Briti vanameister Nick Skelton võitis hobusega Big Star olümpiakulla

Eile õhtul võitis Rios 58aastane britt Nick Skelton hobusega Big Star Suurbritanniale esimese individiuaalse takistussõidu olümpiakulla, kui edestas ümberhüpetel rootslast Peder Frericsoni ja Pekingi olümpiavõitjat Eric Lameze`i Kanadast.

Skeltonit ei peetud enne olümpiat kindlasti mitte peamiseks pretendendiks kullale, kuid finaalvoorude ajal tõsteti tema aktsiad oluliselt kõrgemale, seda mainis ETV otseülekandes ka kommentaarorirolli täitnud Katrin Pill, kes väitis, et spetsialistidega suheldes nimetati Skeltoni ja Big Stari vormi väga heaks. Skelton, kes on täna 58aastane, murdis 16 aastat tagasi oma kaela, kuid tuli õnnelikult sporti tagasi. Kaks aastat tagasi oli vigastatud Big Star, kuid temagi tuli edukalt tagasi ning nüüd krooniti paar olümpiavõitjaks.

Finaalis alustasid 35 sportlast n.ö. nullist ehk eelmised tulemused arvesse ei läinud. Avavooru läbis vigadeta 13 paari, pärast teist vooru jäi neid järele kuus, kelle hulas valitsev olümpiavõitja Steve Guerdat ning Pekingi (HongKongi) võitja Eric Lamaze. Ülinapilt jäi ümberhüpetele pääsemisest puudu valitseval Euroopa ja maailmameister jeroen Dubbeldamil, kes muide lisaks Sydney olümpiavõitja, kes ületas Zenithiga 0.02 sekundiga teise vooru normiaega! Sport on sport ja seekord lendaval hollandlasel piisavalt õnne ei olnud.

Skelton avas ümberhüpped ning tegi konkurentidele ette puhta ning küllaltki kiire sõidu, mida nagu teame, keegi ületada ei suutnudki. Teisena asuasid starti Londoni võitjad Guerdat ja Nino des Bussonnets, kuid võtsid maha ühe takistuse olles Skeltonist aeglasemad. Sheik Ali Al Thani ja First Devision Katarist pidid leppima kaheksa karistuspunktiga, samuti nagu jänki Kent Farrington ja Voyeur. Puhtalt tuli aga mõnes mõttes üllatusmees Peder Fredricson Rootsist hobusega All In, jäädes liidrile poole sekundiga alla. Skeltoni aja ületas küll viimasena startinud Eric Lamaze hobusega Fine Lady, kuid üks viga takistustel jättis nad pronksile.

Oma võidu üle oli Skelton loomulikult rõõmus ja muidu äärmiselt tagasihoidlik mees ei saanud varjata pisaraid: "See hetk on väga emotsionaalne kogu minu tiimile. Minu groom Mark on koos minuga töötanud 30 aastat, ta töötas viimati selle hobusega üheksa tundi päevas. Minu kaks poega on kodus ja väga hõivatud, kuid rääkisin nendega telefonitsi ning nemadki on väga õnnelikud. Suured tänud toetuse eest ütlen ka Laurale (toim: Ühendriikide tipptakistussõitja Laura Kraut on Skeltoni elukaaslane)."

Hõbedale jõudnud Peder Fredricson ütles, et teadis enne mänge, et tal on hea hobune, kuid medalist ta unistada ei julgenud, kuigi lootis: "Nägin Nicki ümberhüpeid ja püüdsin sõita kiiremini, kuid see ei õnnestunud. Ümberhüpetel olnud sõitjad olid tegelikult kõik võimelised võitma!".

Olümpiavõitja Nick Skelton lisas pressikonverentsi lõpus, et hetkel on Big Star tema ainuke võistlushobune ning ta jätkab seni, kuni jätkab Big Star.

Lõplikud Rio tulemused leiate aadressilt https://www.rio2016.com/en/equestrian-schedule-and-results/day-19