Christian Ahlmann ja Codex One

Ebaõnne osaks said ka rootslased, kelle esindaja Lisen Fredricson hobusel Matrix kolmandale tõkkele, milleks oli enamustele jõukohane kolmik, koledal moel sisse koperdas ning viltu läinud hüpe lõppes kukkumisega. Õnneks polnud asi nii halb kui paistis ning paar võib jätkata homsel meeskondlikul võistlusel.

Enda üle ei tundnud täna uhkust ka staažikas USA takistussõitja Beezie Madden, kel ei jätkunud kummalgi korral piisavat hoogu 9ndaks tõkkeks olnud süsteemi jaoks. Mõlemal katsel tõrkus ameeriklanna hobusel Via Volo B ette ning elimineeriti. Ka nemad jätkavad vaid võistkonna arvestuses.

Beezie Madden ja Via Volo sellest hüppest kaugemale ei jõudnud

Päeva suurim üllataja oli minu jaoks jaapanlane Taizo Sugitiani hobusel Avenzio, kes võistleb juba oma viiendatel Olümpiamängudel, ning tegi kena puhta sõidu. Sama ei saa öelda tema kaasmaalase kohta, kes sõitis nagu jaapanlased sageli, kogudes 20 kp. Sugitani elab nüüd Saksamaal ega tunne enda sõnul koduigatsust. "Sa pead elama Euroopas, kui tahad ratsaspordis kuhugi jõuda," arvas ta ning tundis ühtlasi rõõmu lühikese reisi üle Londonisse.

Taizo Sugitiani ja Avenzio

Heas vormis on hollandlased, kelle võistkonna kõik liikmed täna ainsana vigadeta lõpetasid. Kui mõned ebaõnnestumised välja arvata, on seni tugevad olnud ka sakslased, šveitslased, belglased, brasiillased, prantslased, rootslased ja ameeriklased, 3-4 kp kogusid täna samuti mitu tiimi, seega kõik on alles ees.

Mõned tsitaadid tänasest:

Marcus Ehning (GER), 1 kp (Plot Blue)

"Ma pole pettunud, kõik läks hästi. Tahtsin lihtsalt sõita puhtalt ja teadsin, et ajaga on natuke kitsas käes. Järgmised ringid nõuavad hobustelt nii palju, et täna polnud mõtet üle pingutada."

Steve Guerdat (SUI), 0 kp (Nino des Buissonnets)

"Ma olen oma hobusega väga rahul. Tavaliselt ta alustab kehvasti ja läheb lõpupoole paremaks, kuid täna oli tal väga hea päev."

Nick Skelton (GBR), 0 kp (Big Star)

"Täna oli mõnus rada, edaspidi läheb kõvasti raskemaks. Rahvas keeras hobuse veidi ärevaks, kuid ta hüppas hästi nagu alati!"

Luciana Diniz (POR), 8 kp (Lennox)

"Ma pole kunagi elus kahte tõket maha ajanud ja see teeb mind õnnetuks. Kuid loodetavasti ikka pääsen edasi."

Philippe le Jeune (BEL), 0 kp (Vigo D’Arsoilles)

"Vigo on suur isand. Ta on domineeriv ja julge ning ma võin 200% temale loota. Kodus on ta hoopis teistsugune, aga siin areenil ta on lihtsalt väga cool."

Janne Friederike Meyer (GER), 0 kp (Lambrasco)

"Lõpuks ometi hakkas võistlus pihta! Olen lihtsalt nii õnnelik oma tulemuse üle. Tiimi kvalifitseerumine võttis nii kaua aega ja alguses ma mõtlesin, et sellestki on küllalt, kuid nüüd on kõik muutunud teistmoodi reaalseks. Briti publik on maailma parim ja olen tänulik, et nad toetavad absoluutselt kõiki esimesest viimaseni, mitte ainult omasid."

Janne Friederike Meyer ja Lambrasco

Beezie Madden (USA), 2 tõrget (Via Volo)

"Kõik sujus suurepäraselt, kuid siis ta hakkas minuga veidi võitlema ja kogu hea töö läks untsu. Volo ei ole viimasel ajal palju võistelnud ning sattus ilmselt liiga pabinasse kõigest ümbritsevast. Õnneks ülejäänud meeskond tegi tubli töö ja ma pean end lihtsalt homseks kokku võtma."

Christian Ahlmann (GER), 15 kp (Codex One)

"Codex on väga ettevaatlik hobune. Tal ei ole palju kogemusi. Tulin siia kõrgete ootustega ja loomulikult see tulemus ei ole rahuldav. Annan oma parima, et meeskonna jaoks homme vormis olla. Ma ei saa päris hästi aru, mis juhtus täna, ilmselt ta ehmus sellest, et eelviimane tõke tuli maha. Ma vist pean end õnnelikuks pidama, et teisel korral süsteemist üle sain."

Rolf-Göran Bengtsson (SWE), 0 kp (Casall)

"Kõik läks peaaegu nii nagu ma plaanisin, kuid samas minu hobune oli päris üllatunud, nähes seda Stonehenge takistust (viimane süsteem, mille külgväravateks on massiivsed kivid). Rootsi lipu kandmine avatseremoonial oli suurim au minu senises elus, nautisin iga hetke sellest."

Rolf-Göran Bengtsson ja Casall

Cian O’Connor (IRL), 0 kp, (Blue Loyd 12)

"Ratsasport on enesekindluse küsimus. Mulle tundub, et rahvas toetas mind tohutult. Esimesel päeval on tähtis esineda hästi, muidu on koguaeg tunne, et ajad iseenda saba taga."

Maikel van der Vleuten (NED), 0 kp, (Verdi)

"Olen väga õnnelik, minu hobusele meeldib pidevalt tagant üles lüüa ja mängida, kuid kui ta seda teeb, tean, et ta tahab puhtalt hüpata. Alati võib mõni asi parem olla, kuid kokkuvõttes olime ju puhtad."

Meredith Michaels-Beerbaum (GER), 0 kp, (Bella Donna)

"Avastasin selle hobuse 4aastasena, mil ta kuulus minu parimale sõbrale. Ütlesin talle pärast hobuse proovimist, et kui ta iial kavatseb teda müüa, siis ma soovin osta. 2 aastat hiljem nii läkski. Minu sõber istub nüüd tribüünil ja vaatab meie esinemist, olen nii tänulik, et ta müüs mulle OM hobuse. Täna läks meil muidugi hästi, kuna rada polnud liiga raske, kuid olen kindel, et näeme sootuks teisi tulemusi homme."

Meredith Michaels-Beerbaum ja Bella Donna

Rodrigo Pessoa (BRA), 1 kp, (Rebozo)

"Pärast pikka ootamist oli päris hea lõpuks alustada. Suurbritannia on tõeline hobuste-riik ja siin on absoluutselt fantastiline võistelda."

Edwina Tops-Alexander (AUS), 0 kp (Itot du Cateau)

"Mida vanemaks mu hobune saab, seda paremaks ta läheb, tunneme teineteist nii hästi. Ta on supervormis. Endale ma sooviks aga mingisugustki närvi, mis mind enne starti veidi elavdaks, kuna ma kipun liigselt lõõgastuma."

Edwina Tops-Alexander ja Itot du Cateau

Kevin Staut (FRA), 0 kp (Silvana)

"Suurepärased tõkked, väga originaalsed – ratsanikud hindavad ka kunstilist aspekti, mitte ainult tehnilist."

Kevin Staut ja Silvana

Eric Lamaze (CAN), 0 kp, (Derly Chin De Muze)

"Noh, Hong Kong see just ei olnud, aga iga puhas sooritus on abiks. Derly pole eriti kogenud hobune, kuid ta on see-eest tõesti töökas ning oma vanuse kohta suurepärane. Me alles harjume teineteisega. Hicksteadis oli peidus vähemalt veel üks Olümpa, kahjuks ei olnud see talle ette määratud.."

Eric Lamaze ja Derly Chin De Muze tõusevad eelviimasele tõkkele