Benas Gutkauskas: Ma olen maksimalist. Kõiges.

Hiljuti Hollandi linnas s´Hertogenboshis kasutasime avanenud võimalust intervjueerida lõppenud hooaja meie liiga võitjat, Leedu takistussõidu tänast esinumbrit Benas Gutkauskast.

Alustame traditsiooniliselt : millal ja kus alustasid ratsutamist?

Ratsutamisega alustasin, kui olin 14. See oli isa soov või pigem isegi käsk. (toim. Benase isa Gediminas on Leedus tuntud hobusekasvataja ning tänane Leedu Ratsaliidu president). Varem sõitsin karti ja vägagi edukalt. See meeldis mulle siis ja tegelikult on autosport mulle tänagi meelt mööda.

Sinu autospordihuvi olen ennegi kuulnud. Mulluse Riia MK-etapi ajal olid minu

mäletamist mööda vist hoopiski autospordivõistlustel?

Olin. Samal ajal oli Leedus suur autode ringrajavõistlus ja otsustasin sellel osaleda. Tulemusega jäin rahule. Leedus ja Poolas on autode ringrajasõit vägagi populaarne.

Siirdume tagasi ratsaspordi juurde. Kas mäletad, mitu korda oled Leedu meistriks tulnud?

Päris mitmel korral ja erinevates vanuseklassides, kuid täpset numbrit ei suuda meenutada.

Aga Grand Prix\’ võite?

Nendega on täpselt sama lugu. Liiga palju neid muidugi ei ole, mullu tuli vist kolm.

Räägime ratsaspordist Baltikumis. Millest meil Sinu arvates enim puudus on? Räägitud on küll hobuste kvaliteedist, treeningsüsteemidest…

Minu arvates on suurim puudus kvaliteetsetest võistlustest. See sport on selles suhtes surnud, avalikkusele teda pole. Korralike võistluste puudumise problemiks ei ole ka paljude poolt räägitud kliima, vaid raha. Saku Suurhalli võistluse korraldamist ju kliima ei sega. Meil Leedus ehitati mullu toimunud korvpalli EM-i tarbeks vähemalt seitse sellist halli nagu teie Saku, kuid ratsaspordivõistluste korraldamiseks riigis raha ei leia. Leedus näiteks läheb praktiliselt kõik suurem raha korvpallile. Keegi lihtsalt mõtles välja, et see on justkui rahvussport ja nüüd nii ongi. Aga miks mitte hoki, jalgpall? Saksamaal ja Hollandis on samas seisus ju ratsasport. Ukrainas on samuti ratsasport tõusnud kolmandaks riiklikult tähtsaks alaks. Samas on vähemalt hea kuulda, et meil (toim. Leedus) hakatakse rohkem tähelepanu pöörama võistluste korraldamisele, tekkinud on uued sponsorid.

Lascar, MK finaal 2012

Võistlused nagu Saku Suurhallis, Leedu MK etapid jne. on põhiliselt riikide tipptasemele. Mida arvad madalama taseme võistlusvõimaluste kohta meie regioonis?

Eks sama seis ole nendegagi.Samas on meil suurvõistlustel osalejate arv suhteliselt väike. Motivatsiooniks noortele, juunioritele, lastele on võimalik samade suurvõistluste raames korraldada oma klasse. Miks mitte rahvuslikult tasemel. Ka korraldajale on sel moel tekkiv suurem osalejate hulk kasuks, samuti avalikkusele. Saksamaal, kus lõppenud sisehooaja veetnud olen, on kõikidel suurturniiridel rahvuslikud klassid.

Irco, Leedu MK etapp 2011

Möödunud aastast on Sul uus suursponsor. Millised on plaanid lähemaks ja pikemaks ajaks?

Sponsorile olen tänulik, et ta on pakkunud mulle uusi võimalusi. Lähim plaan on pääseda Rolex Rankingi 50 parema hulka. Eks siis vaatame edasi. Oluline on muidugi jõudmine ka tuleva hooaja MK-finaali.

Lascar, MK finaal 2012

On kuulda olnud, et treenid olümpiavõitja juures?

Tänavuse talve olen treeninud Saksamaal olümpiavõitja Franke Sloothaaki juures, kes on mulle palju andnud. Sellised treeningud ei ole just odavad ja jällegi suured tänud sponsorile. Mis on Franke puhul tähtis, ta on hea spetsialist, ja mis olulisemgi, oskab oma teadmisi ja kogemusi filigraanselt edasi anda. Ta näeb vigu ja oskab anda nõu nende parandamiseks. Franke ei ütle lihtsalt, et tee nii, vaid tee seda nii, sest see on vajalik selle ja tolle arendamiseks-parandamiseks.

Franke Sloothaak. HIHS 2003. Foto: Külli Tedre

Tänase olukorra ja arengutega olen väga rahul. Üldse olen ma elus maksimalist. Kõiges. Kui juba sõita, siis võita (toim. takistussõitu), või pole üldse mõtet. See põhimõte on mul olnud juba lapsest saadik. Kui karti sõitsin, ütlesin samuti isale, et pean jõudma Vormel 1 sarja.

Kas Eestis Sind tänavu võistlemas näeme? Suvist MK-etappi meil seekord ei ole ja Saku Suurhalli ajaks oled ilmselt Saksamaal tagasi.

Ikka näete. Teil on ju Ruilas kaks võistlust järjest. Esimese ajal olen küll Valgevene Rahvuste Karikal, kuid teisel tulen kindlasti teile. Sügiseks olen tõepoolest plaaninud Saksamaale naasmist.

Chena, Leedu MK etapp 2011