Carl Hester ja britid jahivad koolisõidu kõrgeimat auhinda

Koolisõidu avapäev suuri üllatusi ei toonud – võistlust läks GP esimese grupi järel juhtima kohalik sportlane Carl Hester. Homme asuvad starti ülejäänud 25 paari.

Hester ja Uthopia (GBR) startisid täna hommikul kõige esimese grupi viimastena ning neile sai osaks imeline päikseline ilm, mida kahjuks ei saa kõigi kohta öelda (rajuhood ujutasid nii mõnegi sportlase korralikult üle). Mõistagi seadsid nad ette tugeva skoori 77,720%, mida täna keegi ületada ei suutnud. Hester jäi oma sooritusega rahule, ehkki nentis, et see pole tema kõrgeim skoor. "Tuleb siiski arvesse võtta, et see on Olümpia, siin on kõrged standardid ja karmid kohtunikud," ütles oma neljandatel mängudel startinud 45aastane sportlane. Tihedalt kannule jõudis oodatult Laura Bechtolsheimer Mistral Hojrisel (GBR) tulemusega 76.839%. Kolmaski koht polnud suur üllatus, see läks võrdlemisi napilt sakslanna Dorothee Schneiderile Diva Royalil (76.277%).

Enne starti palus Laura Bechtolsheimer publikut vakka olla, kuna ilmselgelt hobune kardab säärast rahvahulka. Lahkudes ei olnud neil aga midagi suure aplausi vastu.

Aeg startida – Dorothee Schneider ja Diva Royal

Ehkki ootused oma sportlaste suhtes on kõrged, toetab publik eranditult kõiki osalejaid. Suurt kõneainet pakub muidugi 71-aastane jaapanlane Hiroshi Hoketsu hobusel Whisper, kes võistleb oma neljandatel Olümpiamängudel. Hoketsu hüüdnimeks Jaapanis on Vanainimeste Lootus, tema esimene OM oli aastal 1964, mil ta võistles hoopis takistussõidus. Hoketsu ise arvab, et järgmisest olümpiast ta enam osa ei võta, kuna tema hobune on selleks juba liiga vana ja uue leidmine/treenemine pole vist võimalik. Siiski ütleb jaapanlane, et ainus põhjus, miks ratsutamist jätkata, on tunne, et ta veel areneb. "Ma arvan, et ma lähen kehvaks ära, kui ma ei sõida enam," kommenteeris Hoketsu. Jaapanlase skooriks vägagi väärika sõidu järel jäi 68,739%, mis annab hetkel 17nda koha.

Hiroshi Hoketsu ja Whisper

Tõelise olümpistina on siin oma 7ndatel mängudel ka Anky van Grunsven (NED), kes on väljas oma Pekingi OM-i võiduhobusel Salinero. Anky täna enam loomulikult kõrgeimale poodiumi astmele ei pretendeeri ning ütleb ise, et võistleb vaid võistkonna pärast: "Enda pärast oleks ma küll koju võinud jääda, mul ei ole šansse." Anky abikaasa, kurikuulus hollandi treener Sjef Janssen läbis mullu sügisel operatsiooni kasvaja eemaldamiseks ning haigestus ootamatult täna hommikul grippi. Grunsven selgitas, et mõtteid on väga raske kontsentreerida, kuna see on esimene kord kõikide mängude jooksul, mil abikaasa pole teda toetamas. "Õnneks Patrik Kittel tuli mulle appi," lisas ta. Anky ja Salinero asuvad pärast tänast viiendal kohal skooriga 73,343%.

Kuigi Anky van Grunsven ja Salinero ei ole siin erilised favoriidid, toetab publik neid maruliselt. Anky kontol on 8 OM medalit, neist 3 järjestikused kullad Sidney’st, Ateenast ja Pekingist.

Väga hea sõidu tegid soomlannad Mikaela Lindh Mas Guapol (70.729 %) ja Emma Kanerva Spiritil (70.395%) lõpetades teineteise järel vastavalt 11. ja 12. kohal. Meie regioonist on siin võistkonnana väljas Poola koosseisus – Michal Rapcewicz ja Randon, Katarzyna Milczarek ja Ekwador ning Beata Stremler Martinil. Rapcewicz oli neist täna ainuke startija, tehes võrreldes aprillis toimunud Maailmakarika finaaliga ilusama etteaste, mille eest pälvis hindeks 66.915%. Oma teisel olümpial esinev sõitja oli enda esitusega väga rahul, kuid lisas, et stressitase on laes ja selline kõrge konkurents võtab rohkem värisema kui eelmisel olümpial.

Michal Rapcewicz ja Randon

Esimese grupi järel veel meeskondlikke tulemusi jagada ei ole mõtet, kuna stardijärjekorrad on loositud sedasi, et paljudest tiimidest on võistlustules olnud ainult üks esindaja. Britid on mõistagi väljas kulla peal. Kui Pekingis saavutati 6. koht, mis on viimase 30 aasta jooksul Suurbritannia võistkonna parim tulemuse OMil, siis neli aastat hiljem on koolisõidumaailmas nii palju muutunud, et valitsevaid Euroopa meistreid võib kindlasti pidada favoriitideks. Võistkond, mis koosneb nii tugevatest paaridest nagu Carl Hester – Uthopia, Laura Bechtolsheimer – Mistral Hojris ja Charlotte Dujardin – Valegro, ei lepikski ilmselt muu kui kuldse medaliga. Enim ohustavad neid sakslased, kel on samuti koos väga tugev tiim – Dorothee Schneider – Diva Royal, Kristina Sprehe – Desperados, Helen Langehanenberg – Damon Hill. Kaks viimast stardivad alles homme, kusjuures GPle paneb Adelinde Cornelisseni (NED) järel punkti just Langehanenberg.

Koolisõidu meeskondlikud tulemused selguvad GP ja GP Speciali tulemuste põhjal 7ndal augustil. Specialisse pääseb 7 paremat võistkonda ning 11 paremat individuaalsportlast (kaasa arvatud 7 parema võistkonna liikmed). Palju kõneainet on aga tekitanud muudatus reeglitesse, mille kohaselt individuaalne võitja selgitatakse vaid Küri tulemuste põhjal. Vabakavasse pääseb 18 paremat sportlast GP ja GP Speciali tulemuste põhjal, kuid nagu kolmevõistluses, nii ka siin – vaid maksimaalselt 3 igast riigist. Vabakava hindab 7 kohtunikku, kellest kolm annavad hindeid tehnilise soorituse eest ning neli artistlikkuse eest. Kür on üldse kõikide ratsaspordialade viimane võistlus, mis leiab aset 9ndal augustil.

Mikaela Lindh ja Mas Guapo

Tänased vahetulemused leiate siit: http://www.london2012.com/equestrian/