Balti Koolisõidu Liiga esimese etapi edukaimaks riigiks osutus Eesti

Kahepäevase Balti Koolisõidu Liiga esimese etapi võitis võistkondlikus arvestuses Eesti 668,226 punktiga, teiseks jäi Läti (649,002) ja kolmanda koha sai Leedu (265,092). Pühapäevased sõidud on Postimehe veebis järelvaadatavad, lisatud ka galerii.

Parim riik selgus viie kõige parema tulemuse summana ja eestlastel läks võistlus üsna hästi, kuigi trotsida tuli nii lausvihma kui kõrvetavat päikest ja jäist tuult. Ruilas oli kohal üllatavalt suur hulk võistlejaid, kokku 87 paari neljast riigist, mistõttu oli võistlus osaliselt viidud üle kahele väljakule. Konkurents oli tihe, nagu seda näitasid nii mitmegi võistlusklassi tulemused.

Seenioride klassis oli võistlustules ebatavaliselt suur arv võistluspaare: lausa 16 paari esimeses osavõistluses ja 13 teises Eestist, Leedust, Lätist ja Soomest. Nn Väikese Auhinna tasemel sai näha mitmeid ilusaid sõite, eriti rõõmustasid silma Grete Hussari (Saaremaa RSK) ja Rohan Warriori (68,925%) ning Getter Kanguri (Tondi RSK) ja Ashwani (67,150%) esitused teises osavõistluses. Esikoha saavutas seenioride arvestuses kahe osavõistluse tulemusena Sandra Sysojeva (LTU) võimsal Furstil, saades lõpptulemuseks 135,925 protsendipunkti (66,500% ja 69,425%). Teise koha sai soomlanna Katariina Wolin hobusel Mallendina (kokku 134,181 p, 66,131% ja 68,050% ) ja kolmanda koha Grete Hussar (134,109 p, 65,184% ja 68,925%).

Grete Hussar jäi oma II osavõistluse sooritusega väga rahule. „Hobune oli väga hea ja meil tuli sõit hästi välja. Mõnus tunne jäi sellest võistlusest,“ lausus sportlane.

Sandra Sysojeva (LTU) ja Furst. Foto: Külli Tedre

Noorte 4 paari sõitsid M-tasemel ja tulemused olid suhteliselt tasavägised. Kokkuvõttes saavutas esikoha Laura Ivanova (LAT) hobusel Radamira tulemusega 129,233 p (osavõistluste tulemused vastavalt 63,631% ja 65,602%). Teisele kohale tõusis Marii-Heleen Raidmets (Audruranna RSK) hobusel Rokit (127,936), saades kõrgemad protsendid I osavõistluses (64,324%) ja II koha protsendid teisel päeval (63,611%). Kolmandana lõpetas Kaisa Falkenberg (SA Tallinna Ratsaspordikool) ponil Ratira (124,998) saades osavõistlustes tulemuseks vastavalt 63,424% ja 61,574%.

Juuniorid sõitsid liiga arvestuses tasemel L-raskem ja M, kokku 9 paari I ja 7 II osavõistluses. Helena Kaal ja Cassander (Viljandimaa RSK) olid I osavõistluse esimesed 67,136 protsendiga, kuid teises osavõistluses pidid nad alla vanduma Stella-Marii Tammele ja Calendulale ning said liiga I etapi kokkuvõttes teise koha 131,008 protsendipunktiga. Esikoht läks paarile Tamme-Calendula, tulemusega 131,584 (66,927% ja 64,657%). Kolmanda koha saavutas Hanna-Greta Peeters (Tondi RSK) hobusel Stallone, saades kokku 127,258 protsendipunkti (64,219% ja 63,039%).

Laste arvestuses sõideti L-kergemat skeemi. Siin osales kokku 14 paari. Kahe osavõistluse tulemusena sai esikoha Helena Kaal hobusel Cassander 135,834 protsendipunktiga. Nemad said I osavõistluses neljanda tulemuse (68,111%) ja II osavõistluses esikoha tulemuse (67,722%). Kokkuvõttes teise koha sai Carinee Ainola (Niitvälja RSK) ponil Rant (134,556 p), saades osavõistlustes tulemuseks vastavalt 69,333% (I koht) ja 65.222% (III koht). Kolmanda koha saavutas Aleksandra Sile (LAT) hobusel Dina tulemusega 133.556 punkti. Tema tulemused osavõistlustes olid vastavalt 66,945% ja 66,611%.

Helena Kaal näitas head minekut. Foto: Külli Tedre

Harrastajate klassis osales L-kergemal tasemel kokku 11 võistluspaari laupäeval ja 10 pühapäeval. Parimatulemuse sõitis mõlemal päeval välja Eesti paar Jekaterina Rastoštšenkova (RSK KRT) ja Dana Delany saades laupäeval tulemuseks 69,444% ja pühapäeval 67,889% ning kokkuvõttes 137,333 protsendipunkti. Teiseks tuli I osavõistluses Gunita Sumska-Zagata (LAT) hobusel Dustnov V (66.278%), kes II osavõistluses olid alles kuuendal kohal, kuid sellest piisas kokkuvõttes II koha jaoks tulemusega 130,334. Lõpparvestuses kolmanda koha teenisid Daiga Gravite (LAT) ja Leilani, saades I osavõistluses tulemuseks 65,556%, II osavõistluses kolmanda tulemuse 65,556% ja kokkuvõttes 129,778 punkti.

Lisaks Balti Liiga võistlusklassidele saadi võistelda ka avatud klassides ja noorte hobuste sõitudes.

Grand Prix sõideti avatud klassina. Esimesena lõpetasid laupäeval Dina Ellermann (Tondi RSK) ja Landy’s Akvarel tulemusega 65,460%, muusikalises vabakavas saadi tulemuseks 67,125%, mis andis kokkuvõttes esikoha ( 132,585). Teine koht läks Sandra Sysojeva (LTU)ja Forvaterile, kes said kokku 129,655 punkti (GP 62.280% ja vabakava 67,375%. Kolmandana lõpetas Sirpa Degerth-Kaldi (FIN) hobusel Gringo tulemusega 128,270 p, saades osavõistlustes tulemuseks vastavalt 63,760% ja 64,510%.

Dina Ellermann sõnas võistluse kommentaariks, et tegemist oli esimene välishooaja võistlusega ning hobune oli veel veidi rabe. „Landys liiga täna väga erutunud ja seepärast läks vabakava üle kivide ja kändude. Kuid minu uued hobused, kellega võistlusel madalamatel tasemetel osalesin, on paljulubavad. Hetkel valmistume Põhjamaade Mängudeks, mis toimub Soomes kuu lõpus. See võistlus oli nö vormi proov, et vaadata, mis vajab veel kohendamist,“ sõnas valitsev Eesti meister.

Katrin Tinno ja Dina Ellermann. Foto: Külli Tedre

M-klassi avatud arvestuse võitis Dina Ellermann hobusel Donna Del Lago (132,999) ja L-taseme arvestuse Tiina Kuusmann (RSK KRT) hobusel Rimbaud (134,839).

4-5-aastaste hobuste sõidus võitis kahe päeva kokkuvõttes Rutt Margus (Liivimaa RK) hobusel Rossini tulemusega 144,400 protsendipunkti. 5-6-aastaste sõidus võitis Leedu paar UrtÄ— BalčiÅ«naitÄ— ja Barkhat tulemusega 148,800 protsendipunkti.

Võistluse ühel peakorraldajatest Ellen Vatselil jagus vaid kiidusõnu kogu oma meeskonnale. „Tahaksin siinkohal väga tänada Ruila talli tiimi vastutulelikkuse eest ja kõiki abilisi. Eriti suur tänu läheb Eesti Koolisõidu Fänniklubile, kes ennastunustavalt igal pool kaasa aitasid!“ kiitis Vatsel. Ta lisas, et nii suur võistlejate arv oli meeldiv üllatus. „See näitab, et Balti Liiga idee töötab ja on vajalik,“ lisas Vatsel.

Balti Koolisõidu Liiga järgmised etapid toimuvad 16.-17. juulil Leedus ja 13.-14. augustil Lätis.