Dopingureeglite rikkumine jätab olümpialt eemale ühe sportlase. Glinka koht ennistati

Morgan Barbancon (FRA) hobusel Habana Libre A. Foto: FEI/Leanjo de Koster

Mai alguses jõudis uudistesse teade, et Prantsusmaa koolisõitja Morgan Barbançon on rikkunud dopingureegleid, mistõttu karistati teda 3-kuulise võistluskeeluga. Sprotlane kaebas otsuse edasi, misjärel pikendas rahvusvaheline spordiarbitraaž (CAS) võistluskeeldu 18 kuuni.

WADA koodeksi järgi tuleb ADAMS-i testimisprogrammi kuuluval sportlasel panna kirja iga päev tunnine ajavahemik ja koht, kust dopingukütid ta kätte saavad. Kui need muutuvad, siis tuleb süsteemi sisestada uus aeg ja koht. Kui testijad peaksid kohale minema, aga neil ei õnnestu sportlast tabada, läheb kirja rikkumine- kas puudumine testimiselt (sportlane ei ava näiteks ust) või asukohateabe esitamata jätmine. Dopingukütid ei suutnud kolmel korral tabada Prantsusmaa koolisõitjat Morgan Barbançoni. Kuna sportlase selgitused ei veennud Prantsusmaa antidopingu ametit (AFLD), siis määrati sportlasele kolmekuuline võistluskeeld.

Määratud võistluskeeld tähendas, et ohtu sattus Barbançoni olümpiakoht, mistõttu otsustas koolisõitja viimase võimalusena kaevata AFLDi otsuse edasi CAS-i. CAS tegi hiljuti otsuse, milles andis õiguse AFLD-ile ja pikendas koolisõitjale määratud karistust 3 kuult 18 kuule. See tähendab, et Barbançon jääb kõrvale ka järgmisel aastal toimuvatelt Euroopa meistrivõistlustelt. CAS-i otsus on kättesaadav SIIN.

Alisa Glinka andis positiivse dopinguproovi, kuid pääseb olümpiale

Mai lõpus sai teatavaks, et Moldova koolisõitja Alisa Glinka on andnud maailmakarika finaalis positiivse dopinguproovi. FEI andmebaasis on märgitud, et Glinka andis positiivse dopinguproovi “Klass S5. Diureetikumid ja maskeerivad ained”, kuid ei ole täpsustatud, mis ainega oli tegu. MK-finaalis saavutas ta oma põhihobuse Abercrombiega tulemuse 62.873 %, mis jättis nad muusikalise vabakava ukse taha. Glinka võistluskeeld kehtis alates 22. maist 2024.

Glinka olümpiakoht läks edasi järgmisele Moldova koolisõitjale, Tatiana Antonencole, kes sai võimatuna näiva ülesande- saavutada 4* kohtunikult CDI3*/CDI4*/CDI5*/CDI-W/CDIO võistlustel vähemalt kaks korda 67%. Seda kahel erineval võistlusel ja enne 24. juunit. Tulemuse saavutamise hõlbustamiseks sai Tatiana võistlemiseks Glinka võistlushobused.

FEI kustutas 24. juunil Glinkale määratud võistluskeelu. Eurodressage päringu peale kinnitas International Testing Agency (ITA), et sportlane sai tagasiulatuvalt loa klass S5 aine kasutamiseks terapeutilisel eesmärgil. Glinka taotlust aine kasutamiseks hindas FEI erikomisjon ja selle kinnitas hiljem WADA. Seetõttu tühistati võistluskeeld ja Glinka sai tagasi olümpiakoha.