Dina Ellermann: Hobustel peab olema tore

Koolisõitja Dina Ellermann oli 9.-10. juunini Soomes Tamperes toimunud rahvuslikul koolisöiduvõistlusel Tampere Dressage Festival üks edukamaid võistlejaid. Eestlase edu innustas kohalikku väljaannet “Hevosurheilu” tegema temaga väikest intervjuud. Toome sellest ülevaate ka teieni.

31aastast Dina Ellermanni oli Tampere võistluste harjutusalas kerge teiste seast ära tunda. Tal oli seljas Eesti-logoga jakk ja kõrvas kõrvaklapid. Vahepeal keskendus ta oma hobuste jõulisele edasi viimisele, siis jälle patsutas ja vestles nendega. Nii Dina ise kui ka tema hobused tundusid olevat rõõmsad – see ei ole koolisõiduvöistlustel sugugi mitte iseenesetmõistetav asi, eriti veel ratsanikust rääkides.

Andreoga Tamperes soojendusel. Foto: “Hevosurheilu”

Rajal tegi Ellermann täpset tööd, mille tulemuseks oli üks võit ja kaks auhinnalist kohta kokku kuuest stardist. Oma esihobusel Landy’s Akvarel võttis Ellermann võidu pühapäeval peetud põhiklassis, milleks oli Intermediate I Kür. Antud klass oli samas ka Tapiola Small Touri kolmas osavõistlus, mille kaks esimest etappi oli võitnud Helsingis treeniv Sirpa Degerth-Kaldi. Viimane pidi kolmandal etapil leppima teise kohaga eestlanna järel.

Ellermann mängib hobustega

Landy’s Akvarel on Ellermanni jaoks suhteliselt uus tutvus, ühiseid võistluskogemusi on seljataga vaid 10 kuu jagu. Sõitja sõnul aga loksusid asjad 9-aastase märaga kiirelt paika.

”Akvarel on väga kuum hobune, selline kergesti muretsema hakkav tegelane. Kiidan ja toetan teda palju, et ta tunneks end turvaliselt” rägib sportlane.

Ellermannil on kokku viis võistlushobust, kellest lisaks Akvarelile olid Tamperes kaasas kaks 7-aastast hobust Royal Pokemon ja Andreo. Eriti rõõmustas ratsanik noore Andreo kaheksanda koha üle, mille ta võitis kõrgetasemelises PSG võistluses. Pokemoniga saavutati Tamperes samuti väga hea tulemus – M klassi kolmas koht 38 võistluspaari seas.

Royal Pokemoniga Väänas. Foto: Peter Lind

Dina ratsutab hobuseid jõuliselt edasi, mida oli selgesti näha ka Tampere võistlusel. ”Ma mängin oma hobustega, et neil oleks tore ja et nad oleksid lõbusad. Vahel lasen neil minna kiiresti ja siis korjan nad jälle kokku. Teen sellist kiirus-kontrolli-trenni,” räägib oma treeningutest rõõmust pakatav Ellermann. ”Edu saavutamiseks peavad minu meelest nii hobune kui ka ratsutaja olema rõõmsad ja õnnelikud.”

Ellermann on juba 16 aastat treeninud Alla Gladõševa käe all. Treener on ratsanikule oluline tugi ka võistluspaigas, soojenduse ajal suhtlevad nad omavahel mikrofoni ja kõrvaklappide abil. ”Mul on turvaline tunne, kui tean, et ma pole üksi”, ütleb sõitja.

Treener Allaga Valgevenes. Foto: erakogu

Kahe väikese poja ema teeb kogu päeva tööd omas tallis Keilas, 25 km kaugusel Tallinnast, treenides oma hobuseid ja ponisid. Soomes võistles ta sellel hooajal kolmandat korda. Esimene start PSG tasemel oli märtsis Ypäjäl, seal võideti esimene koht. Maikuus oli Ellermann teine Tuomarinkyläs peetud võistlusel Inter 1 tasemel.

”Oleme teinud treeneriga plaani, kuhu need Soome võistlused sobivad hästi. Siin on väga häid võistluseid ja kohtunikke,” kiidab Ellermann.